Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 

Prof. Zbigniew Wszołek, absolwent Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, który pracuje jako konsultant w Klinice Neurologii w Mayo Clinic w Jacksonville na Florydzie otrzymał jako pierwszy Polak niezwykle prestiżową nagrodę „Mayo Clinic Distinguished Alumni Award" za 2022 rok. Prof. Wszołek jest neurologiem i neurofizjologiem, który w swojej pracy naukowej skupia się na badaniu genetycznego podłoża zaburzeń neurodegeneracyjnych. Opatentował metody identyfikacji genów odpowiedzialnych chociażby za chorobę Parkinsona.

Opublikował ponad 600 artykułów, recenzji, artykułów wstępnych i rozdziałów oraz 740 streszczeń i listów. Jest współredaktorem naczelnym Polish Journal of Neurology and Neurosurgery, byłym współredaktorem naczelnym Parkinsonizmu i Zaburzeń Pokrewnych. Jest założycielem Międzynarodowego Stowarzyszenia Parkinsonizmu i Zaburzeń Pokrewnych.

Prof. Wszołek w 2015 roku został uhonorowany przez SUM tytułem doktora honoris causa. Wnioskodawcą postępowania w sprawie nadania tytułu był prof. dr hab. n. med. Grzegorz Opala, który przedstawił sylwetkę prof. Zbigniewa Wszołka. W swej laudacji Profesor zwrócił uwagę na związek wyróżnionego ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym w Katowicach oraz jego niezwykły patriotyzm:

– Wieloletnia współpraca z prof. Wszołkiem pozwoliła zetknąć się z wybitnym naukowcem, o precyzyjnym warsztacie pracy naukowej, ogromnej dyscyplinie i rzetelności oraz doskonałej organizacji pracy. Te profesjonalne cechy łączy z niezwykłą życzliwością i otwartością w niesieniu pomocy, podkreślając swoje polskie korzenie i wskazując naszą uczelnię jako dom, od którego zaczął swoją drogę zawodową i naukową. Prof. Zbigniew Wszołek to wybitny, światowego wymiaru naukowiec, który całym swoim postępowaniem prezentuje współczesny model patriotyzmu. To wspaniała forma patriotyzmu na obczyźnie manifestująca się nie werbalnie lecz konkretnym działaniem" – podkreślał prof. Grzegorz Opala.

– Jest to dla mnie wyjątkowe wyróżnienie, ze względu na to, że jestem wychowankiem tej uczelni. Zawsze starałem się ja reprezentować najlepiej jak mogłem w różnych częściach świata, gdzie leczyłem pacjentów, badałem chorych i prowadziłem badania naukowe czy wykładałem – mówił wówczas, dziękując za przyznany tytuł, prof. Zbigniew Wszołek.

Nagroda „Mayo Clinic Distinguished Alumni Award" została ustanowiona w 1981 roku przez Radę Powierniczą Mayo Clinic w celu wyróżnienia osób za wyjątkowy wkład absolwentów Mayo w rozwój medycyny.

 

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne.
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2022

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.