Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

En

Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrza Szpitalem Klinicznym Śląskiego Uniwersytetu Medycznego

Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu od 3 października jest Szpitalem Klinicznym Śląskiego Uniwersytetu Medycznego! To wielki dzień w historii naszej uczelni! Było to możliwe dzięki podpisaniu porozumienia pomiędzy ministerstwem zdrowia, reprezentowanym przez szefa resortu dr. n. ekon. Adama Niedzielskiego oraz Śląskim Uniwersytetem Medycznym, reprezentowanym przez prof. dr. hab. n. med. Tomasza Szczepańskiego, Rektora SUM.

Wydarzeniu towarzyszyło odsłonięcie popiersi twórców zabrzańskiej potęgi: prof. Stanisława Pasyka, prof. Lilli Goldstein, prof. Zbigniewa Religi oraz prof. Mariana Zembali. Wszyscy wywarli piętno na rozwoju SCCS, dawniej Wojewódzkiego Ośrodka Kardiologii. Każdy z nich poświęcił mu swój czas, pomysły, nieprzespane noce, podejmując odważne decyzje dotyczące zarówno inwestycji jak i badań naukowych oraz pionierskich zabiegów. Co pierwsze w polskiej kariologii i kardiochirurgii zdarzyło się w Zabrzu.

-Podjęliśmy decyzję, którą zaraz usankcjonujemy formalnie, że Śląskie Centrum Chorób Serca zostanie przekazane z Ministerstwa Zdrowia do Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Można śmiało powiedzieć, że Śląskie Centrum Chorób staje się jeszcze bardziej śląskie – w ten sposób, że nie będzie już jego właścicielem minister zdrowia, rezydujący w Warszawie, tylko Śląski Uniwersytetu Medyczny – powiedział podczas uroczystości minister zdrowia Adam Niedzielski i dodał: - Jestem przekonany - i to też wynik naszej blisko półrocznej współpracy w tym zakresie, żeby doprowadzić do formalnego punktu, w którym jesteśmy - że na pewno szpital trafia w dobre ręce i będzie zachowywał dobrą markę, którą sobie wypracował – dodał minister Niedzielski.

- Wszystkie strony mogą i z pewnością skorzystają z możliwości, jakie daje porozumienie. Myślę, że te korzyści naukowe, badawcze, dydaktyczne będą z czasem coraz większe. To m.in. nasze zadanie – ocenił rektor SUM prof. Szczepański.

To niezwykle istotna decyzja dla naszego Uniwersytetu. W Śląskim Centrum funkcjonuje kilka klinik SUM. To ogromna szansa, by śląska medycyna była coraz mocniejsza.