Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 
Inauguracja roku akademickiego 2022/2023

W poniedziałek, 3 października, w Auli imienia prof. zw. dr. h. c. Witolda Zahorskiego Wydziału Nauk Medycznych w Katowicach odbyła się inauguracja roku akademickiego 2022/2023. Wydarzeniu towarzyszyła uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa prof. dr. hab. n. med. Michałowi Toborkowi. 

 — Jest mi bardzo miło powitać Państwa na Inauguracji roku akademickiego w naszej Alma Mater. To dla nas święto, w trakcie którego rozpoczynamy kolejny rok akademicki, możemy się spotkać i wręczyć najwyższe wyróżnienie naszej uczelni - Tytuł Doktora Honoris Causa — mówił prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, który dodał także: — Życzę Wam, zwłaszcza studentom rozpoczynającym swoją przygodę ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym, kreatywnego studiowania. Jednocześnie chciałbym podziękować Samorządowi Studenckiemu za dobrą współpracę i za wypracowywanie kompromisowych rozwiązań w najgorętszych chwilach pandemii. Drodzy Doktoranci, mam przekonanie, że w bieżącym roku akademickim pandemia nie zakłóci waszych badań naukowych. Cieszę się, że świetnie funkcjonuje nasza Szkoła Doktorska, która w tym roku rozpoczyna działalność w języku angielskim. Jesteśmy dumni, że wśród uczelni medycznych mamy największą liczbę doktoratów wdrożeniowych (…) Silni dotychczasowymi doświadczeniami, wierzę, że będziemy mogli normalnie funkcjonować jako uczelnia, pomimo oczekujących nas kolejnych wyzwań. Życzę wszystkim Państwu zdrowia, nauczycielom akademickim sukcesów w pracy zawodowej, a studentom owocnego studiowania. Nasza uczelnia wchodzi w 75 rok działalności. Chcemy godnie uczcić ten Jubileusz i cieszyć się z niego jako wspólnota akademicka. Jestem pewny, że to, co najlepsze jest jeszcze przed nami. 

W swoim przemówieniu JM Rektor prof. Tomasz Szczepański mówił również o najważniejszych celach związanych z rozpoczynającym się rokiem akademickim, wśród których wymienił m.in.: 

  • poprawę bazy dydaktyczno-leczniczej, co umożliwi m.in. kształcenie większej liczby lekarzy, 
  • budowę Szpitala-Centrum Chorób Cywilizacyjnych imienia prof. Franciszka Kokota w Zabrzu, 
  • utworzenie w Górnośląskim Centrum Medycznym w Katowicach-Ochojcu Centrum Chorób Zakaźnych, 
  • powstanie Śląskiego Centrum Hematologii i Onkologii Dziecięcej w Zabrzu,
  • utworzenie Centrum Fizjoterapii Pediatrycznej i Onkologicznej w Katowicach,
  • poszerzenie bazy laboratoryjnej Wydziału Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu, która ma projektowaną nazwę DiagMedFarm,
  • powstanie repozytorium danych, będące podstawą do rozwoju technologii opartych na uczeniu maszynowym i sztucznej inteligencji. 

Wsród gości uczestniczących w inauguracji był minister zdrowia, Adam Niedzielski. 

— Ten rok jest rokiem rekordowym, mamy największą liczbę studentów od końca wojny. To daje nam ogromną nadzieję, że inwestowanie na niespotykaną skalę , inwestowanie w ludzi i infrastrukturę - to są najlepiej wydawane środki, które zabezpieczają naszą przyszłość (…) Mam nadzieję, że ten rok będzie rokiem, który w tych trudnościach będzie nas jednoczyć, będzie prowadzić nas do sukcesów, które z całą pewnością będą smakowały lepiej, bo są odnoszone w trudnym czasie - mówił minister. Głos zabrali również przedstawiciele władz regionu, w tym Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego i Urzędu Marszałkowskiego oraz Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza. 

Ważnym momentem inauguracji była uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa prof. dr. hab. n. med. Michałowi Toborkowi. — Jego aktywność, realizowane projekty, kreatywność powinny być wzorem do naśladowania dla studentów i młodych naukowców SUM, którego prof. Toborek jest absolwentem. Ten światowej sławy biochemik oraz biolog molekularny, związany dziś z University of Miami w USA oraz innymi renomowanymi amerykańskimi uczelniami, dokonał szeregu nowatorskich odkryć, a także był autorem pionierskich badań. Konsekwentnie realizował swoje naukowe marzenia i plany, wciąż pogłębiając wiedzę. Jestem dumny, że osoba tego formatu została przez SUM wyróżniona — powiedział prof. Tomasz Szczepański, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. 

Uroczystość swoim występem uświetnił Gromek Quartet. 

 

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne.
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2022

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.