Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 

 Okręgowy Inspektorat Pracy w Katowicach oraz Śląski Uniwersytet Medyczny zorganizowały dziś konferencję „Bezpieczeństwo i Zdrowie w środowisku pracy”, która odbyła się na Wydziale Nauk o Zdrowiu SUM w Bytomiu.

Konferencja była poświęcona najistotniejszym problemom dotyczącym nowych zagrożeń w środowisku pracy. Mówiła o nich dr. n. med. Jolanta Malinowska - Borowska z Zakładu Medycyny i Higieny Pracy WNOZ w Bytomiu. – Nanocząstki, covid -19, zanieczyszczenie światłem, starzenie się populacji, stres wypalenie i zawodowe, robotyzacja i praca zdalna to problemy, które muszą być zdefiniowane i jasno określone przez pracowników i pracodawców – oceniła dr Malinowska – Borowska.

Okazuje się np. , że aż 80 populacji na świecie życie w środowisku zanieczyszczonym światłem, zaś covid -19 to w środowisku medycznym choroba coraz częściej diagnozowana jako choroba zawodowa.

- Nadmiar obowiązków, nadgodziny, chroniczne zmęczenie, długotrwały stres w pracy spotęgowany pracą zdalną i bycie ciągle online to nawarstwiające się problemy. Niektóre firmy wprowadzają etaty dla menedżerów ds. szczęścia – wyjaśniała specjalistka.

Dr n. med. Alina Mroczek z Zakładu Medycyny i Higieny Pracy omówiła problematykę pracy zdalnej w ujęciu BHP. - Po epidemii covid – 19 praca zdalna zostanie z nami w wielu dziedzinach na zawsze. Najbardziej popularna jest w segmencie nieruchomości, IT, usługach telekomunikacyjnych – wymieniała dr Mroczek i dodała: - Ma ona swoje pozytywne i negatywne strony zarówno dla pracowników, jak i pracodawców, odegrała ogromną rolę w edukacji.

Więcej kosztów znalazło się stronie pracowników: zaburzenie równowagi między życiem osobistym a pracą, wzmocnienie stereotypowych ról związanych z płcią, ponoszenie kosztów związanych z użyciem energii elektrycznej…

Tematykę zranień w środowisku pracy w podmiotach medycznych przedstawił Rafał Wójcicki, starszy inspektor pracy, główny specjalista w Okręgowym Inspektoracie Pracy w Katowicach. Okazuje się, a jest to liczba niedoszacowana, że roczna liczba zakłuć ostrymi narzędziami w Polsce wynosi rocznie aż 37 tysięcy. Najbardziej narażone są na nie pielęgniarki.

O bezpieczeństwie elektrycznym w podmiotach medycznych mówił nadinspektor pracy z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach Jacek Czech, który przedstawił m.in. rażące przykłady zaniedbań w tym zakresie.

- Poruszona podczas konferencji tematyka jest dla nas inspiracją do dalszych działań i szukania optymalnie bezpiecznych rozwiązań – stwierdził Piotr Kalbron, Okręgowy Inspektor Pracy w Katowicach.

JM Rektor SUM prof. Tomasz Szczepański wyraził nadzieję, że to pierwsza z wielu wspólnych inicjatyw, zwłaszcza że WNOZ w Bytomiu oferuje podjęcie studiów na kierunku Bezpieczeństwo i Higiena Pracy, a Okręgowy Inspektorat Pracy zapewni studentom staże, a zatem to, co najistotniejsze - praktyczne poznanie zawodu.

W konferencji wzięli udział m.in. Piotr Pyzik, podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, dyrektor Śląskiego Oddziału NFZ Piotr Nowak, Grzegorz Hudzik, Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, a także Jan Wroński, dyrektor śląskiego oddziału PFRON, Aurelia Hetmańska, dyrektor Urzędu Statystycznego w Katowicach oraz Andrzej Sznajder, dyrektor Oddziału IPN w Katowicach, a także Wiktor Pawlik, prezes Regionalnej Izby Przemysłowo - Handlowej w Gliwicach.

Licznie zgromadzonych gości powitał dziekan WNOZ w Bytomiu prof. Sebastian Grosicki.

[Przesłane przez Agata Pustułka]

 

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Zdrowia Publicznego w Bytomiu
 

"Wydział Zdrowia Publicznego w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2023

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.