Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 

Czy morsowanie jest bezpieczne dla zdrowia? Czy miodowe love jest lekarstwem na wszystko? A może czeka nas powrót zawodu szeptuchy? – odpowiedzi na te, a także wiele innych pytań można było poznać podczas szóstej edycji Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice – jednego z największych wydarzeń popularnonaukowych w kraju i Europie. Jednym z jego współorganizatorów jest Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach. Nasza uczelnia wspiera tę inicjatywę od początku jej istnienia. Udział w święcie nauki nie byłby możliwy, gdyby nie zaangażowanie naszych studentów i pracowników.

– Śląski Festiwal Nauki to absolutnie wydarzenie wyjątkowe. Jest to inicjatywa, do której każda z uczelni przygotowuje się przez wiele miesięcy i finalnie pokazuje to, co ma w sobie najlepsze. Nie ma drugiego takiego wydarzenia, gdzie po jednej stronie widać tak wielką pasję naukowców a po drugiej zainteresowanie i chęć poznania tego, co często jest na co dzień niedostępne. Cieszy nas widok tak wielu osób ciekawych świata, tych starszych i tych młodszych – mówiła prof. dr. hab. n. med. Katarzyna Mizia-Stec, Prorektor ds. Nauki i Współpracy Międzynarodowej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, która dodała także: – Jednym z wielu zadań uczelni jest to, żeby wychodzić na zewnątrz i otwierać się przed mieszkańcami całego województwa. Bez wątpienia Śląski Festiwal Nauki jest doskonałą przestrzenią dla tej integracji.

6. edycję wydarzenia zainaugurowano w Planetarium – Śląskim Parku Nauki. Dwa kolejne dni odbyły się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Jak co roku, na program festiwalu złożyły się setki różnorodnych aktywności o charakterze popularyzującym naukę i sztukę, m.in. wykłady, warsztaty, stanowiska pokazowe, wystawy i spotkania z gośćmi specjalnymi.

Wyjątkowym zainteresowaniem wśród uczestników wydarzenia cieszyły się stanowiska przygotowane przez Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach. Odwiedzający mogli m.in. przekonać się, jak wygląda dzień na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, co pod mikroskopem skrywa świat bakterii pod mikroskopem i co ciekawego można znaleźć w atlasie 3D. Atrakcją była również historia wykorzystania steganografii w czasie wojny secesyjnej. Każdy z uczestników mógł wykonać także badania profilaktyczne, wśród których znalazły się m.in. pomiar glikemii i ciśnienia tętniczego krwi.

Udział w 6. edycji Śląskiego Festiwalu Nauki nie byłby możliwy, gdyby nie zaangażowanie naszych studentów i pracowników. W trakcie wydarzenia Śląski Uniwersytet Medyczny reprezentowali:

 • pracownicy i studenci Wydziału Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu;
 • pracownicy i studenci Wydziału Nauk o Zdrowiu w Katowicach;
 • pracownicy i studenci Wydziału Nauk Medycznych w Katowicach;
 • pracownicy i studenci Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu;
 • pracownicy Katedry i Zakładu Botaniki Farmaceutycznej i Zielarstwa WNF w Sosnowcu;
 • pracownicy Katedry i Zakładu Kosmetologii WNF w Sosnowcu;
 • pracownicy Katedry i Zakładu Farmacji Fizycznej WNF w Sosnowcu;
 • studenci i pracownicy Katedry i Zakładu Biochemii WNF w Sosnowcu;
 • pracownicy Katedry i Zakładu Farmakognozji i Fitochemii WNF w Sosnowcu;
 • członkowie Studenckiego Towarzystwa Diagnostów Laboratoryjnych SUM;
 • członkowie PTSF Oddział Sosnowiec;
 • członkowie Stowarzyszenia Młodych Biotechnologów przy WNF w Sosnowcu;
 • pracownicy Biblioteki SUM w Katowicach;
 • pracownicy Oddziału Biblioteki SUM w Katowicach-Ligocie;
 • członkowie Studenckiego Koła Naukowego przy Zakładzie Anatomii Katedry Nauk Podstawowych WNoZK;
 • pracownicy Zakładu Anatomii Katedry Nauk Podstawowych WNoZK;
 • pracownicy Katedry i Zakładu Biofizyki Lekarskiej Wydziału Nauk Medycznych w Katowicach;
 • pracownicy Katedry i Zakładu Biofizyki Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu;
 • pracownicy Katedry i Kliniki Neurologii WNMZ;
 • członkowie Studenckiego Koła Naukowego Biofizyki „NewTon" przy Katedrze i Zakładzie Biofizyki Lekarskiej Wydziału Nauk Medycznych SUM;
 • członkowie Studenckiego Koła Naukowego przy Katedrze i Klinice Okulistyki WNMK;
 • pracownicy Katedry i Zakładu Medycyny Ratunkowej WNMK;
 • pracownicy Katedry i Zakładu Fizjologii WNMK;
 • pracownicy Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej i Toksykologii Sądowo-Lekarskiej WNMK;
 • pracownicy Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej w Katowicach;
 • pracownicy Działu Repozytorium i Promocji Otwartej Nauki SUM.

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za pomoc i udział w wydarzeniu.

Gratulujemy też świetnych pomysłów i wyróżnień, wśród których należy wymienić Nagrodę Pop Science, którą w kategorii „Myśl globalnie – działaj lokalnie – środowisko akademickie" otrzymał dr hab. n. med. Krzysztof Nowosielski, prof. SUM.

Do zobaczenia za rok!

 

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Zdrowia Publicznego w Bytomiu
 

"Wydział Zdrowia Publicznego w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2023

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.