W dniach 7-12.11.2022 odbywa się w Katowicach międzynarodowe wydarzenie naukowe organizowane przez Europejską Fundację Naukową ds. Hemato-Onkologii Laboratoryjnej (ESLHO, https://eslho.org/ ). Gospodarzem i lokalnym organizatorem wydarzenia jest Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, który jest jednocześnie członkiem konsorcjum naukowego EuroFlow, jednego z trzech patronowanych przez Fundację ESLHO (oprócz EuroFlow są to EuroClonality i EuroMRD). Głównym celem działalności ESLHO jest standaryzacja metod laboratoryjnych, wdrażanie programów kontroli jakości, promowanie innowacyjności oraz propagowanie zdobyczy naukowych w diagnostyce laboratoryjnej, ze szczególnym uwzględnieniem chorób nowotworowych wywodzących się z układu krwiotwórczego i chłonnego. Prezesem zarządu głównego ESLHO jest prof. Jacques JM van Dongen z Uniwersytetu Medycznego w Lejdzie w Holandii. Prof. van Dongen otrzymał w 2016 roku tytuł Doktora Honoris Causa SUM. Jest on także prezydentem tegorocznego wydarzenia w Katowicach.
Konsorcjum naukowe EuroFlow działa od 2006 roku i zrzesza obecnie 20 ośrodków hemato-onkologicznych z Europy i 1 z Ameryki Południowej. Głównym przedmiotem działalności EuroFlow jest wdrażanie nowoczesnej wielokolorowej cytometrii przepływowej do diagnostyki i monitorowania nowotworów układu krwiotwórczego. Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach należy do Konsorcjum EuroFlow od początku jego działalności i ma po raz trzeci zaszczyt gościć spotkanie EuroFlow, a po raz pierwszy spotkanie członków wszystkich trzech konsorcjów wspieranych przez Fundację ESLHO. Spotkania robocze badaczy odbywają się dwa razy do roku, w trakcie ich trwania omawiane są postępy zadań naukowych, przydzielonych każdemu ośrodkowi. Raz w roku spotkania robocze połączone są z otwartym Sympozjum naukowym, w którym biorą udział zarówno członkowie Konsorcjów, jak i niezależni naukowcy specjalizujący się w nowoczesnej diagnostyce laboratoryjnej. W tym roku Sympozjum ESLHO zorganizowano w Katowicach pod auspicjami JM Rektora Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach Prof. Tomasza Szczepańskiego.
– Najważniejszym celem Sympozjów jest sprawne przekazanie wyników z postępów wieloośrodkowych badań naukowych, które mogą mieć bezpośrednie przełożenie na modyfikacje postępowania diagnostyczno-leczniczego w chorobach hematologicznych – ocenia prof. Szczepański. Wymiernym przykładem wdrożenia naukowych osiągnięć Konsorcjów działających w ramach ESLHO jest modyfikacja obowiązującego w Polsce protokołu leczniczego w dziecięcej ostrej białaczce limfoblastycznej uwzględniająca laboratoryjną ocenę tzw. minimalnej choroby resztkowej przy wykorzystaniu zarówno techniki cytometrii przepływowej, jak i metod molekularnych opierających się o polimerazową reakcję łańcuchową (PCR).