Odział Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. Kornela Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach – jako jeden z trzech ośrodków w Polsce – rozpoczął międzynarodowe badanie kliniczne, w którym zamiast usuwania jajników i jajowodów, usuwane są laparoskopowo same jajowody.
Takie postepowanie zmniejsza ryzyko raka jajnika o ponad 80% i nie powoduje menopauzy. Jajniki usuwane są laparoskopowo dopiero po osiągnięciu przez pacjentkę wieku 45 lat w przypadku mutacji w genie BRCA 1 i 50 lat, w przypadku mutacji w genie BRCA2. Decyzję co to rodzaju zabiegu – usunięcie jajowodów lub usuniecie jajników i jajowodów – podejmuje pacjentka. Każda z pań z mutacja BRCA1/BRCA2 może zostać zakwalifikowana do tego badania, w którym dodatkowo jest kontrolowana przez co najmniej 15 lat w poradni przyklinicznej.
Mutacje w obrębie genów BRCA1 i BRCA2 silnie zwiększają ryzyko zachorowania na raka jajnika i raka piersi sięgającym ponad 90% (ryzyko dla standardowej kobiety wynosi niecałe 10%). Standardowym postępowaniem w takich przypadkach jest usunięcie piersi oraz jajników i jajowodów w wieku od 35 do 40 lat w przypadku nosicielstwa mutacji BRCA1 oraz w wieku od 40 do 45 lat w przypadku nosicielstwa mutacji BRCA2. Takie postępowanie powoduje menopauzę, która w tym niefizjologicznym wieku prowadzi do chorób serca, udarów mózgu, chorób jelit czy osteoporozy. Zwiększa też ryzyko zaburzeń pamięci i choroby Alzheimera.
Pacjentki z mutacjami w genach BRCA1/BRCA2, zainteresowane wzięciem udziału w badaniu, mogą uzyskać więcej informacji:
- pod numerem telefonu 608-890-861
- wysyłając maila na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..pl. W tytule proszę wpisać „BADANIE TUBA-WISP 2"