Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 

Dr n. med. i dr n. o zdrowiu Gniewko Więckiewicz z Katedry Psychiatrii Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego został redaktorem gościnnym specjalnego wydania „International Journal of Environmental Research and Public Health" (IF=4,614) pod tytułem "Psychoactive Substances in the Context of Public Health". Funkcję tę będzie pełnił do połowy przyszłego roku. Wydanie będzie poświęcone m.in. problematyce używania substancji psychoaktywnych.

- Jest to problem powszechny we wszystkich kulturach świata i ma implikacje dla sytuacji społecznych i polityki zdrowotnej. W wielu kulturach dopuszczalne jest okazjonalne używanie poszczególnych substancji psychoaktywnych, należy jednak pamiętać, że wyłamywanie się z utartych wzorców używania może prowadzić do poważnych problemów społecznych, takich jak wzrost bezrobocia, wzrost przestępczości, czy wzrost kosztów związanych z utrzymaniem zdrowia w społeczeństwie, by wymienić tylko kilka - wyjaśnia dr Więckiewicz.

Z tych powodów bardzo ważne jest gromadzenie danych na temat używania substancji psychoaktywnych w społeczeństwie, analizowanie ich i wyciąganie z nich wniosków, abyśmy mogli lepiej określić, czy istnieją elementy budzące obawy dotyczące stanu zdrowia publicznego, a jeśli tak, to aby można było planować wczesne interwencje. - Nawet jeśli coś nie jest problemem, należy to wziąć pod uwagę planując różne działania. Nierzadkie piętno społeczne związane z używaniem substancji psychoaktywnych ogranicza swobodę dyskusji wśród profesjonalistów zajmujących się badaniem epidemiologii legalnego i nielegalnego używania substancji. Dlatego bardzo istotne jest, aby w tym specjalnym numerze prezentowane były manuskrypty oparte na faktach, a nie na uprzedzeniach, dzięki którym osoby odpowiedzialne za politykę zdrowotną na całym świecie mają dostęp do informacji i do analizy - dodaje dr Więckiewicz.

 

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Zdrowia Publicznego w Bytomiu
 

"Wydział Zdrowia Publicznego w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2023

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.