Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

En

Historia śląskiej neurologii sięga już 70 lat. W sobotę (26 listopada) odbyła się uroczysta gala poświęcona tej rocznicy, w której udział wzięli pracownicy Katedry i Kliniki Neurologii w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, osoby dla niej zasłużone, przedstawiciele instytucji publicznych, a także przyjaciele i partnerzy Katedry i Kliniki.

To właśnie w Zabrzu siedem dekad temu, zaledwie 3 lata po powołaniu Akademii Lekarskiej, czyli dzisiejszego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, swoje funkcjonowanie rozpoczęła Katedra i Klinika Neurologii. Profil naukowy i kliniczny ośrodka zmieniał się na przestrzeni lat, jednak niezmiennie szkoli on całe pokolenia lekarzy, a jego działalność pomaga tysiącom pacjentów z całej Polski. Obecnie ośrodek diagnozuje i leczy chorych na m.in.: stwardnienie rozsiane, rdzeniowy zanik mięśni (SMA), migrenę, padaczkę, chorobę Alzheimera, udar mózgu oraz chorobę Parkinsona.

– Podczas dzisiejszej gali świętujemy najważniejszy moment w historii śląskiej neurologii – powstanie Katedry i Kliniki Neurologii w Zabrzu. Tegoroczny jubileusz jest tym bardziej wyjątkowy, że odbywa się tuż przed otwarciem w Zabrzu pierwszego w Polsce Centrum Kompleksowej Diagnostyki i Leczenia Chorych na Stwardnienie Rozsiane – mówiła prof. Monika Adamczyk-Sowa, kierownik Katedry i Kliniki Neurologii w Zabrzu.

Gala rozpoczęła się od projekcji filmu przedstawiającego dotychczasową i aktualną działalność Katedry i Kliniki Neurologii w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Przemówienie dotyczące historii ośrodka wygłosiła prof. Krystyna Pierzchała – Kierownik Kliniki i Katedry Neurologii w Zabrzu w latach 1996-2015, natomiast wykład dotyczący przyszłości neurologii pt. „Neuroimmunologia – wkraczamy w nową erę neurologii" zaprezentowała prof. dr hab. n. med. Monika Adamczyk-Sowa – obecna Kierownik Katedry i Kliniki. Jubileusz uświetnił również występ Chóru Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach pod batutą Marty Zielińskiej.

Podczas gali zostały wręczone z rąk prof. Moniki Adamczyk-Sowy pamiątkowe portrety dla osób zasłużonych dla Katedry i Kliniki Neurologii w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Wyróżnieni zostali: prof. Krystyna Pierzchała – Kierownik ośrodka w latach 1996-2015, prof. Tomasz Szczepański – Rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, dr Dariusz Budziński – Dyrektor Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 im. Prof. Stanisława Szyszko w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, dr Małgorzata Mańka-Szulik – Prezydent Miasta Zabrza oraz Maciej Miłkowski – Wiceminister Zdrowia. Ponadto w trakcie uroczystości przedstawiciele organizacji pacjentów przekazali na ręce prof. Moniki Adamczyk-Sowy dyplomy z podziękowaniami i wyrazami uznania.

– Jest to dla mnie oraz całego zespołu Katedry i Kliniki Neurologii w Zabrzu niezwykle ważne wyróżnienie. To właśnie pacjenci są najważniejsi w codziennej pracy lekarza, a docenienie z ich strony jest największą nobilitacją i motywacją do działania – podkreślała prof. Monika Adamczyk-Sowa.