Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 
Międzyuczelniana Inauguracja Roku Akademickiego 2022/2023

 

W sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach odbyła się Międzyuczelniana Inauguracja Roku Akademickiego 2022/2023. Wydarzenie poprzedził przemarsz orszaków rektorskich ulicami Katowic.

– Oto spotkało się siedem uczelni publicznych, po to żeby wspólnie celebrować rozpoczęcie nowego roku akademickiego. Powodów do świętowania jest jednak więcej. Jak wiemy, miasto Katowice otrzymało zaszczytny tytuł Europejskiego Miasta Nauki na rok 2024 (…) Chcemy go wykorzystać dla rozwoju miasta i regionu, którego fundamentem chcemy uczynić naukę i zaawansowaną wyższą edukację – powiedział prof. dr hab. Ryszard Koziołek, lider Akademickiego Konsorcjum Katowice – Miasto Nauki, rektor Uniwersytetu Śląskiego i dodał: – Wszyscy zadajemy sobie pytanie, na jakich fundamentach ma opierać się przyszłość Śląska, ta przyszłość, która tak znakomicie ożywiła ten region, oparta na przemyśle ciężkim, przemyśle wydobywczym, nowoczesnym sposobie życia i nowoczesnych technologiach. Jesteśmy przekonani, że nowa atrakcyjność Śląska będzie oparta na przemysłach innowacyjnych, wywiedzionych i inspirowanych przez uczelnie wyższe, przez środowiska naukowe, przez absolwentów szkół wyższych. Tak chcemy myśleć o swojej roli w mieście i w regionie.

W uroczystej inauguracji uczestniczyły także m.in. władze regionu, miasta i rektorzy siedmiu katowickich uczelni publicznych, które wchodzą w skład Konsorcjum Akademickie Katowice – Miasto Nauki.

– Niezmiernie się cieszę, że mogę brać udział w tym wielkim święcie edukacji i nauki. Jako Śląski Uniwersytet Medyczny chcemy dołożyć naszą własną cegiełkę. Będą nią zdrowie, nauki medyczne, nauki o zdrowiu i nauki farmaceutyczne. Niezmiernie się cieszę na interdyscyplinarność, którą wszyscy reprezentujemy. Nie ma nowoczesnej medycyny bez inżynierii biomedycznej, bez ekonomii, bez podejścia humanistycznego, a nawet sztuki i muzyki. Medycyna i sport też są ze sobą mocno związane, także z tym duchem pięknej współpracy z radością wkraczamy w nowy rok akademicki, mając też na horyzoncie rok 2024, czyli Rok Katowic Europejskiego Miasta Nauki – mówił prof. Tomasz Szczepański, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
Głos zabrał również Marcin Krupa, prezydent Katowic, który powiedział: – Udało nam się dokonać czegoś, co jeszcze kilka lat temu wydawało się niemożliwe. Udało nam się stworzyć jedną, ważną i wielką rodzinę całego naszego regionu (…) Dysponujemy ogromnym wachlarzem kształcenia młodych ludzi. To zawsze tutaj, w Katowicach i naszym regionie, było jest, ale dzisiaj będzie o wiele bardziej słyszalne.

 

Autorzy zdjeć:

Jula Agnieszka Szymala
Małgorzata Dymowska
Matylda Klos

 

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne.
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2022

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.