Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

En

- Zostawić ślad wiedzy w życiu człowieka. Być rozumnie wrażliwym i wrażliwie rozumnym. Zadaniem uniwersytetu jest uformowanie modelu człowieczeństwa, stawką jest człowiek. Bardzo cieszę się, że w nazwie Kongresu jest słowo kształcenie, nie nauka, bo kształcenie to coś więcej, obejmując uczenie się i badanie – to słowa z wykładu inauguracyjnego pt. Sceptycyzm i duch utopii. O uniwersytecie i kształceniu, wygłoszonego podczas otwarcia Międzynarodowego Kongresu Jakości Kształcenia przez prof. Tadeusza Sławka, byłego rektora Uniwersytetu Śląskiego.

Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Śląskiego stał się dziś stolicą polskiej nauki. Od wczoraj do jutra odbywa się pierwszy kongres poświęcony jakości kształcenia. Będzie to cykliczne wydarzenie organizowane przez konsorcjum siedmiu śląskich uczelni publicznych. Kongres wpisuje się w przyznanie Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024.

Wiceprezydent Katowic Waldemar Bojarun w swoim wystąpieniu przypomniał trudne momenty transformacji miasta z węglowego, industrialnego giganta po miasto kultury, nauki, którego symbolem jest między innymi piękna strefa kultury z Międzynarodowym Centrum Kongresowym, Muzeum Śląskim, czy nową siedzibą NOSPR. – Naszym kołem zamachowym jest nauka, nie mam co do tego najmniejszych wątpliwości. Konsorcjum Akademickie spaja i wzmacnia nasze atuty – dodał wiceprezydent Bojarun.

W czasie inauguracji wypowiedzieli się rektorzy tworzący Konsorcjum. I mówili jednym głosem o tym, że wzmocnienie jakości kształcenia oznacza rozwój regionu i kraju. – To fundamentalny i bardzo odpowiedzialny proces – stwierdziła prof. Celina Olszak, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego, wskazując m.in. na konieczność upraktycznienia, unowocześnienia i umiędzynarodowienia dydaktyki.

- W jakości kształcenia musimy nadążać za trendami. Z mojego punktu widzenia, rektora Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, podmiotem jest, by dać naszym studentom do ręki wszystkie możliwości nauczania, ale by nie zapomnieć o aspekcie humanistycznym. By zawód medyczny był nie tylko zawodem, ale stał się pasją. Bez empatii, humanizmu będzie tylko zawodem – ocenił prof. Tomasz Szczepański, rektor SUM. Jak powiedział, żeby zrealizować tak ważny społecznie cel, jak podniesienie jakości kształcenia, potrzeba jest stworzenia odpowiednich warunków pracy nauczycielom akademickim i infrastruktura.

Prof. Ryszard Koziołek, rektor Uniwersytetu Śląskiego, który jest liderem Konsorcjum, wyznał że spełniło się jego marzenie. – Połączenie wysiłku miasta, które wspiera naukowe aspiracje i naszych uczelni otworzyło nas na świat – podsumował.

W skład Konsorcjum Akademickiego Katowice Miasto Nauki wchodzą: Uniwersytet Śląski (lider), Akademia Muzyczna im. K. Szymanowskiego w Katowicach, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Akademia Wychowania Fizycznego im. J. Kukuczki w Katowicach, Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach oraz Miasto Katowice (strategiczny partner konsorcjum).
Międzynarodowy Kongres Jakości Kształcenia to nowa inicjatywa corocznych spotkań poświęconych problematyce jakości kształcenia. Przyświecającym nam celem jest wymiana doświadczeń, podejmowanie wspólnych inicjatyw, praca zespołowa nad ciągłym udoskonalaniem jakości kształcenia. Tematyka kongresu jest szeroka – obejmuje m.in. zagadnienia dotyczące systemów zapewnienia jakości kształcenia, monitorowania jakości kształcenia, akredytacji, umiędzynarodowienia kształcenia, rozwoju kompetencji dydaktycznych, kształcenia zdalnego.