Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 

 

To pierwsze badanie, w którym przeanalizowano korzyści płynące ze spędzania czasu w zaśnieżonym krajobrazie, ale także pierwsze, które pokazuje, że korzyści te można osiągnąć przebywając na łonie natury w małych grupach, a nie indywidualnie.

Wyniki badań pracowników Śląskiego Uniwersytetu Medycznego mgr Adriany Modrzejewskiej z Zakładu Psychologii, Wydziału Nauk o Zdrowiu w
Katowicach, dr Kamili Czepczor-Bernat z Oddziału Pediatrii, Otyłości Dziecięcej i Chorób Metabolicznych Kości z Wydziału Nauk Medycznych w Katowicach, we współpracy z dr Justyną Modrzejewską z Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej oraz profesora Virena Swami z Anglia Ruskin University z Wielkiej Brytanii.

Czego dotyczyło badanie?

Po raz pierwszy podjęto próbę weryfikacji pytania badawczego, czy spędzanie czasu w zaśnieżonym otoczeniu może poprawić nasze samopoczucie, a w szczególności wpływać na nasze ustosunkowanie wobec własnego ciała. Wcześniejsze wyniki pokazywały bowiem, że tereny zielone (takie jak parki i lasy) oraz „niebieskie otoczenie” (czyli rzeki lub wybrzeża mórz) mogą pozytywnie wpływać na nasz obraz ciała.

Badanie zostało przeprowadzone zimą i objęło kobiety o średniej wieku około 24 lata. Przed i po spacerze w zaśnieżonym lesie na terenie Śląska uczestniczki dokonywały pomiaru oceny ustosunkowania wobec własnego ciała. Dodatkowo, kilka tygodni wcześniej kobiety wypełniały również narzędzia służące m.in. do pomiaru samowspółczucia oraz kontaktu z naturą.

Analizy prowadzone przez polsko-brytyjski zespół, opublikowane na łamach International Journal of Environmental Research and Public Health, wykazały, że białe przestrzenie (w tym przypadku pokryty śniegiem las) mogą wywoływać podobny efekt do tego, który obserwowaliśmy we wcześniejszych badaniach prowadzonych w przestrzeniach „zielonych” i „niebieskich”.

Wyniki pokazały, że spędzanie krótkiego czasu na łonie natury – w tym przypadku około 40 minut – skutkuje większym docenieniem ciała (czyli bardziej pozytywnym ustosunkowaniem wobec niego), co może sprzyjać podejmowaniu innych prozdrowotnych zachowań. Ponadto, uczestniczki badania, które uzyskały wysokie wyniki w zakresie samowspółczucia, wykazywały większą poprawę w tym zakresie.

Co istotne, jest to nie tylko pierwsze badanie, w którym przeanalizowano korzyści płynące ze spędzania czasu w zaśnieżonym krajobrazie, ale także pierwsze, które pokazuje, że korzyści te można osiągnąć przebywając na łonie natury w małych grupach, a nie indywidualnie.

Podsumowując, możemy wnioskować, że kontakt z naturą – w tym przypadku możliwość spaceru po zaśnieżonym lesie – wiąże się z szeregiem korzyści dla dobrego samopoczucia fizycznego i psychicznego. Co więcej, być może właśnie ten kontakt pomaga nam ograniczyć negatywne myśli i emocje związane z postrzeganiem własnego ciała, a co za tym idzie taka forma aktywności być może jest jednym ze sposobów promowania zdrowszego wizerunku ciała.

Zapraszamy do lektury:

Czepczor-Bernat K, Modrzejewska J, Modrzejewska A, Swami V. The Impact of a Woodland Walk on Body Image: A Field Experiment and an Assessment of Dispositional and Environmental Determinants. International Journal of Environmental Research and Public Health. 2022; 19(21):14548. https://doi.org/10.3390/ijerph192114548

https://www.mdpi.com/1660-4601/19/21/14548

Link do pełnego tekstu publikacji na stronie Polskiej Platformy Medycznej SUM https://ppm.sum.edu.pl/info/article/SUM0009127ecab4497a8930d47be06862ff/

 

 

 

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Zdrowia Publicznego w Bytomiu
 

"Wydział Zdrowia Publicznego w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2023

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.