Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

Kandydat / Admission

En

obraz dekoracyjny do wiadomości

Przedstawiciele Państwowego Uniwersytetu Medycznego oraz Multidyscyplinarnego Centrum Medycznego w Samarkandzie gościli w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach oraz odwiedzili szpitale kliniczne SUM w tym: Szpital Kliniczny im. A. Mielęckiego oraz Górnośląskie Centrum Medyczne im. Leszka Gieca w Katowicach – Ochojcu.

Jednym z punktów wizyty było spotkanie z władzami Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Rektoracie uczelni. W zastępstwie Prof. Jasura A. Rizayeva, Rektora Państwowego Uniwersytetu Medycznego w Samarkandzie, z prof. Tomaszem Szczepańskim, rektorem SUM połączył się online Prof. Zafar Z. Aminov – Prorektor ds. Współpracy Międzynarodowej uczelni uzbeckiej. Wymieniono informacje oraz oczekiwania dotyczące wzajemnej współpracy.

- Nasze spotkanie było wyjątkową okazją do bezpośredniej wymiany doświadczeń, zacieśniania więzi i wspólnego omawiania kolejnych obszarów współpracy pomiędzy naszymi uczelniami. Jednocześnie mam nadzieję, że Państwa wizyta będzie miała inspirujący wpływ o dalszych inicjatywach podejmowanych w interesie i korzyści zarówno Państwowego Uniwersytetu Medycznego w Samarkandzie oraz Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach – powiedział prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański, rektor SUM.

Prezentację nt. działalności SUM przygotowała prof. Katarzyna Mizia-Stec, prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej SUM. Działalność Szpitala i Uniwersytetu Medycznego w Samarkandzie przedstawił lider czteroosobowej delegacji z Uzbdekistanu dr Uktam Rustamov.

Zostały też omówione najważniejsze kwestie dotyczące współpracy obu stron, w ramach której będą organizowane staże i krótkie kursy edukacyjne. Ważnym aspektem będzie także umożliwienie polskim specjalistom odbywania wizyt w Samarkandzie. W ramach spotkania zostały omówione także dalsze kwestie dotyczące współpracy na rzecz aktywnego rozwoju opieki zdrowotnej w Samarkandzie.

Inicjatorem nawiązania kontaktów Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach z naukowcami z Uzbekistanu jest prof. Michał Tendera, który już w 2019 r. zapoczątkował pierwsze nieformalne jeszcze sympozja i szkolenia.

zdjęcie dekoracyjne