Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 

Wybitni autorzy, ważna pomoc dla lekarzy specjalizujących się w transplantologii klinicznej.

Prof. Wiesław W. Jędrzejczak, specjalista chorób wewnętrznych, hematolog, onkolog kliniczny, transplantolog związany z Warszawskim Uniwersytetem Warszawskim oraz prof. Lech Cierpka, specjalista w zakresie chirurgii ogólnej, angiologii i transplantologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, wydali właśnie ostatnią część tryptyku poświęconego transplantologii klinicznej, w tym głównie komórek krwiotwórczych.

Kompendium „Trnsplantologia kliniczna" przekazuje współczesną wiedzę na temat przeszczepiania narządów unaczynionych. - Jest to drugie uaktualnione wydanie dwutomowej „Transplantologii klinicznej" z roku 2015 roku. Uzupełnieniem wiedzy o transplantacji jest wydana w tym samym wydawnictwie w 2021 roku „Transplantologia kliniczna. Przeszczepy komórkowe." Cały 3 tomowy cykl „Transplantologii klinicznej" obejmujący dostępną wiedzę na temat przeszczepów narządowych i komórkowych jest dedykowany przede wszystkim lekarzom specjalizującym się w transplantologii klinicznej – wyjaśnia prof. Lech Cierpka.

Od czasu pierwszego udanego przeszczepienia nerki w 1966 roku medycyna transplantacyjna w Polsce rozwija się niezwykle dynamicznie. Zakładając, że postęp wiedzy medycznej wymaga uaktualnienia co 5 lat, wymusiło to na Redaktorach wznowienie poprawionego o najnowszą wiedzę w obszarze transplantacji narządów unaczynionych „Transplantologii klinicznej; Zasady ogólne t.1, Przeszczepy narządowe t.2."

- Transplantologia jest dziedziną medycyny, w której doskonalą się lekarze różnych specjalności zabiegowych i zachowawczych: chirurdzy ogólni, chirurdzy klatki piersiowej, kardiochirurdzy, urolodzy, interniści, nefrolodzy, hematolodzy, pulmonolodzy, lekarze chorób zakaźnych, kardiolodzy, pediatrzy i anestezjolodzy – stwierdza prof. Cierpka i dodaje: - Pokazuje to szerokie grono odbiorców książki, w której wielu specjalistów znajdzie coś dla siebie. W części ogólnej omówiono zagadnienia przepisów prawnych obowiązujących w Polsce, organizacji pobierania, przechowywania i alokacji narządów, rozpoznawania nieodwracalnego ustania czynności mózgu, immunologii transplantacyjnej, leczenia immunosupresyjnego, obrazu histopatologicznego przeszczepianych narządów, a także przedstawiono problematykę zakażeń, nowotworów, powikłań narządowych i zaburzeń metabolicznych po transplantacji. W części szczegółowej poruszono kwestie dotyczące przeszczepiania poszczególnych narządów: nerki, wątroby, serca, płuca, trzustki, , jak również przeszczepów tkankowych i wielotkankowych: kończyny, twarzy, rogówki, wysp trzustkowych.

okładka_ksiazki_awers

okladka_ksiazki_rewers

 

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Zdrowia Publicznego w Bytomiu
 

"Wydział Zdrowia Publicznego w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2023

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.