Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 

22-24 marca 2023 roku na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach odbędzie się konferencja, która poświęcona będzie pracy koordynatorów medycznych, a szczególnie pracy koordynatorów onkologicznych. Wydarzenie w postaci I Ogólnopolskiej Konferencji Koordynatorów Opieki Onkologicznej pt.: "Innowacje w opiece nad pacjentem onkologicznym", będzie świetną okazją aby przekazać szerszemu gremium niezbędne informacje o zawodzie koordynatora.

O koordynatorach pacjenta mówi się już długo. W 2015 r. w polskim systemie ochrony zdrowia został wprowadzony tzw. „pakiet onkologiczny", a wraz z nim funkcja koordynatora onkologicznego. Głównym celem wynikającym z założeń systemowych było opieka nad pacjentem z chorobą nowotworową - mówi dr n. o zdrowiu Eliza Działach, Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Koordynatorów Opieki Onkologicznej.

Poprzez opiekę w tym przypadku rozumie się koordynowanie procesu diagnostyczno-leczniczego w ten sposób, aby prowadzone działania były możliwie szybkie i skuteczne, a pacjent nie odczuł na żadnym etapie tych działań, że jest pozostawiony bez wsparcia. Można powiedzieć, że głównym zadaniem koordynatora w myśl „pakietu" było monitorowanie przebiegu leczenia i prowadzenie dokumentacji medycznej – dodaje dr n. o zdrowiu Mateusz Grajek, Zakład Zdrowia Publicznego, Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach

Konieczność zaistnienia koordynatorów jako swoistego przewodnika pacjenta po zawiłościach systemu ochrony zdrowia zauważono również w innych sektorach medycyny. Koordynatora doczekała się podstawowa opieka zdrowotna, kardiologia, ginekologia, transplantologia, medycyna ratunkowa i wiele innych. Dużo mówi się o koordynatorach w stanach chorobowych i po zabiegach operacyjnych. Dlatego obecnie definiuje się te funkcję bardziej jako koordynatora medycznego. – kontynuuje dr Grajek.

Aktualne działania zarządzanego przeze mnie Stowarzyszenia mają na celu promowanie wiedzy nt. koordynatorów medycznych, ale także ustanowić koordynatorów zawodem medycznym, a nie funkcją, która dodatkowo pełnią osoby przeszkolone do obowiązków związanych z koordynacją procesu diagnostyczno-leczniczego – wspomina dr Działach.

Na Śląskim Uniwersytecie Medycznym od roku akademickiego 2022/2023 działają studia na kierunku Koordynator Medyczny. Studenci tych studiów mają szanse zapoznać się ze specyfiką pracy koordynatora medycznego w placówkach ochrony zdrowia różnego szczebla. Podczas studiów oprócz stricte medycznych umiejętności zostają wyposażeni w kompetencje menadżerskie i psychospołeczne, które potrzebne są w tym zawodzie, aby efektywnie zarządzać przepływem informacji, ale także holistycznie traktować każdy przypadek napotkany podczas kariery zawodowej. – wyjaśnia dr Grajek

[Przesłane przez: Agata Pustułka]

 

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Zdrowia Publicznego w Bytomiu
 

"Wydział Zdrowia Publicznego w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2023

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.