Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 

Miło nam poinformować, że Minister Zdrowia Adam Niedzielski nominował Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach na Competent Authority do realizacji wspólnego działania w ramach Programu UE dla Zdrowia na lata 2021-2027 (EU4Health Programme) Działanie Joint Action: EU4H-2022-JA-02: Direct grants to Member States' authorities: Cancer and other NCDs prevention – action on health determinants (AWP Ref: CR-g-22-08.01) – EUR 75 000 000 EU co-funding.

Nominacja została podpisana przez Ministra Zdrowia i przekazana do Komisji Europejskiej. Była ona podstawą do rozpoczęcia współpracy w międzynarodowym Zespole wybitnych naukowców, zwieńczonej złożeniem wniosku o dofinasowanie do Komisji Europejskiej. Kierownikiem Zespołu badawczego SUM jest Pani dr n. o zdrowiu Katarzyna Brukało, Członkami Zespołu badawczego są Pan dr hab. n. med. Oskar Kowalski oraz Pani dr n. o zdrowiu Justyna Nowak.

Nowotwory i inne choroby niezakaźne (C&NCD) stanowią ponad 2/3 obciążenia chorobami w Europie. Na poziomie populacji istnieją znaczne różnice w zachorowalności i śmiertelności na tę grupę chorób w zależności od statusu społeczno-ekonomicznego, obszaru geograficznego, wieku, niepełnosprawności, płci i grup etnicznych. Znacznej części tych chorób można skutecznie zapobiec. Celem JA on Cancer and in NCDs Prevention – Action on Health Determinants jest wspieranie strategii i polityk mających na celu zmniejszenie obciążenia chorobami niezakaźnymi, ich wspólnymi czynnikami ryzyka, zarówno na poziomie indywidualnym, jak i populacyjnym oraz określenie metod oceny ich skuteczności w całej Europie.

Cele szczegółowe Działania to:

  • poprawa umiejętności Państw Członkowskich UE do planowania i wdrażania polityk i działań w zakresie zapobiegania C&NCD na szczeblu krajowym, regionalnym i lokalnym,
  • udoskonalenie systemu monitorowania C&NCD i ich wspólnych czynników ryzyka

Działanie zaowocuje także współpracą z kluczowymi podmiotami w dziedzinie zapobiegania C&NCD, w tym decydentami, organizacjami pozarządowymi, ekspertami, w obrębie zarówno populacji generalnej, jak i grup szczególnego ryzyka. W ramach Działania dokonana zostanie także analiza możliwości wdrożenia międzysektorowych polityk opartych na dowodach w celu zapobiegania C&NCD, testy pilotażowe innowacyjnych i najlepszych praktyk na międzynarodową skalę, w tym promowanie działań w zakresie profilaktyki ukierunkowanej na zdrowie populacji generalnej, monitoring śmiertelności i zachorowalności na C&NCD, analiza czynników ryzyka, kosztów opieki medycznej oraz wpływu wysiłków na rzecz promocji zdrowia i zapobiegania chorobom, zarówno na poziomie indywidualnym, jak i społecznym.

JA on Cancer and in NCDs Prevention – Action on Health Determinants reprezentuje ambitne wysiłki międzynarodowego Zespołu Badawczego mające na celu zapewnienie strategicznych wytycznych i skonsolidowanych wysiłków w dziedzinie zapobiegania nowotworom i innym chorobom niezakaźnym, celem zmniejszenia obciążenia C&NCD i nierówności w zdrowiu populacji w całej Europie.

dr K.Brukało

1399983580.Ministerstwo Zdrowia logo 2022

 

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Zdrowia Publicznego w Bytomiu
 

"Wydział Zdrowia Publicznego w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2023

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.