Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 

Interesujące wykłady, ciekawe pytania i tematyka niezwykle ważna dla każdego ze studentów kierunków medycznych - tak można podsumować szóstą już edycję Konferencji „Prawo a Medycyna", która odbyła się dziś 23 listopada. Tradycyjnie, spotkanie zorganizowano w ramach wzajemnej współpracy Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, Samorządu Studenckiego SUM, Śląskiej Izby Lekarskiej oraz Towarzystwa Ubezpieczeń INTER Polska S.A.

- To jest inicjatywa, którą wysoko cenimy, dlatego, że doskonale zdajemy sobie sprawę, z jak wieloma lukami i niedociągnięciami w zakresie prawa mamy aktualnie do czynienia. Tematy, które zostały poruszone w ramach tej konferencji są nie tylko ciekawe, ale też niezwykle ważne, zarówno dla studentów, jak i dla wszystkich uczestników tego wydarzenia - powiedział prof. dr hab. n. med. Damian Czyżewski, prorektor ds. klinicznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Głos zabrała również Patrycja Piłat, zastępca przewodniczącego Samorządu Studenckiego SUM ds. promocji i rozwoju, która mówiła: - Nieznajomość prawa szkodzi. To zdanie jest różnie interpretowane, jednakże głównym jego przesłaniem jest świadomość, że niewiedza o danym przepisie nie usprawiedliwia nas w żadnym stopniu przy jego nieprzestrzeganiu. W naszych czasach medycy muszą bardzo się pilnować w czasie wykonywania procedur. Nie wystarczy już, że uratują komuś życie lub poprawią funkcjonowanie i podreperują zdrowie. Muszą to jeszcze zrobić zgodnie z wytycznymi, gdyż inaczej mogą być posądzeni o błąd w sztuce. Dlatego warto znać swoje prawa jako medyka, żeby móc uchronić zarówno pacjenta, jak i siebie - oceniła Patrycja Piłat.

W wydarzeniu uczestniczyli także przedstawiciele władz rektorskich i dziekańskich Śląskiego Uniwersytetu Medycznego oraz organizatorzy konferencji. Wśród prelegentów znaleźli się:

 • dr n. med. Agnieszka Nowak z Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej i Toksykologii Sądowo-Lekarskiej SUM
  z wykładem „Obowiązek udzielenia pomocy a możliwość odstąpienia od leczenia";
 • dr n. med. Magdalena Jarosz oraz dr hab. n. med. Szymon Białka z Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu SUM
  z wykładem „Prawne aspekty dotyczące stanów terminalnych";
 • dr Stefan Kopocz, Okręgowy Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej Śląskiej Izby Lekarskiej
  z wykładem „Najczęstsze błędy medyczne i ich konsekwencje".
 • Paweł Strzelec, Sekretarz Komisji Prawniczej PAN/Oddział w Lublinie,
  z wykładem „Kiedy medyk może postępować wbrew woli pacjenta"?

W imieniu organizatorów dziękujemy za udział w wydarzeniu.

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Zdrowia Publicznego w Bytomiu
 

"Wydział Zdrowia Publicznego w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2023

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.