Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

En

Kiedy, Gdzie i Kto? Zaczynamy od początku: Pięć Uczelni Wyższych kształcących przyszłych fizjoterapeutów: Akademia Górnośląska im. Wojciecha Korfantego w Katowicach, Akademia WSB,Uniwersytet Humanistyczno–Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie, Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach oraz Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach wzięło udział w dniach 25-26.11.2022r. w Olimpiadzie zorganizowanej przez Zakład Fizjoterapii Wydziału Nauk o Zdrowiu w Katowicach SUM przy współpracy z Akademią Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach pod patronatem Ich Magnificencji: Rektora SUM prof. dr hab. n. med. Tomasza Szczepańskiego oraz Rektora AWF Katowice prof. dr hab. Grzegorza Jurasa, a także Krajowej Rady Fizjoterapeutów.

Pierwszy dzień olimpiady odbył się w Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej SUM w Katowicach testem wiedzy, składającym się z 60 pytań do którego przystąpiło 44 studentów.

Olimpiadę rozpoczęło uroczyste powitanie uczestników przez Prorektora ds. Studiów i Studentów prof. dr hab. n. med. Jerzego Stojko, który pogratulował Studentom chęci uczestnictwa i zdobywania wiedzy w formie zdrowej rywalizacji zarówno dla umysłu jak i ciała, co pokreślił Pan Rektor również drugiego dnia. Życzenia powodzenia przekazał Studentom Prezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów dr Tomasz Dybek, dumny ze studentów kierunku fizjoterapia oraz Pan Prodziekan ds. kierunku fizjoterapia dr n. o kult. fiz. Krzysztof Gieremek, prof. AG, który skierował słowa uznania tej formy popularyzacji nauki listem do Studentów na ręce Pani Dziekan prof. Anny Brzęk. Pani Dziekan wraz z Radą Naukową czuwała nad przebiegiem merytorycznym Olimpiady, a na podium stanęli:

• I miejsce Marlena Kotecka Uniwersytet Humanistyczno - Przyrodniczy im. J. Długosza w Częstochowie
  • II miejsce Anna Marciniak Akademia Górnośląska im. W Korfantego w Katowicach
  • III miejsce Katarzyna Barut Akademia Górnośląska im. W Korfantego w Katowicach

Dzień Pierwszy zakończył wykład dr hab. nauk o zdrowiu Anny Brzęk pt. "Pozytywne skutki pandemii Covid-19 w obszarze stylu życia dzieci i młodzieży" oraz dyskusja panelu ekspertów ze środowiska fizjoterapii, w tym ogromne znaczenie fizjoterapii w Covid-19 i long covid podkreśliła Pani prof. dr hab. n. med. Karolina Sieroń - Kierownik Zakładu Medycyny Fizykalnej WNoZK.

Drugi dzień olimpiady – 26.11.2022r. kontynuował zmagania, ale tym razem sportowe w postaci Międzyuczelnianych Rozgrywek Siatkarskich, które miały miejsce w hali sportowej AWF im. J. Kukuczki w Katowicach. W ceremonii otwarcia brali udział: Prorektor SUM ds. Studiów i Studentów prof. dr hab. n. med. Jerzy Stojko, Prorektor AWF Katowice dr hab. Arkadiusz Stanula, prof. AWF oraz Pani Dziekan WNoZK dr hab. n. o zdr. Anna Brzęk, prof. SUM. Koordynatorem wydarzenia z ramienia AWF w Katowicach był dr n. o kult. fiz. Damian Kania.

Puchar Rektorów SUM i AWF wywalczyli studenci Uniwersytetu Humanistyczno - Przyrodniczego im. J. Długosza w Częstochowie. Drugie miejsce zdobył team Akademii WSB, z kolei trzecie miejsce zajęła reprezentacja AWF w Katowicach. Studenci SUM w składzie: trener - Tomasz Kucha, kapitan - Karol Opala, Jakub Losa, Szymon Zientek, Martyna Marloch, Aleksandra Kolano, Hubert Kozioł, Anna Stalka oraz Stasia Mendrela wywalczyli równie w pięknym stylu czwarte miejsce. Ranking zamknęła drużyna z Akademii Górnośląskiej im. W Korfantego w Katowicach. Największym medalem dla wszystkich było samo uczestnictwo w tym pięknym wydarzeniu, co podkreśliła Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu w Katowicach. Wszystkim zawodnikom serdecznie gratulujemy!

Turniej zakończył mecz drużyny zwycięskiej z reprezentacją nauczycieli akademickich, ze składem reprezentantów SUM dr n. o zdr. Magdaleną Dąbrowską-Galas oraz dr n. med. Tomaszem Królem.

Serdeczne podziękowania dla Sędziów głównych i stolikowych, a także dr n. med. Małgorzaty Gędłek, która uchwyciła emocje sportowe na zdjęciach oraz dla ratownika medycznego Pana Jarogniewa Krupińskiego.

Aby to Wydarzenie mogło się odbyć w takim stylu potrzeba było setki godzin planowania, realizacji i wielu rąk pracy, ale nade wszystko pomysłu na FizjoDerby. Brawa dla Pani dr n. med. Dagmary Wasiuk-Zowady i Pani dr hab. n o zdr. Anny Brzęk, prof. SUM oraz serdeczne podziękowania dla Przewodniczącej Komitetu Organizacyjnego dr hab. n. med. Wirginii Likus, prof. SUM, członków Komitetu organizacyjnego: dr n. med. Justyny Szefler-Dereli, dr n. med. Doroty Szydłak oraz dr n. o zdr. Eweliny Grabskiej, dr. Damiana Kani za drugi dzień Olimpiady, Członków Rady Naukowej składającej się z przedstawicieli wszystkich Uczelni biorących udział w wydarzeniu.

FizjoDerby Śląska - Olimpiada Młodych Fizjoterapeutów stanie się miejscem spotkań studentów fizjoterapii na Śląsku w atmosferze zdrowej rywalizacji.

Co będzie w kolejnym roku? Zobaczymy... Do zobaczenia za rok!