Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

En

Miło nam poinformować, że dr hab. n. med. Piotr Bryniarski, prof. SUM, związany na co dzień z Kliniką Urologii Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, otrzymał niezwykle ważne wyróżnienie. W trakcie 29. Sympozjum Sekcji Endourologii Polskiego Towarzystwa Urologicznego Pan Profesor został wybrany na Przewodniczącego Sekcji Endourologii i ESWL Polskiego Towarzystwa Urologicznego.

– Objęcie tak ważnej funkcji jest niezwykłym wyróżnieniem nie tylko dla mnie, ale przede wszystkim dla całego zespołu Kliniki Urologii WNMZ SUM pod kierownictwem prof. dr. hab. n. med. Andrzeja Paradysza. Świadczy to o najwyższym poziomie uprawianej w Szpitalu Klinicznym nr 1 im. prof. S. Szyszko w Zabrzu endourologii pod każdym względem – powiedział prof. Piotr Bryniarski, który dodał także: – Sukces ten nie byłby możliwy gdyby nie przychylne nastawienie całej Dyrekcji Szpitala, dzięki której Oddział jest systematycznie wzbogacany o najnowsze zdobycze techniczne wykorzystywane w endourologii. Zaszczyt ten wiąże się również z obowiązkiem propagowania wiedzy w zakresie endourologii i prowadzenia szkoleń. Do obowiązku nowego zarządu należy m.in. zorganizowanie sympozjum Sekcji Endourologii PTU, które odbędzie się w Katowicach w dniach 14-15 kwietnia 2023 r.

Dr hab. n. med. Piotr Bryniarski, prof. SUM uczestniczył w ponad 50 zjazdach/konferencjach naukowych krajowych i zagranicznych, podczas których prezentował lub były prezentowane wyniki jego badań. Były to m.in.: kongresy Pol. Tow. Urologicznego, kongresy Central European Meeting oraz konferencje Sekcji Endourologii i ESWL Pol. Tow. Urologicznego. W ramach działalności naukowo-badawczej Pan Profesor skupia się na problemie kamicy układu moczowego, a szczególnie leczenia małoinwazyjnego oraz metabolicznych zaburzeń, które prowadzą do rozwoju kamicy nerkowej. Zajmuje się również problematyką niepłodności typu męskiego, a szczególnie leczeniem żylaków powrózka nasiennego. Ważnym elementem jego pracy naukowej jest także uroonkologia, a szczególnie diagnostyka i leczenie raka stercza. Prof. Piotr Bryniarski jest autorem i współautorem 72 publikacji. Aktywnie działa również na rzecz popularyzowania nauki i profilaktyki. W ramach Europejskiego Tygodnia Urologii współorganizuje bezpłatne porady dla mieszkańców Śląska i popularyzuje wiedzę urologiczną. Wielokrotnie był zapraszany także jako wykładowca przez Siemianowickie Stowarzyszenie Amazonek „Razem".