Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 

W najnowszym styczniowym numerze Polskiego Archiwum Medycyny Wewnętrznej ukazał się artykuł zespołu kierowanego przez Profesora Wojciecha Pluskiewicza „POL-RISK: an algorithm for 10-year fracture prediction in the postmenopausal women from the RAC-OST-POL Study". Obok badaczy z naszej Uczelni wśród autorów są także dr Aleksandra Werner i dr Małgorzata Bach z Politechniki Śląskiej.

Tematem pracy jest ocena ryzyka złamań w przebiegu osteoporozy. Możliwość trafnego przewidywania wystąpienia złamania to kluczowa kwestia w procesie diagnostycznym pacjentów z osteoporozą. Złamanie osteoporotyczne czyli takie, które powstało w wyniku niewielkiego urazu (zwykle upadek z wysokości własnej) to nie tylko objaw choroby, ale także czynnik istotnie zwiększający nawet kilkukrotnie ryzyko wystąpienia kolejnego złamania. Oznacza to, że podstawowym, pierwszorzędowym celem postępowania lekarskiego u pacjenta z osteoporozą jest zapobieganie wystąpienia pierwszego złamania. Z w/w powodów tak ważna jest wczesna ocena ryzyka złamania by móc zidentyfikować osoby z wysokim ryzykiem i rozpocząć u nich terapię. Do niedawna nie dysponowaliśmy metodami zdolnymi do takiej oceny. Od 2008 roku jest stosowany algorytm FRAX opracowany w Wielkiej Brytanii. Jest dostępna także wersja dla polskiej populacji – mówi prof. Wojciech Pluskiewicz, kierownik Zakładu Chorób Metabolicznych Kości w Katedrze Chorób Wewnętrznych, Diabetologii i Nefrologii, który dodaje także: – Ten algorytm nie jest jednak oparty na obserwacji prospektywnej Polek i Polaków oraz, co ważne, nie uwzględnia upadków jako czynnika ryzyka złamań. Najbardziej prawidłową metodologią badawczą w celu uzyskania najbardziej wiarygodnych wyników jest prospektywna, wieloletnia obserwacja dużej, losowej populacji spełniająca zasady badań epidemiologicznych. Takie warunki spełnia projekt badawczy, który został zrealizowany w 2010 roku. Zebrano wówczas wszechstronne dane dotyczące osteoporozy w losowej próbce 978 kobiet z terenu powiatu raciborskiego. Badaniu nadano akronim RAC-OST-POL (RACibórz, OSTeoporoza, POLska). U każdej pacjentki zebrano 200 danych dotyczących metabolizmu kostnego. W kolejnych dziesięciu latach zbierano drogą ankiety telefonicznej informacje dotyczące występowania złamań. U 129 pacjentek zanotowano 190 złamań. Te informacje były podstawą do opracowania algorytmu mającego oceniać ryzyko wystąpienia złamań w okresie 10 lat. Algorytm, któremu nadano nazwę POL-RISK obejmuje następujące czynniki ryzyka: wiek, wcześniejsze złamania oraz ich liczbę, upadki w minionym roku oraz wynik badania densytometrycznego szyjki kości udowej.

Algorytm jest dostępny na stronie: www.ryzyko-zlaman.pl oraz www.fracture-risk.pl.

Dlaczego prezentowane wyniki są takie ważne? Dotąd poza metodą FRAX nie dysponowaliśmy narzędziem diagnostycznym w celu oceny ryzyka złamań. POL-RISK oparty na prospektywnej obserwacji losowej, epidemiologicznej próbki daje szanse na wczesną identyfikację osób z wysokim ryzykiem złamania. Takie osoby powinny być leczone, co może zmniejszyć ryzyko wystąpienia złamań nawet o 50%. W Polsce jest 2,4 miliona osób z osteoporozą, rocznie występuje ponad 126.000 złamań w tym około 35.000 złamań biodra, najpoważniejszej obok złamania kręgu konsekwencji osteoporozy. Roczne koszty związane z osteoporozą przekraczają 500 milionów złotych. Z tych powodów jak najszersze stosowanie łatwo dostępnego w sieci algorytmu POL-RISK daje szanse na rozpoczęcie terapii osteoporozy i ograniczenie „epidemii" złamań. Oczywiście niezbędne są dalsze badania wskazujące optymalny poziom ryzyka złamań, jako próg interwencji terapeutycznej. Takie badania są w toku.

Oczywiście każda metoda stosowana w medycynie wymaga indywidualnej interpretacji i nie zastąpi myślenia lekarskiego. Niemniej przedstawione wyniki pokazują drogę do wykorzystania w codziennej pracy z pacjentami i stanowią przykład jak badania naukowe powinny prowadzić do postępu w praktyce lekarskiej.

Profesor Wojciech Pluskiewicz jest specjalistą chorób wewnętrznych. Od 1992 roku zajmuje się problematyką dotyczącą chorób metabolicznych kości. W 2001 roku był inicjatorem powstania pierwszego w polskich uczelniach medycznych Zakładu Chorób Metabolicznych Kości. Opublikował ponad 120 prac oryginalnych w czasopismach z tzw. Listy Filadelfijskiej. Jego prace były cytowane 2100 razy, współczynnik h=25.

Link do artykułu:

https://www.mp.pl/paim/issue/article/16395/?u=267087793&rid=7GDCRYKEF1HJTNKYQDUEFOHAU16TA

 

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Zdrowia Publicznego w Bytomiu
 

"Wydział Zdrowia Publicznego w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2023

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.