Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

En

Prof. Zbigniew Wszołek, absolwent Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, który pracuje jako konsultant w Klinice Neurologii w Mayo Clinic w Jacksonville na Florydzie otrzymał jako pierwszy Polak niezwykle prestiżową nagrodę „Mayo Clinic Distinguished Alumni Award" za 2022 rok. Prof. Wszołek jest neurologiem i neurofizjologiem, który w swojej pracy naukowej skupia się na badaniu genetycznego podłoża zaburzeń neurodegeneracyjnych. Opatentował metody identyfikacji genów odpowiedzialnych chociażby za chorobę Parkinsona.

Opublikował ponad 600 artykułów, recenzji, artykułów wstępnych i rozdziałów oraz 740 streszczeń i listów. Jest współredaktorem naczelnym Polish Journal of Neurology and Neurosurgery, byłym współredaktorem naczelnym Parkinsonizmu i Zaburzeń Pokrewnych. Jest założycielem Międzynarodowego Stowarzyszenia Parkinsonizmu i Zaburzeń Pokrewnych.

Prof. Wszołek w 2015 roku został uhonorowany przez SUM tytułem doktora honoris causa. Wnioskodawcą postępowania w sprawie nadania tytułu był prof. dr hab. n. med. Grzegorz Opala, który przedstawił sylwetkę prof. Zbigniewa Wszołka. W swej laudacji Profesor zwrócił uwagę na związek wyróżnionego ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym w Katowicach oraz jego niezwykły patriotyzm:

– Wieloletnia współpraca z prof. Wszołkiem pozwoliła zetknąć się z wybitnym naukowcem, o precyzyjnym warsztacie pracy naukowej, ogromnej dyscyplinie i rzetelności oraz doskonałej organizacji pracy. Te profesjonalne cechy łączy z niezwykłą życzliwością i otwartością w niesieniu pomocy, podkreślając swoje polskie korzenie i wskazując naszą uczelnię jako dom, od którego zaczął swoją drogę zawodową i naukową. Prof. Zbigniew Wszołek to wybitny, światowego wymiaru naukowiec, który całym swoim postępowaniem prezentuje współczesny model patriotyzmu. To wspaniała forma patriotyzmu na obczyźnie manifestująca się nie werbalnie lecz konkretnym działaniem" – podkreślał prof. Grzegorz Opala.

– Jest to dla mnie wyjątkowe wyróżnienie, ze względu na to, że jestem wychowankiem tej uczelni. Zawsze starałem się ja reprezentować najlepiej jak mogłem w różnych częściach świata, gdzie leczyłem pacjentów, badałem chorych i prowadziłem badania naukowe czy wykładałem – mówił wówczas, dziękując za przyznany tytuł, prof. Zbigniew Wszołek.

Nagroda „Mayo Clinic Distinguished Alumni Award" została ustanowiona w 1981 roku przez Radę Powierniczą Mayo Clinic w celu wyróżnienia osób za wyjątkowy wkład absolwentów Mayo w rozwój medycyny.