Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

Kandydat / Admission

En

Dr Józef Kurek nowym Prezesem Stowarzyszenia Wychowanków SUM

Na ostatnim Walnym Zgromadzeniu Stowarzyszenia Wychowanków Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach podjęto uchwałę, na mocy której stanowisko Prezesa objął dr n. med. Józef Kurek. Tym samym, po 11 latach aktywnej działalności, funkcję tę przestała pełnić dr n. med. Maria Gajecka-Bożek. Od tej chwili Pani Doktor będzie zajmować stanowisko Wiceprezesa.

– Stowarzyszenie jest organizacją znaną mi od wielu lat. Do idei jego funkcjonowania przekonał mnie dr Zygfryd Wawrzynek, pierwszy Prezes Stowarzyszenia, a obecnie Prezes honorowy, który w naszym środowisku jest postacią znaną i niezwykle szanowaną. Propozycja pójścia w ślady tak wspaniałego autorytetu i objęcia stanowiska Prezesa Stowarzyszanie jest dla mnie olbrzymim wyróżnieniem – mówi dr n. med. Józef Kurek i dodaje:  – Mam jednak ogromną świadomość ciążących nade mną obowiązków. Zrobię wszystko, by podołać wyzwaniu. Cieszę się, że mogę liczyć na wsparcie Pani Doktor Marii Gajeckiej-Bożek, która tak wiele dobrego zrobiła zarówno dla Stowarzyszenia, jak i Uczelni. Jej obecność jest gwarantem zachowania ciągłości dotychczasowej pracy Stowarzyszenia, na czym nam wszystkim mocno zależy.

– Jako Prezes Stowarzyszenia w latach 2011-2022 dane było mi współpracować z trzema rektorami i ta współpraca układała się naprawdę bardzo dobrze. Cieszę się, że mogłam aktywnie działać na rzecz mojej kochanej Alma Mater, do której czuję ogromny sentyment. Po 11 latach pracy nadszedł jednak czas na zmiany. Mojemu następcy życzę wielu sukcesów, zacieśnienia współpracy z władzami uczelni i więzi z absolwentami. Życzę mu też satysfakcji z pełnionej przez siebie funkcji. Jestem pewna, że to będzie dla niego wspaniały czas – powiedziała dr Maria Gajecka-Bożek.

Komitet założycielski Stowarzyszenia Wychowanków Śląskiej Akademii Medycznej zawiązano w 1988 roku, z okazji 40-lecia istnienia uczelni. Inicjatorem tego wydarzenia był dr Zygfryd Wawrzynek. Stowarzyszenie jest organizacją społeczną, opierającą swą działalność na pracy społecznej członków. Skupia się na utrzymywaniu i pogłębianiu więzi koleżeńskiej, pielęgnowaniu tradycji zawodu oraz zasad etyki lekarskiej, utrzymywaniu więzi  z Uczelnią, promowaniu osiągnięć krajowych i zagranicznych naszych absolwentów w zakresie nauki, działalności zawodowej, społecznej, politycznej, kulturalnej i sportowej. Nieodłącznym elementem działalności Stowarzyszenia jest organizowanie uroczystości odnowienia dyplomu po 50 latach od jego uzyskania. – Z roku na rok zmienia się otoczenie w którym funkcjonujemy. Mija okres 50 lat, kiedy to uzyskanie dyplomu dotyczyło tylko wydziału lekarskiego, a następnie wydziału stomatologii. Od lat 70. pojawiają się kolejne roczniki z innych wydziałów, np. farmacji i pielęgniarstwa. To dlatego bardzo ważne będzie dla mnie włączenie do współpracy i działalności Stowarzyszenia także tych osób. Ich obecność będzie znaczyć dla nas wszystkich naprawdę wiele. Z pewnością, zyska też nasza Uczelnia. Drugim ważnym dla mnie aspektem jest rozpropagowanie idei współpracy wśród absolwentów na różnych etapach ich pracy zawodowej. To tylko dwa z wielu celów, jakie sobie postawiłem – powiedział dr n. med. Józef Kurek.

Dr n. med. Józef Kurek urodził się 2 lutego 1954 r. w Zawierciu. Ze Śląską Akademią Medyczną związał się w 1973 r, gdzie studiował na Wydziale Lekarskim w Katowicach do 1979 r. Bezpośrednio po zakończeniu edukacji został pracownikiem Kliniki Chirurgii Przewodu Pokarmowego w Katowicach Ligocie. Od 1993 roku dr Józef Kurek pełni funkcję ordynatora Oddziału Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Onkologicznej Szpitala Wielospecjalistycznego w Jaworznie. W latach 2003-2019 Pan Doktor pełnił również funkcję dyrektora tej placówki. Przez ponad rok był także Dyrektorem Śląskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Dr Kurek jest autorem ponad 70 prac naukowych, wygłoszonych na zjazdach lub opublikowanych w czasopismach naukowych. Uczestniczył w kilkudziesięciu zjazdach i sympozjach naukowych w kraju i za granicą. W listopadzie 2004 roku wyróżniono go Złotą Odznaką Honorową za zasługi dla województwa śląskiego. Osiem lat później Prezydent RP wręczył mu Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. W 2012 r. dr Kurek otrzymał także zespołowa nagrodę I stopnia Rektora Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach w zakresie działalności naukowej za badania nad rolą czynników wzrostu oraz układu kalikreina-kininy w nieswoistym zapaleniu jelit. Był uczestnikiem wielu grantów i prac badawczych. Do jego zainteresowań należą myślistwo, muzyka i literatura.