Miło nam poinformować, że Minister Zdrowia Adam Niedzielski nominował Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach na Affiliated Entity (podmiot stowarzyszony) do realizacji wspólnego działania w ramach Programu UE dla Zdrowia na lata 2021-2027 (EU4Health Programme) Działanie Joint Action: EU4H-2022-JA-03: Direct grants to Member States' authorities: prevention of NCDs – cardiovascular diseases and diabetes (AWP Ref: DP-g-22-06.03) – EUR 55 000 000 EU co-funding.
Wspólne działanie w sprawie chorób sercowo-naczyniowych i cukrzycy (JACARDI) ma na celu zmniejszenie obciążenia chorobami układu krążenia (CVD) i cukrzycy (DM) w krajach Unii Europejskiej, zarówno na poziomie jednostkowym, jak i wymiarze społecznym. JACARDI ma na celu integrację sprawdzonych najlepszych praktyk oraz interwencji w różnych krajach i regionach Europy poprzez ponadnarodowe inicjatywy pilotażowe, uzupełniające i wzmacniające istniejące polityki i programy.
Inicjatywa obejmuje działania od poprawy umiejętności zdrowotnych i świadomości pacjentów nt. CVD/DM poprzez badania przesiewowe i profilaktykę pierwotną wśród populacji wysokiego ryzyka, docieranie do osób żyjących z CVD/DM i ich świadczeniodawców aż po poprawę ścieżki usług zdrowotnych, samozarządzanie i uczestnictwo w rynku pracy.
JACARDI zajmuje się również aspektami przekrojowymi, np. promowaniem równości w zdrowiu, różnorodności społecznej, kulturowej i etnicznej oraz poprawą jakości i dostępności danych.
W szeroki zasięg Działań JACARDI, składających się z 11 Pakietów Roboczych (WP), zaangażowanych jest 21 krajów UE i 77 partnerów. Zapewni to szerokie wdrożenie 142 programów pilotażowych o szerokim zasięgu geograficznym. Powstały plan działania będzie służył jako dowód słuszności koncepcji studia przypadków z potencjałem rozszerzenia i zwiększenia skali doświadczeń na poziomie krajowym i regionalnym. JACARDI wzmocni współpracę międzynarodową i zapewni maksymalizację wykorzystania wyciągniętych wniosków dzięki jasnej strategii, angażowaniu grup interesu, promowaniu integracji i trwałości podejść w celu osiągnięcia wysokiego wpływu, w tym wdrażania skutecznych interakcji, współpracy i współtworzenia między nauką a polityką.
Nominacja została podpisana przez Ministra Zdrowia i przekazana do Komisji Europejskiej. Była ona zwieńczeniem wielomiesięcznej współpracy Zespołu badawczego SUM z Jednostką powołaną decyzją Ministra Zdrowia na Competent Authority w/w Działania - Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.
Kierownikiem Zespołu badawczego SUM jest Prorektor ds. Kształcenia Podyplomowego i Promocji Uczelni dr hab. n. med. Oskar Kowalski, Członkami Zespołu badawczego Pani dr n. o zdr. Katarzyna Brukało oraz Pani dr hab. n. med. Joanna Żywiec.
Dane wysyłającego
Dominika Kardynał