Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 

Prof. Iwona Niedzielska, kierująca Oddziałem Chirurgii Szczękowo-Twarzowej w szpitalu im. A. Mielęckiego w Katowicach, została nowym prezesem Towarzystwa Chirurgii Czaszkowo-Szczękowo-Twarzowej, Chirurgii Stomatologicznej i Implantologii .

Wyboru dokonano 8 października 2022 na zjeździe Towarzystwa w Gdańsku. Prof. Iwona Niedzielska była jedyną kandydatką. Jej kadencja będzie trwać 2 lata, z możliwością przedłużenia o kolejne 2 lata. Towarzystwo Chirurgii Czaszkowo-Szczękowo-Twarzowej, Chirurgii Stomatologicznej i Implantologii istnieje od 2005 roku. Aktualnie zrzesza ponad stu specjalistów z chirurgii szczękowo-twarzowej.

Jak zapowiada prof. Iwona Niedzielska, jednym z priorytetów w czasie kadencji będą dla niej zaangażowanie do współpracy specjalistów z różnych dziedzin medycyny i nauk pozamedycznych.

- Czym jest bowiem medycyna bez bioinżynierii lub genetyki? Czym jest chirurgia szczękowo-twarzowa bez otolaryngologii, okulistyki, onkologii, fizjoterapii, neurologii, neurochirurgii, chirurgii plastycznej , dietetyki, logopedii, psychologii, czy wręcz psychiatrii? Specjaliści wszystkich tych dziedzin mogą mieć swój udział w rozwoju naszej dziedziny medycyny i w leczeniu naszych pacjentów. Drugim moim priorytetem będzie intensyfikacja spotkań, zebrań, konferencji i kongresów. Będziemy podczas nich mówić nie tylkosukcesach, ale i naszych problemach czy ew. błędach lub powikłaniach - informuje prof. Niedzielska.

Prof. Iwona Niedzielska kieruje Oddziałem Chirurgii Szczękowo-Twarzowej w szpitalu im. A. Mielęckiego w Katowicach, a także Katedrą i Kliniką Chirurgii Czaszkowo-Szczękowo-Twarzowej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Jest również konsultantem wojewódzkim w dziedzinie chirurgii szczękowo-twarzowej. Jest laureatką wielu renomowanych branżowych nagród, m.in. za nowatorskie zabiegi rekonstrukcyjne twarzoczaszki otrzymała wraz z zespołem nagrodę Złoty Skalpel (8.11.2022), tytuł lider Medycyny, nagrodę Złoty Otis, a także Cegłę Janoscha.

Jak podkreśla prof. Iwona Niedzielska, wykonywane przez nią i jej zespół zabiegi nie byłyby możliwe bez innowacyjnego podejścia do medycyny oraz współpracy z ekspertami z wielu innych dziedzin nauki.

- Nasze zabiegi zawsze planujemy w oparciu o modele stereolitograficzne, programy komputerowe czy tomografię komputerową 3D. Wykonujemy trudne zabiegi onkologiczne z rekonstrukcjami: począwszy od wolnych unaczynionych przeszczepów pobieranych z innych okolic ciała, do których wprowadzamy implanty zębowe, aż po drukowane lub frezowane implanty indywidualne, które mogą zastąpić idealnie każdą utraconą kość. W traumatologii doginamy wszystkie elementy służące dokładnemu zespoleniu odłamów poza pacjentem dzięki wydrukowanym modelom, przez co skracamy czas zabiegu i niwelujemy zmęczenie doginanych materiałów. Poza nowinkami technologicznymi udało nam się m.in udowodnić wpływ trzecich zębów trzonowych na stłoczenia łuków zębowych, wpływ ognisk zębopochodnych na infekcję innych narządów u pacjentów wysokiego ryzyka infekcji ogólnoustrojowej, a w oparciu o badania genetyczne na mikromacierzach oligonukleotydowych udowodnić, że zdrowa błona śluzowa pacjentów z rakiem jamy ustnej jest w fazie nadekspresji wielu genów i może stać się przyczyna wznów, jeśli pacjent nie zmieni stylu życia, nie odetnie się od czynników kancerogennych. Z wielu nowych rozwiązań udało nam się wdrożyć terapię podciśnieniowa w trudno gojących się ranach w nietypowych warunkach braku możliwości wytworzenia podciśnienia w obszarze twarzoczaszki, innych niż chirurgiczne metod leczenia guzów olbrzymiokomórkowych, które normalnie kończą się wycięciem kości wraz z zębami – wylicza prof. Iwona Niedzielska.

Od 7 lat w kierowanej przez prof. Niedzielską Klinice Chirurgii Czaszkowo-Szczękowo-Twarzowej SUM działa pierwsza w Polsce pracownia rehabilitacji głowy i szyi, w tym układu stomatognatycznego. Dzięki temu pacjenci szybko wracają do zdrowia, co pozwala również zmniejszać koszty pobytu chorego na oddziale i powikłań.

prof. Iwona Niedzielska

 

 

 Sylwetka naukowca w Polskiej Platformie Medycznej SUM, link: https://ppm.sum.edu.pl/info/author/SUM05fa84b9228e43dcadaf2227d784b3d5/

 

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Zdrowia Publicznego w Bytomiu
 

"Wydział Zdrowia Publicznego w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2023

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.