Zmiany w obrębie postawy ciała, wzorców motorycznych i zachowań zdrowotnych u dzieci jako skutki pandemii Covid-19, komórki macierzyste z tkanki tłuszczowej w aspekcie regeneracji nabłonka rogówki oraz rola profagów w zjadliwości klinicznych szczepów patogenu ludzkiego Clostridioides difficile in vitro i in vivo. To trzy działania naukowe na jakie przyznano granty naukowcom ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Narodowe Centrum Nauki przyznało je w ramach programów „Miniatura 6” oraz „Opus 22”. To kolejne granty jakie trafią do SUM !
Granty w ramach programu „Miniatura 6”
dr hab. Anna Monika Brzęk
Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
Pt.: „Zmiany w obrębie postawy ciała, wzorców motorycznych i zachowań zdrowotnych u dzieci jako skutki pandemii Covid-19”
Celem głównym projektu jest określenie jakie są skutki pandemii i w jakim nasileniu dotyczą parametrów posturometrycznych, wzorców ruchowych i zachowań zdrowotnych.
Na realizacje działania naukowego zostały przyznane środki finansowe w wysokości: 49 907 zł
dr Bartosz Robert Sikora
Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
Pt.: „Badanie transkryptomu egzosomalnego miRNA komórek macierzystych z tkanki tłuszczowej w aspekcie regeneracji nabłonka rogówki”
Projekt obejmuje badania podstawowe z zakresu właściwości biologicznych pęcherzyków zewnątrzkomórkowych wydzielanych przez mezenchymalne komórki macierzyste pochodzące z tkanki tłuszczowej.
Na realizacje działania naukowego zostały przyznane środki finansowe w wysokości: 49 999 zł
Grant w ramach programu „OPUS 22”
W konsorcjum z: Gdański Uniwersytet Medyczny, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, gdzie SUM jest jednym z partnerów, zaś kierownikiem projektu jest prof. dr hab.n.med. Gajane Martirosian
Pt.:” Rola profagów w zjadliwości klinicznych szczepów patogenu ludzkiego Clostridioides difficile in vitro i in vivo”
W ramach tego projektu planujemy zbadać interakcje fag-gospodarz in vitro, aby zrozumieć, w jaki sposób profagi mogą wpływać na wirulencję gospodarza i przebieg zakażenia in vivo w mysim modelu infekcji C. difficile. Badania te wpisują się w aktualne zainteresowania nauki.
Na realizacje działania naukowego dla SUM zostały przyznane środki finansowe w wysokości: 652 578 zł