Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 

Uwaga ! Zaczynamy ! Od 14-15 marca 2023 w godz. 9:00-17:00 w siedzibie Wydziału Zdrowia Publicznego w Bytomiu (WZPB) Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach (Piekarska 18, 41-902 Bytom) odbędą się Dni Otwarte podczas, których wszyscy zainteresowani będą mogli zapoznać się z ofertą dydaktyczno-naukową Wydziału.

- Warto w tym miejscu podkreślić, że z początkiem marca Wydziałowi została przywrócona jego pierwotna nazwa Wydział Zdrowia Publicznego, która wiąże się nie tylko z tradycją w kształceniu kadr ochrony zdrowia, ale również prestiżem międzynarodowym – wyjaśnia dr n. zdrowiu Mateusz Grajek, specjalista zdrowia publicznego, psycholog - Zakład Zdrowia Publicznego WZPB SUM

Utrzymanie dobrego stanu zdrowia jest celem i marzeniem wielu z nas. Każdego dnia wiele osób zastanawia się nad tym, co może zrobić, aby poprawić swoje zdrowie, a tym samym jakość życia.

- Zdrowie jest wartością uniwersalną, nie odnosi się tylko i wyłącznie do kwestii somatycznych (cielesnych), ale również do aspektów psychicznych i emocjonalnych – naszych myśli, sposobu reagowania na otaczający nas świat, zachowań, wyborów i utrzymania szeroko pojętej higieny psychicznej. W świetle definicji zdrowia, która została przyjęta przez Światową Organizację Zdrowia zdrowie człowieka to całokształt, dobrostan zależny od czynników fizycznych, psychicznych i społecznych, a nie jedynie brak choroby – dodaje dr Grajek.

Zatem pomiędzy zdrowiem a chorobą nie ma ostrej granicy, ponieważ o tym jak się czujemy i postrzegamy nasz stan nie decydują jedynie stawiane diagnozy medyczne i wyniki badań, a nasze nastawienie, ogólna kondycja i poziom wsparcia otaczających nas osób, a także społeczno-kulturowe postrzeganie danych chorób (np. związane z nimi mity i stereotypy) – to właśnie stanowi o społecznym kontekście zdrowia. Warto w tym miejscu wskazać, że postrzeganie własnego stanu zdrowia zależne będzie również od kwestii ekonomicznych i demograficznych, czyli powiązane będzie z poziomem dochodu, wykształceniem, zatrudnieniem, a nawet miejscem zamieszkania. Nie mniej ważną zmienną w percepcji zdrowia będzie również aspekt duchowy i to nie tyle wyznanie religijne, ale uznawane przez jednostkę zasady moralne i etyczne.

- Jak widać zdrowie to nie jedynie domena medycyny i osób odpowiedzialnych za leczenie chorób. Za zdrowie odpowiadamy my sami, a tematyką tą zajmują się całe sztaby osób z zakresu socjologii, psychologii, biologii, techniki, chemii, fizyki, architektury, teologii, ekonomii, etyki itd. Jedną z dziedzin, która o zdrowie postrzega właśnie w opisany wyżej interdyscyplinarny sposób jest zdrowie publiczne, którego celem jest wprowadzanie takich działań, które będą służyły całym społeczeństwom w podtrzymaniu jak najlepszego potencjału zdrowotnego i zapobieganiu występowaniu zjawisk niepożądanych, które traktować można w kategoriach chorób lub niepełnosprawności – podsumowuje dr Grajek.

 

dni bytom

 

 

Dane wysyłającego
Agata Pustułka

 

 

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Zdrowia Publicznego w Bytomiu
 

"Wydział Zdrowia Publicznego w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2023

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.