Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 

W dniach 7-12.11.2022 odbywa się w Katowicach międzynarodowe wydarzenie naukowe organizowane przez Europejską Fundację Naukową ds. Hemato-Onkologii Laboratoryjnej (ESLHO, https://eslho.org/ ). Gospodarzem i lokalnym organizatorem wydarzenia jest Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, który jest jednocześnie członkiem konsorcjum naukowego EuroFlow, jednego z trzech patronowanych przez Fundację ESLHO (oprócz EuroFlow są to EuroClonality i EuroMRD). Głównym celem działalności ESLHO jest standaryzacja metod laboratoryjnych, wdrażanie programów kontroli jakości, promowanie innowacyjności oraz propagowanie zdobyczy naukowych w diagnostyce laboratoryjnej, ze szczególnym uwzględnieniem chorób nowotworowych wywodzących się z układu krwiotwórczego i chłonnego. Prezesem zarządu głównego ESLHO jest prof. Jacques JM van Dongen z Uniwersytetu Medycznego w Lejdzie w Holandii. Prof. van Dongen otrzymał w 2016 roku tytuł Doktora Honoris Causa SUM. Jest on także prezydentem tegorocznego wydarzenia w Katowicach.

Konsorcjum naukowe EuroFlow działa od 2006 roku i zrzesza obecnie 20 ośrodków hemato-onkologicznych z Europy i 1 z Ameryki Południowej. Głównym przedmiotem działalności EuroFlow jest wdrażanie nowoczesnej wielokolorowej cytometrii przepływowej do diagnostyki i monitorowania nowotworów układu krwiotwórczego. Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach należy do Konsorcjum EuroFlow od początku jego działalności i ma po raz trzeci zaszczyt gościć spotkanie EuroFlow, a po raz pierwszy spotkanie członków wszystkich trzech konsorcjów wspieranych przez Fundację ESLHO. Spotkania robocze badaczy odbywają się dwa razy do roku, w trakcie ich trwania omawiane są postępy zadań naukowych, przydzielonych każdemu ośrodkowi. Raz w roku spotkania robocze połączone są z otwartym Sympozjum naukowym, w którym biorą udział zarówno członkowie Konsorcjów, jak i niezależni naukowcy specjalizujący się w nowoczesnej diagnostyce laboratoryjnej. W tym roku Sympozjum ESLHO zorganizowano w Katowicach pod auspicjami JM Rektora Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach Prof. Tomasza Szczepańskiego.

– Najważniejszym celem Sympozjów jest sprawne przekazanie wyników z postępów wieloośrodkowych badań naukowych, które mogą mieć bezpośrednie przełożenie na modyfikacje postępowania diagnostyczno-leczniczego w chorobach hematologicznych – ocenia prof. Szczepański. Wymiernym przykładem wdrożenia naukowych osiągnięć Konsorcjów działających w ramach ESLHO jest modyfikacja obowiązującego w Polsce protokołu leczniczego w dziecięcej ostrej białaczce limfoblastycznej uwzględniająca laboratoryjną ocenę tzw. minimalnej choroby resztkowej przy wykorzystaniu zarówno techniki cytometrii przepływowej, jak i metod molekularnych opierających się o polimerazową reakcję łańcuchową (PCR).

 

 

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Zdrowia Publicznego w Bytomiu
 

"Wydział Zdrowia Publicznego w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2023

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.