Czy morsowanie jest bezpieczne dla zdrowia? Czy miodowe love jest lekarstwem na wszystko? A może czeka nas powrót zawodu szeptuchy? – odpowiedzi na te, a także wiele innych pytań można było poznać podczas szóstej edycji Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice – jednego z największych wydarzeń popularnonaukowych w kraju i Europie. Jednym z jego współorganizatorów jest Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach. Nasza uczelnia wspiera tę inicjatywę od początku jej istnienia. Udział w święcie nauki nie byłby możliwy, gdyby nie zaangażowanie naszych studentów i pracowników.
– Śląski Festiwal Nauki to absolutnie wydarzenie wyjątkowe. Jest to inicjatywa, do której każda z uczelni przygotowuje się przez wiele miesięcy i finalnie pokazuje to, co ma w sobie najlepsze. Nie ma drugiego takiego wydarzenia, gdzie po jednej stronie widać tak wielką pasję naukowców a po drugiej zainteresowanie i chęć poznania tego, co często jest na co dzień niedostępne. Cieszy nas widok tak wielu osób ciekawych świata, tych starszych i tych młodszych – mówiła prof. dr. hab. n. med. Katarzyna Mizia-Stec, Prorektor ds. Nauki i Współpracy Międzynarodowej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, która dodała także: – Jednym z wielu zadań uczelni jest to, żeby wychodzić na zewnątrz i otwierać się przed mieszkańcami całego województwa. Bez wątpienia Śląski Festiwal Nauki jest doskonałą przestrzenią dla tej integracji.
6. edycję wydarzenia zainaugurowano w Planetarium – Śląskim Parku Nauki. Dwa kolejne dni odbyły się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Jak co roku, na program festiwalu złożyły się setki różnorodnych aktywności o charakterze popularyzującym naukę i sztukę, m.in. wykłady, warsztaty, stanowiska pokazowe, wystawy i spotkania z gośćmi specjalnymi.
Wyjątkowym zainteresowaniem wśród uczestników wydarzenia cieszyły się stanowiska przygotowane przez Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach. Odwiedzający mogli m.in. przekonać się, jak wygląda dzień na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, co pod mikroskopem skrywa świat bakterii pod mikroskopem i co ciekawego można znaleźć w atlasie 3D. Atrakcją była również historia wykorzystania steganografii w czasie wojny secesyjnej. Każdy z uczestników mógł wykonać także badania profilaktyczne, wśród których znalazły się m.in. pomiar glikemii i ciśnienia tętniczego krwi.
Udział w 6. edycji Śląskiego Festiwalu Nauki nie byłby możliwy, gdyby nie zaangażowanie naszych studentów i pracowników. W trakcie wydarzenia Śląski Uniwersytet Medyczny reprezentowali:
- pracownicy i studenci Wydziału Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu;
- pracownicy i studenci Wydziału Nauk o Zdrowiu w Katowicach;
- pracownicy i studenci Wydziału Nauk Medycznych w Katowicach;
- pracownicy i studenci Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu;
- pracownicy Katedry i Zakładu Botaniki Farmaceutycznej i Zielarstwa WNF w Sosnowcu;
- pracownicy Katedry i Zakładu Kosmetologii WNF w Sosnowcu;
- pracownicy Katedry i Zakładu Farmacji Fizycznej WNF w Sosnowcu;
- studenci i pracownicy Katedry i Zakładu Biochemii WNF w Sosnowcu;
- pracownicy Katedry i Zakładu Farmakognozji i Fitochemii WNF w Sosnowcu;
- członkowie Studenckiego Towarzystwa Diagnostów Laboratoryjnych SUM;
- członkowie PTSF Oddział Sosnowiec;
- członkowie Stowarzyszenia Młodych Biotechnologów przy WNF w Sosnowcu;
- pracownicy Biblioteki SUM w Katowicach;
- pracownicy Oddziału Biblioteki SUM w Katowicach-Ligocie;
- członkowie Studenckiego Koła Naukowego przy Zakładzie Anatomii Katedry Nauk Podstawowych WNoZK;
- pracownicy Zakładu Anatomii Katedry Nauk Podstawowych WNoZK;
- pracownicy Katedry i Zakładu Biofizyki Lekarskiej Wydziału Nauk Medycznych w Katowicach;
- pracownicy Katedry i Zakładu Biofizyki Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu;
- pracownicy Katedry i Kliniki Neurologii WNMZ;
- członkowie Studenckiego Koła Naukowego Biofizyki „NewTon" przy Katedrze i Zakładzie Biofizyki Lekarskiej Wydziału Nauk Medycznych SUM;
- członkowie Studenckiego Koła Naukowego przy Katedrze i Klinice Okulistyki WNMK;
- pracownicy Katedry i Zakładu Medycyny Ratunkowej WNMK;
- pracownicy Katedry i Zakładu Fizjologii WNMK;
- pracownicy Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej i Toksykologii Sądowo-Lekarskiej WNMK;
- pracownicy Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej w Katowicach;
- pracownicy Działu Repozytorium i Promocji Otwartej Nauki SUM.
Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za pomoc i udział w wydarzeniu.
Gratulujemy też świetnych pomysłów i wyróżnień, wśród których należy wymienić Nagrodę Pop Science, którą w kategorii „Myśl globalnie – działaj lokalnie – środowisko akademickie" otrzymał dr hab. n. med. Krzysztof Nowosielski, prof. SUM.
Do zobaczenia za rok!