Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

En

W środę, 16 listopada, w Katowicach rozpoczął się Międzynarodowy Kongres Jakości Kształcenia. Jednym ze współorganizatorów wydarzenia jest Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach. W związku z kongresem, jego uczestnicy mogli zwiedzić katowickie Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej oraz zapoznać się z nowoczesnymi metodami nauczania w edukacji medycznej.

W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele władz uczelni prof. dr hab. n. med. Jerzy Stojko, prorektor ds. studiów i studentów oraz dr n. o zdrowiu Justyna Misiak, zastępca kanclerza Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, a także przedstawiciele władz dziekańskich, pracownicy i studenci uczelni. W Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej tłumnie pojawili się także uczniowie zaprzyjaźnionych z naszym uniwersytetem szkół średnich, m.in. z Katowic, Chorzowa, Sosnowca, Gliwic, Wodzisławia Śląskiego i Radzionkowa. Odwiedzający CDiSM mogli przekonać się jak wyglądają: wirtualny gabinet stomatologiczny, wirtualna sala operacyjna oraz symulacja zatrzymania krążenia. Uczestnicy wydarzenia mieli również możliwość zapoznania się z osiągnięciami i profilami działalności poszczególnych kół naukowych SUM, wśród których znalazły się:

1. Studenckie Koło Naukowe przy Katedrze i Klinice Neurologii Dziecięcej
   • Prezentujący: Michał Hutny, Jagoda Hofman
2. Studenckie Koło Naukowe przy Klinice Okulistyki
   • Prezentujący: Radosław Dutczak, Tomasz Siewierski, Weronika Lichota, Bożena Kmak
3. Studenckie Koło Naukowe Kardiochirurgii Dziecięcej
   • Prezentujący: Michał Krawiec
4. Studenckie Koło Naukowe przy Katedrze Chirurgii Wad Rozwojowych Dzieci i Traumatologii
   • Prezentujący: Hanna Kubik
5. Studenckie Koło Naukowe przy Katedrze Biologii Molekularnej
   • Prezentujący: Julia Rogoń

Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się także wystawa „Oczy Pandemii", przedstawiająca 24-godzinną pracę medyków oraz studentów-wolontariuszy Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach w Szpitalu Tymczasowym w Pyrzowicach.

Niezwykle ważnym elementem wydarzenia zorganizowanego w Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej było również posiedzenie Uczelnianego Zespołu ds. Jakości Kształcenia z jego przewodniczącą dr hab. n. farm. Ewą Chodurek (pełnomocniczką JM Rektora SUM ds. jakości kształcenia). Jego celem było podsumowanie poprzedniego roku swojej pracy. Głos w trakcie spotkania zabrali m.in.: prof. dr hab. n. med. Aleksandra Kawczyk – Krupka, dr hab. n. med. Patrycja Dolibog, dr hab. n. med. Joanna Gola, prof. SUM, dr hab. n. med. Lidia Postek-Stefańska, prof. SUM, dr hab. n. o zdrowiu Beata Hornik. W ramach spotkania dyskutowano m.in. o trudnościach w znalezieniu praktyk zawodowych przez studentów niektórych kierunków oraz o skróceniu procedur, poprzez podpisywanie umów długoterminowych z ośrodkami organizującymi praktyki zawodowe, które otrzymały pozytywną ocenę hospitacji. Kolejnym tematem spotkania było przedstawienie oferty szkoleniowej dla nauczycieli akademickich oraz studentów, a także pomysłu wprowadzenia zdalnego systemu „Hospitator".