Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 

W piątek 20 stycznia odbyło się uroczyste podpisanie umowy w sprawie przekazania w użytkowanie sąsiedztwa przed tzw. „Willą Chruszczowa". W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach – na czele z JM Rektorem SUM, prof. dr. hab. n. med. Tomaszem Szczepańskim i Kanclerzem SUM, dr. n.med. Ireneuszem Ryszkielem – oraz Lasów Państwowych.

W imieniu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach w wydarzeniu uczestniczył Jurand Irlik, dyrektor ds. ekonomicznych RDLP w Katowicach. Ze strony Państwowego Gospodarstwa Lasów Państwowych umowę podpisał Stanisław Jeziorański, Nadleśniczy Nadleśnictwa Katowice, na podstawie pełnomocnictwa Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych. Podpis w imieniu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach złożył prof. Tomasz Szczepański.

Podpisanie umowy umożliwi powstanie Centrum Fizjoterapii Pediatrycznej i Onkologicznej w Katowicach Ligocie. Całość inwestycji będzie mieścić się w dwóch niezależnych od siebie obiektach. W budynku przy ul. Medyków 10 planowane jest powstanie Zakładu Fizjoterapii oraz Zakładu Kinezytoterapii i Metod Specjalnych. Z kolei w budynku przy ul. Śląskiej (w tzw. Willi Chruszczowa) znajdzie się Zakład Medycyny Fizykalnej wraz z Zakładem Balneoklimatologii i Odnowy Biologicznej.

– Centrum, którego powstanie zaplanowano na 2025 r., będzie współpracowało także z Fundacją ISKIERKA w zakresie pomocy dzieciom chorym onkologicznie. Położenie inwestycji pozwoli na powstanie kompleksowego centrum zarówno dla studentów, którzy w jednym miejscu będą mieli dostęp do szeregu struktur związanych z dydaktyką i nauką oraz dla chorych dzieci i ich rodzin, które w jednym miejscu będą mogły przechodzić zarówno inwazyjne leczenie, jak i fizykoterapię – mówił w trakcie spotkania prof. Tomasz Szczepański, Rektor SUM. Głos zabrał także dr n. med. Ireneusz Ryszkiel, Kanclerz SUM: – Tu de facto znajdował się szpital. Dziś trudno sobie to wyobrazić. Akurat jestem absolwentem Wydziału Lekarskiego w Katowicach i odbywałem tu zajęcia. A teraz widzę gołe mury, które wyglądają, jakby nigdy tu nie było tynku oraz życia i właściwie budynek zawsze był w stanie surowym. Umowa podpisana pomiędzy naszą Uczelnią a Lasami Państwowymi z pewnością to zmieni. – Bardzo się cieszę, że doszło do finalizacji tej umowy i że to wyjątkowe miejsce będzie służyć małym pacjentom. Mam też nadzieję, że ku uciesze społeczeństwa i lasów państwowych ten teren będzie użytkowany w charakterze leśnym, bo ten las wokół cały czas będzie – mówił w trakcie spotkania Stanisław Jeziorański, Nadleśniczy Nadleśnictwa Katowice.

Willa Chruszczowa w Ligocie powstała w latach 50. XX wieku. Zaprojektował ją architekt Augustyn Boroń specjalnie z okazji wizyty Nikity Chruszczowa, pierwszego sekretarza Komunistycznej Partii Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, w Katowicach. Z powodu zagrożenia zamachem jego wizyta w Willi została jednak odwołana. Od lat 70. do 1995 roku w willi mieściła się Klinika Endokrynologii Dziecięcej. Po jej przeniesieniu do nowej siedziby Centrum Zdrowa Dziecka budynek położony w lesie zaczął niszczeć.

 

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Zdrowia Publicznego w Bytomiu
 

"Wydział Zdrowia Publicznego w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2023

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.