Postanowieniem Prezydenta RP Andrzeja Dudy dr. hab. n. farm. Beata Morak-Młodawska, związana na co dzień z Katedrą i Zakładem Chemii Organicznej Wydziału Nauk Farmaceutycznych, otrzymała tytuł naukowy profesora nauk medycznych i nauk o zdrowiu, w dyscyplinie nauki farmaceutyczne. Serdecznie gratulujemy!
Pani prof. dr hab. n. farm. Beata Morak-Młodawska jest absolwentką Wydziału Chemicznego, Politechniki Śląskiej w Gliwicach, którą ukończyła z wyróżnieniem w 1999 r., równocześnie rozpoczynając pracę w ówczesnej Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach. Wszystkie szczeble kariery naukowej i dydaktycznej, począwszy od asystenta do profesora badawczo-dydaktycznego związała z Katedrą i Zakładem Chemii Organicznej, Wydziału Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. W 2007 r. uzyskała z wyróżnieniem stopień doktora w dziedzinie nauk farmaceutycznych, a w 2017 r. stopień doktora habilitowanego w dyscyplinie nauki farmaceutyczne. W 2018 r. osiągnięcie naukowe stanowiące podstawę habilitacji Pani Profesor, zostało wyróżnione Indywidualną Nagrodą Ministra Zdrowia RP I stopnia.
Działalność naukowa prof. Morak-Młodawskiej dotyczy zagadnień szeroko pojętej chemii medycznej, obejmującej projektowanie, syntezę, analizę strukturalną nowych biologicznie aktywnych układów heterocyklicznych, w szczególności dipirydotiazyn, których potencjał ukierunkowany jest na aktywność przeciwnowotworową, antyoksydacyjną i immunomodulującą. Badania te są realizowane z licznymi ośrodkami naukowymi w Polsce i za granicą, miedzy innymi: PAN we Wrocławiu, PAN w Warszawie, UJ w Krakowie, oraz National Cancer Institute w Bethesdzie w USA.
Dorobek naukowy Prof. Beaty Morak-Młodawskiej to ponad 150 publikacji oryginalnych, jak i przeglądowych o łącznym wskaźniku Impact Factor 149,5 i punktacji MEiN 3068; indeks Hirsha 17 (Web of Science), 18 (Scopus). Wyniki badań, w których uczestniczyła, są przedmiotem trzech polskich patentów.
Prof. dr hab. n. farm. Beata Morak-Młodawska jest autorką wielu recenzji prac naukowych w czasopismach o współczynniku oddziaływania IF. Pełni funkcję edytora gościnnego w trzech wydaniach specjalnych czasopisma "Molecules" wydawnictwa MDPI oraz członka panelu doradczego wydawnictwa MDPI: "Topical Advisory Panel Member of Molecules". Pani Profesor jest także członkiem Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego, Polskiego Towarzystwa Chemii Medycznej oraz Polskiego Towarzystwa Chemicznego.
W ramach działalności dydaktycznej prowadzi zajęcia z przedmiotu „Chemia organiczna" dla studentów kierunku analityka medyczna, farmacja, biotechnologia oraz zajęcia dla studentów anglojęzycznych Erasmus+. Prowadzi działania mające na celu promowanie nauk przyrodniczych w liceach ogólnokształcących współpracujących z SUM oraz dla uczniów Uniwersytetu Licealisty przy WNF w Sosnowcu. Jest promotorem Doktorantki II roku Szkoły Doktorskiej SUM, w Katowicach. Pełniła funkcję promotora i opiekuna ponad 30 prac magisterskich, realizowanych w Katedrze i Zakładzie Chemii Organicznej oraz recenzenta w 6 przewodach doktorskich. Ponadto była powoływana w skład komisji habilitacyjnych: 2 razy w funkcji recenzenta, 2 razy jako członek komisji i 2 razy jako sekretarz komisji habilitacyjnej.
Wyróżniona Indywidualną Nagrodą I st. „Omnium Studiosorum Optimo" JM Rektora Politechniki Śląskiej. Otrzymała 18 zespołowych nagród naukowych I i II stopnia oraz 3 nagrody organizacyjne JM Rektora Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. W 2018 r. wyróżniona Indywidualną Nagrodą Ministra Zdrowia RP I stopnia za osiągnięcie naukowe stanowiące podstawę habilitacji. W 2021 r. otrzymała Medal Komisji Edukacji Narodowej.