Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 

Zespół policystycznych jajników (PCOS) jest najczęstszą endokrynopatią, występującą u kobiet w okresie rozrodczym, o nadal niepoznanej etiologii. Dotyczy około 10 proc. -18 proc. tej populacji. Obok zaburzeń w zakresie hormonów płciowych, niepłodności chorobie towarzyszą też liczne zaburzenia takie jak otyłość, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia węglowodanowe i lipidowe, bezdech senny, zaburzenia psychiczne oraz w kilkunastu procentach przypadków stłuszczeniowa, niealkoholowa choroba wątroby (NAFLD).

NAFLD to najczęstsza przyczyna chorób wątroby (niezwiązane z uszkodzeniem alkoholowym) w społeczeństwach krajów rozwiniętych. Zawiera w sobie szerokie spektrum chorób wątroby, od łagodnej postaci stłuszczenia prostego, poprzez niealkoholowe stłuszczeniowe zapalenie wątroby (NASH), aż po włóknienie do marskości i raka wątrobowokomórkowego.

Zarówno w etiologii PCOS i NAFLD potwierdzono podłoże genetyczne. Ale dotychczas nie przeprowadzono badań populacyjnych na temat powiązań, pomiędzy występowaniem określonych polimorfizmów genowych zwiększających ryzyko stłuszczenia w PCOS.

Celem zbadania występowania wybranych polimorfizmów genowych, predysponujących do występowania stłuszczeniowej niealkoholowej choroby wątroby, zbadaliśmy 500 w pacjentek, z PCOS. Nawiązaliśmy współpracę z Kliniką Chorób Wewnętrznych, II Wydziału Medycznego Uniwersyteckiego Szpitala w Zagłębiu Saary w Homburgu, w Niemczech. Temat projektu brzmiał: „Częstość występowanie stłuszczeniowej choroby wątroby i jej korelacja z występowaniem wybranych polimorfizmów genowych w populacji kobiet z PCOS".

Klinika Chorób Wewnętrznych w Homburgu należy do czołowych ośrodków badań nad rolą genetyki w patogenezie stłuszczeniowej choroby wątroby, a populacja pacjentek z PCOS należy do najbardziej narażonych na występowanie tej i innych chorób metabolicznych.

Badanie było wieloośrodkowe i brały w nim udział ze strony polskiej: Katedra Gastroenterologii i Katedra Endokrynologii Ginekologicznej SUM , UCK w Katowicach, Zakład Radiologii UCK SUM, Kliniki Gastroenterologii i Hepatologii: UM w Gdańsku, CMKP w Warszawie, UM w Warszawie, Pomorskiego UM a ze strony niemieckiej Klinika Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Saary , Klinika Ginekologii tego Uniwersytetu, Wyższa Szkoła Medyczna w Hannowerze, Niemiecki Instytut Żywienia Człowieka w Poczdamie oraz Wydział Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Humboldta w Berlinie.

Opracowane wyniki przeprowadzonych badań zostały opublikowane w renomowanym, wysoko punktowanym czasopiśmie z dziedziny hepatologii i badań nad metabolizmem - Liver Int. o punktacji IF 8,754.

 

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Zdrowia Publicznego w Bytomiu
 

"Wydział Zdrowia Publicznego w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2023

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.