Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

Kandydat / Admission

En

W laboratorium

Zmiany w obrębie postawy ciała, wzorców motorycznych i zachowań zdrowotnych u dzieci jako skutki pandemii Covid-19, komórki macierzyste z tkanki tłuszczowej w aspekcie regeneracji nabłonka rogówki oraz rola profagów w zjadliwości klinicznych szczepów patogenu ludzkiego Clostridioides difficile in vitro i in vivo. To trzy działania naukowe na jakie przyznano granty naukowcom ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Narodowe Centrum Nauki przyznało je w ramach programów „Miniatura 6” oraz „Opus 22”. To kolejne granty jakie trafią do SUM !

Granty w ramach programu „Miniatura 6

dr hab. Anna Monika Brzęk
Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach

Pt.: „Zmiany w obrębie postawy ciała, wzorców motorycznych i zachowań zdrowotnych u dzieci jako skutki pandemii Covid-19”

Celem głównym projektu jest określenie jakie są skutki pandemii i w jakim nasileniu dotyczą parametrów posturometrycznych, wzorców ruchowych i zachowań zdrowotnych.

Na realizacje działania naukowego zostały przyznane środki finansowe w wysokości: 49 907 zł

dr Bartosz Robert Sikora
Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach

Pt.: „Badanie transkryptomu egzosomalnego miRNA komórek macierzystych z tkanki tłuszczowej w aspekcie regeneracji nabłonka rogówki”

Projekt obejmuje badania podstawowe z zakresu właściwości biologicznych pęcherzyków zewnątrzkomórkowych wydzielanych przez mezenchymalne komórki macierzyste pochodzące z tkanki tłuszczowej.

Na realizacje działania naukowego zostały przyznane środki finansowe w wysokości: 49 999 zł

Grant w ramach programu „OPUS 22

W konsorcjum z: Gdański Uniwersytet Medyczny, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, gdzie SUM jest jednym z partnerów, zaś kierownikiem projektu jest prof. dr hab.n.med. Gajane Martirosian

Pt.:” Rola profagów w zjadliwości klinicznych szczepów patogenu ludzkiego Clostridioides difficile in vitro i in vivo”

W ramach tego projektu planujemy zbadać interakcje fag-gospodarz in vitro, aby zrozumieć, w jaki sposób profagi mogą wpływać na wirulencję gospodarza i przebieg zakażenia in vivo w mysim modelu infekcji C. difficile. Badania te wpisują się w aktualne zainteresowania nauki.

Na realizacje działania naukowego dla SUM zostały przyznane środki finansowe w wysokości: 652 578 zł