Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

Kandydat / Admission

En

Jubileusz 20-lecia Wydziału Nauk o Zdrowiu w Bytomiu

Z udziałem JM Rektora Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, prof. Tomasza Szczepańskiego, prorektorów SUM i dziekanów naszej Uczelni, a także wielu znamienitych gości, przedstawicieli władz samorządowych, pracowników i studentów odbyły się obchody Jubileuszu 20-lecia Wydziału Nauk o Zdrowiu w Bytomiu. Nie zabrakło wspomnień, wzruszeń, gratulacji i podziękowań. Część obchodów stanowiła Konferencja „Wyzwania Zdrowia Publicznego”.

— Szanowni Państwo, spotykając się z Państwem, przychodzą mi na myśl dwa słowa. Pierwsze to „radość”, że tutaj jesteśmy, że możemy cieszyć się tym, co jeszcze przed Nami. Drugie słowo to oczywiście „dziękuję”. Dziękuję za te 20 lat, za to, że udało się stworzyć wydział, który ma rozpoznawalną markę. Życzę Państwu wszystkiego, co najlepsze, żebyśmy właśnie z tym poczuciem radości mogli kontynuować naszą pracę. I żebyśmy już niedługo mogli świętować srebrny Jubileusz w jeszcze lepszej formie — powiedział prof. Tomasz Szczepański, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

— Wszyscy Państwo wkładacie kawałek siebie w rozwój i kształt naszego Wydziału. To dzięki Wam miejsce to żyje, a nasza praca ma sens. Oczywiście budynek to tylko bryła, najważniejsi są ludzie, którzy go tworzą, dlatego chciałbym bardzo serdecznie podziękować nauczycielom, wszystkim pracownikom i przede wszystkim studentom. To dzięki Wam wydział stale się rozwija — mówił prof. dr hab. n. med. Sebastian Grosicki, dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu w Bytomiu, który dodał także: - Nie ukrywam, że praca na tym Wydziale, dzięki Państwa wsparciu, jest dużo łatwiejsza. Dzięki każdemu z Was przychodzę tutaj z uśmiechem i wychodzę ze spokojem, wiedząc, że ten Wydział ma przyszłość.

Osobom, które miały szczególny wpływ na rozwój Wydziału Nauk o Zdrowiu w Bytomiu wręczono specjalne podziękowania.

Ważną częścią jubileuszu była konferencja pt. „Wyzwania Zdrowia Publicznego”. Wydarzenie otworzył prof. Sebastian Grosicki. Gościem Honorowym Konferencji był prof. dr hab. n. med. Jan E. Zejda, pierwszy dziekan i twórca Wydziału, który wygłosił wykład inauguracyjny. Konferencję podzielono na cztery odrębne sesje. Wśród tematów wykładowych znalazły się m.in. konsekwencje pandemii COVID-19 dla stanu psychicznego, wpływ hałasu ulicznego na zaburzenia snu i uwagi wśród uczniów mieszkających w Górnośląskim Okręgu Przemysłowym oraz manifestacje sercowo-naczyniowe w zespole post-Covid.

Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu (dawny, a może i przyszły, bo władze dążą do zmiany nazwy, Wydział Zdrowia Publicznego w Bytomiu) został powołany na mocy Uchwały Nr 148/2001 z dnia 28 marca 2001 r. Senatu Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach (obecnie Śląskiego Uniwersytetu Medycznego). Od 2020 roku Dziekanem Wydziału jest prof. dr hab. n. med. Sebastian Grosicki. Funkcję Prodziekana ds. studenckich pełni dr hab. n. o zdrowiu Grzegorz Dziubanek, Prof. SUM, a Prodziekana dr hab. n. o zdrowiu Joanna Głogowska-Ligus. Wśród aktualnych kierunków kształcenia znajdują się:

• Zdrowie Publiczne
  • Dietetyka
  • Zarządzanie Ryzykiem Zdrowotnym
  • Koordynator Medyczny
  • Bezpieczeństwo i Higiena Pracy

Wydział posiada także szeroką ofertę studiów podyplomowych, w tym zarządzanie ochroną zdrowia, badania kliniczne w medycynie, koder medyczny, a także we współpracy z Uczelnią Łazarskiego w Warszawie i Gdańskim Uniwersytetem Medycznym „MBA w ochronie zdrowia”. Wydział Nauk o Zdrowiu współpracuje również z wieloma instytucjami, takimi jak chociażby Państwowa Inspekcja Sanitarna, Państwowa Inspekcja Pracy oraz licznymi organizacjami pozarządowymi, np. Ogólnopolskim Stowarzyszenia Koordynatorów Opieki Onkologicznej i Polską Akcją Humanitarną. Wydział w Bytomiu może pochwalić się również wieloma sukcesami, wśród których warto wymienić m.in. uzyskanie prestiżowych certyfikatów. W 2020 roku wydano decyzję o przyznaniu WNOZ w Bytomiu, na okres 6 lat, akredytacji APHEA - Agency for Public Health Education Accreditation APHEA dla studiów magisterskich na kierunku „Zdrowie Publiczne”. Dzięki niemu osoby podejmujące kształcenie na tym kierunku mają gwarancję, że zarówno program nauczania, jak i jego realizacja spełniają najwyższe międzynarodowe standardy kształcenia. Wyróżnieniem może pochwalić się także kierunek „Zarządzanie Ryzykiem Zdrowotnym”, które otrzymało certyfikat akredytacyjny „Studia z przyszłością”. Zaświadczenie to przyznawane jest najbardziej innowacyjnym, nowoczesnym i wartościowym kierunkom oraz programom studiów na polskich uczelniach. Dodatkowo kierunek ten nagrodzono „Laurem Innowacji” - wyróżnieniem, którym mogą poszczycić się kierunki studiów wdrażające najbardziej innowacyjne i unikalne rozwiązania w zakresie bazy materialnej i technologii wspierającej proces dydaktyczny. Sukcesem było także uzyskanie Certyfikatu Akredytacji AB1717, wydawanego przez Polskie Centrum Akredytacji w zakresie Systemu Zarządzania Jakością spełniającego wymagania normy PN-EN ISO/IEC 17025:2005. Wyróżnienie to otrzymało Laboratorium Analityczne Katedry Zdrowia Środowiskowego.