Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

En

- Objawienie Boże wpisuje się w czas i historię. Wcielenie Jezusa Chrystusa następuje wręcz w «pełni czasów» (por. Ga 4, 4). W chrześcijaństwie czas ma podstawowe znaczenie, gdyż, to w nim ukazuje się w pełnym świetle całe dzieło stworzenia i zbawienia, nade wszystko zaś objawia się fakt, że dzięki wcieleniu Syna Bożego już od tej chwili dane nam jest przeżywać i przeczuwać to, co dokona się w pełni czasów (por. Hbr 1,2). Historia staje się zatem dziedziną, w której możemy dostrzec działanie Boga dla dobra ludzkości. On przemawia do nas przez to, co jest nam najlepiej znane i łatwo dostrzegalne. Wcielenie Syna Bożego „pozwala nam zobaczyć rzeczywistość owej ostatecznej syntezy, której umysł ludzki o własnych siłach nie mógłby sobie nawet wyobrazić: Wieczność wkracza w czas, wszystko ukrywa się w małej cząstce, Bóg przybiera postać człowieka” (FR 12) - to słowa wprowadzające do zaproszenia na adwentowe spotkania świata akademickiego abp Wiktora Skworca, Metropolity Katowickiego.

- Chcemy powrócić - po pandemicznej przerwie - do corocznych adwentowych spotkań  świata akademickiego śląskich uczelni. Spotkanie opłatkowe ma stać się okazją do tego, by na nowo odkrywać prawdę o tym, że «Tajemnica człowieka wyjaśnia się naprawdę dopiero w tajemnicy Słowa Wcielonego» (KDK 22) - mówi  abp Skworc i dodaje: - Spotkanie – na które serdecznie wszystkich Państwa zapraszam w obchodzonym w tym roku Jubileuszu 75-lecia duszpasterstwa akademickiego – odbędzie się w wigilię III Niedzieli Adwentu, tj. w sobotę 10 grudnia 2022 r., w budynku Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach, przy ul. Wita Stwosza 17. Jednocześnie uprzejmie proszę o przekazanie tych informacji w środowisku Państwa pracy naukowej i dydaktycznej.

Program spotkania:

16.00 – Okazja do Sakramentu Pokuty i Pojednania

16.30 – Ks. Prałat Dr Stanisław Puchała (duszpasterz akademicki w latach 1981-1998)

Realizacja idei Fides et ratio we wspólnocie nauczycieli akademickich – refleksja duszpasterza.

17.15 – EUCHARYSTIA Z III NIEDZIELI ADWENTU (Niedzieli Radości)

18.15 – Spotkanie przy stole w refektarzu seminaryjnym