Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 

Odział Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. Kornela Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach – jako jeden z trzech ośrodków w Polsce – rozpoczął międzynarodowe badanie kliniczne, w którym zamiast usuwania jajników i jajowodów, usuwane są laparoskopowo same jajowody.

Takie postepowanie zmniejsza ryzyko raka jajnika o ponad 80% i nie powoduje menopauzy. Jajniki usuwane są laparoskopowo dopiero po osiągnięciu przez pacjentkę wieku 45 lat w przypadku mutacji w genie BRCA 1 i 50 lat, w przypadku mutacji w genie BRCA2. Decyzję co to rodzaju zabiegu – usunięcie jajowodów lub usuniecie jajników i jajowodów – podejmuje pacjentka. Każda z pań z mutacja BRCA1/BRCA2 może zostać zakwalifikowana do tego badania, w którym dodatkowo jest kontrolowana przez co najmniej 15 lat w poradni przyklinicznej.

Mutacje w obrębie genów BRCA1 i BRCA2 silnie zwiększają ryzyko zachorowania na raka jajnika i raka piersi sięgającym ponad 90% (ryzyko dla standardowej kobiety wynosi niecałe 10%). Standardowym postępowaniem w takich przypadkach jest usunięcie piersi oraz jajników i jajowodów w wieku od 35 do 40 lat w przypadku nosicielstwa mutacji BRCA1 oraz w wieku od 40 do 45 lat w przypadku nosicielstwa mutacji BRCA2. Takie postępowanie powoduje menopauzę, która w tym niefizjologicznym wieku prowadzi do chorób serca, udarów mózgu, chorób jelit czy osteoporozy. Zwiększa też ryzyko zaburzeń pamięci i choroby Alzheimera.

Pacjentki z mutacjami w genach BRCA1/BRCA2, zainteresowane wzięciem udziału w badaniu, mogą uzyskać więcej informacji:

 

 etapy

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Zdrowia Publicznego w Bytomiu
 

"Wydział Zdrowia Publicznego w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2023

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.