Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny im. Prof. Stanisława Szyszko i zabrzańskie Śląskie Centrum Chorób Serca odwiedziła wczoraj Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser – Duda. Wzruszające spotkania z małymi pacjentami i rozmowy o przyszłości hematologii dziecięcej, a także kardiologii i kardiochirurgii, z przedstawicielami kierownictwa szpitali, to główne podjęte tematy. Ale oczywiście bohaterami byli najmłodsi, dotknięci ciężkimi chorobami i ich rodzice.
Oba szpitale to renomowane, wysokospecjalistyczne placówki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, które od lat ratują życie i zdrowie pacjentów, także tych najmłodszych.
W spotkaniu z Panią Prezydentową na terenie Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 1 im. Prof. Stanisława Szyszko wzięli udział m.in. przedstawiciele personelu szpitala, na czele z prof. dr. hab. n. med. Tomaszem Szczepańskim, Rektorem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego; dr. n. med. Dariuszem Budzińskim, Dyrektorem Szpitala oraz Jolantą Czernicką–Siwecką, Prezesem Fundacji ISKIERKA, która zajmuje się m.in. opieką psychologiczną dla rodziców małych pacjentów. Była też prezydent Zabrza Małgorzata Mańka – Szulik.
Najważniejsze cele hematologii i onkologii dziecięcej
Pierwsza Dama była bardzo zainteresowana pracą ośrodka, prowadzonych tu badaniach naukowych, rozwoju hematologii w Polsce w kontekście potrzebnych inwestycji. Prof. Szczepański mówił o coraz lepszym dostępie do terapii onkologicznych dla dzieci i roli w tym zakresie Agencji Badań Medycznych. Pani prezydentowa pytała o trud pracy pielęgniarek, o to jak oddział radził sobie w czasie pandemii.
Obecnie najważniejszym celem śląskich hematologów i onkologów dziecięcych jest stworzenie w Zabrzu „Śląskiego Centrum Hematologii i Onkologii Dziecięcej", które będzie szansą na jeszcze lepszą opiekę nad chorymi oraz skuteczniejszy rozwój badań naukowych. To projekt połączenia trzech ośrodków hematologicznych – Zabrza, Katowic i Chorzowa.
Utworzenie Centrum dałoby możliwość włączenia go do Europejskiej Sieci Onkologii Dziecięcej, co z kolei przyniosłoby korzyści w postaci wspólnych badań i wymiany naukowej. Większy ośrodek ma większą siłę przebicia na rynku medycznym oraz w negocjacjach zarówno z płatnikiem jak i firmami oferującymi innowacyjne terapie.
Także skupienie wszystkich sił medycznych w jednym ośrodku jest korzystne dla lekarzy, bo mieliby szansę na zapoznanie się, diagnostykę i terapię większej liczby pacjentów z określonymi schorzeniami.
Każdego roku w Polsce diagnozuje się ponad 1200 nowych na nowotwory u dzieci i młodzieży. – Siła hematologii i onkologii dziecięcej zależy od świetnej współpracy działających w Polsce ośrodków – powiedział prof. Szczepański. Wskazywał na obiecujące możliwości związane z rozwojem badań klinicznych, które są szansą na zdrowie i życie małych pacjentów.
Rozmowę Pierwszej Damy z maluchami non stop przerywały salwy śmiechu
Od lat pomocą ośrodkom hematologicznym służy Fundacja ISKIERKA. Pierwsza Dama była niezwykle zainteresowana inicjatywami Fundacji. – W szpitalu potrafimy dla dzieci zorganizować... plażę z leżakami i piaskiem kinetycznym, wydaliśmy specjalną książkę kucharską z przepisami dla dzieci chorych onkologiczne. Nasze działanie to także organizacja konferencji, czy m.in. specjalnego portalu dla rodziców, którzy podczas webinarów otrzymują rzetelną wiedzę od naszych ekspertów – wyjaśniała prezes ISKIERKI.
Małżonka Prezydenta odwiedziła także młodych pacjentów na Oddziale Hematologii Dziecięcej. Najmłodsi opowiadali Pani Prezydentowej o swojej codzienności – warsztatach, zabawach i tym, jak wspólnie spędzają swój czas tutaj. W Klinice działa przedszkole, szkoła. Dzieci mają zajęcia plastyczne. 5-letni Radek, chociaż jeszcze nie chodzi do szkoły, w szpitalu przebywa od kilku miesięcy, już dobrze wie, że najfajniejsze są... przerwy. Rozmowę z maluchami non stop przerywały salwy śmiechu. Dowiedzieliśmy się np., że Pierwsza Dama nieszczególnie lubiła... matematykę.
Agata Kornhauser–Duda zwiedziła w Klinice wystawę magicznych fotografii autorstwa Ewy Mikety, prezentującą zdjęcia dzieci i ich bliskich z oddziałów hematologicznych na Śląsku. Podczas spotkania z autorką – zawodową fotografką, a prywatnie mamą trójki dzieci w tym Laury, której udało się pokonać ostrą białaczkę – Pierwsza Dama rozmawiała o tym, że rak to przeciwnik, którego można pokonać. To właśnie ta dewiza przyświeca pani Ewie przy tworzeniu sesji fotograficznych. Razem z Laurą odwiedzają oddziały onkologiczne, robiąc zdjęcia chorym dzieciom wraz z bliskimi, co jest formą terapii.
Niech Wasze nowe serduszka pracują jak najlepiej
W Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu Pierwsza Dama odwiedziła dzieci po przeszczepie serca: Kacpra i Zuzannę. Razem z rodzicami najmłodsi opowiadali o drodze do operacji i dochodzeniu do sił po niej, ale też zwyczajnej codzienności w murach szpitala, gdzie m.in. kontynuują naukę – indywidualnie, albo zdalnie ze swoich szkół. Zuzanna miała przeszczep miesiąc temu, ale dzięki fantastycznej opiece szybko odzyskuje siły.
– Życzę Wam, aby Wasze nowe serduszka się przyjęły i jak najlepiej funkcjonowały – mówiła na koniec Pani Prezydentowa. O pracy oddziału Kardiochirurgii, Transplantacji Serca i Mechanicznego Wspomagania Krążenia Małżonka Prezydenta rozmawiała tu m.in. z prof. dr. hab. n. med. Piotrem Przybyłowskim, p.o. Dyrektora Naczelnego. Spotkała się także z dziećmi z oddziału kardiologii.
Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu jest wiodącym w Polsce, nowoczesnym, wysokospecjalistycznym ośrodkiem kliniczno–naukowo–szkoleniowym, realizującym zadania w zakresie nowoczesnej diagnostyki i terapii schorzeń układu sercowo–naczyniowego dla dorosłych i dzieci, badań klinicznych oraz szkolenia studentów i lekarzy.
W ciągu ostatnich kilkunastu lat śląskie centrum zyskało nowe budynki i kolejne oddziały, by jeszcze sprawniej móc pomagać chorym. Nowe oddziały umożliwiły diagnostykę i leczenie na najwyższym i najnowocześniejszym poziomie – także pacjentów z nieodwracalnym uszkodzeniem serca i płuc z całej Polski. Stworzono także m.in. przestrzeń dla Poradni Kardiologii Dziecięcej oraz pokoje gościnne dla rodzin dzieci, które ze względu na ciężką postać niewydolności serca muszą przebywać w oddziale.
(materiał powstał przy wykorzystaniu komunikatu zamieszczonego na stronie www.prezydent.pl)