Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 

- Zostawić ślad wiedzy w życiu człowieka. Być rozumnie wrażliwym i wrażliwie rozumnym. Zadaniem uniwersytetu jest uformowanie modelu człowieczeństwa, stawką jest człowiek. Bardzo cieszę się, że w nazwie Kongresu jest słowo kształcenie, nie nauka, bo kształcenie to coś więcej, obejmując uczenie się i badanie – to słowa z wykładu inauguracyjnego pt. Sceptycyzm i duch utopii. O uniwersytecie i kształceniu, wygłoszonego podczas otwarcia Międzynarodowego Kongresu Jakości Kształcenia przez prof. Tadeusza Sławka, byłego rektora Uniwersytetu Śląskiego.

Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Śląskiego stał się dziś stolicą polskiej nauki. Od wczoraj do jutra odbywa się pierwszy kongres poświęcony jakości kształcenia. Będzie to cykliczne wydarzenie organizowane przez konsorcjum siedmiu śląskich uczelni publicznych. Kongres wpisuje się w przyznanie Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024.

Wiceprezydent Katowic Waldemar Bojarun w swoim wystąpieniu przypomniał trudne momenty transformacji miasta z węglowego, industrialnego giganta po miasto kultury, nauki, którego symbolem jest między innymi piękna strefa kultury z Międzynarodowym Centrum Kongresowym, Muzeum Śląskim, czy nową siedzibą NOSPR. – Naszym kołem zamachowym jest nauka, nie mam co do tego najmniejszych wątpliwości. Konsorcjum Akademickie spaja i wzmacnia nasze atuty – dodał wiceprezydent Bojarun.

W czasie inauguracji wypowiedzieli się rektorzy tworzący Konsorcjum. I mówili jednym głosem o tym, że wzmocnienie jakości kształcenia oznacza rozwój regionu i kraju. – To fundamentalny i bardzo odpowiedzialny proces – stwierdziła prof. Celina Olszak, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego, wskazując m.in. na konieczność upraktycznienia, unowocześnienia i umiędzynarodowienia dydaktyki.

- W jakości kształcenia musimy nadążać za trendami. Z mojego punktu widzenia, rektora Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, podmiotem jest, by dać naszym studentom do ręki wszystkie możliwości nauczania, ale by nie zapomnieć o aspekcie humanistycznym. By zawód medyczny był nie tylko zawodem, ale stał się pasją. Bez empatii, humanizmu będzie tylko zawodem – ocenił prof. Tomasz Szczepański, rektor SUM. Jak powiedział, żeby zrealizować tak ważny społecznie cel, jak podniesienie jakości kształcenia, potrzeba jest stworzenia odpowiednich warunków pracy nauczycielom akademickim i infrastruktura.

Prof. Ryszard Koziołek, rektor Uniwersytetu Śląskiego, który jest liderem Konsorcjum, wyznał że spełniło się jego marzenie. – Połączenie wysiłku miasta, które wspiera naukowe aspiracje i naszych uczelni otworzyło nas na świat – podsumował.

W skład Konsorcjum Akademickiego Katowice Miasto Nauki wchodzą: Uniwersytet Śląski (lider), Akademia Muzyczna im. K. Szymanowskiego w Katowicach, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Akademia Wychowania Fizycznego im. J. Kukuczki w Katowicach, Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach oraz Miasto Katowice (strategiczny partner konsorcjum).
Międzynarodowy Kongres Jakości Kształcenia to nowa inicjatywa corocznych spotkań poświęconych problematyce jakości kształcenia. Przyświecającym nam celem jest wymiana doświadczeń, podejmowanie wspólnych inicjatyw, praca zespołowa nad ciągłym udoskonalaniem jakości kształcenia. Tematyka kongresu jest szeroka – obejmuje m.in. zagadnienia dotyczące systemów zapewnienia jakości kształcenia, monitorowania jakości kształcenia, akredytacji, umiędzynarodowienia kształcenia, rozwoju kompetencji dydaktycznych, kształcenia zdalnego.

 

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne.
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2022

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.