Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 

Z okazji przyznania Katowicom – pierwszemu miastu w Europie Środkowo-Wschodniej, prestiżowego tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024, w Planetarium Śląskim podpisano porozumienie w sprawie współpracy. W gronie sygnatariuszy znaleźli się m.in. najwyżsi przedstawiciele władz regionu, miasta Katowice oraz rektorzy siedmiu uczelni publicznych, którzy tworzą Konsorcjum Akademickie „Katowice – Miasto Nauki". W trakcie wydarzenia zaprezentowano także znak Europejskiego Miasta Nauki – Katowice 2024.

– Dziękuję wszystkim rektorom, którzy bez zawahania podjęli się tego wyzwania i stworzyli jedyne konsorcjum uczelni wyższych w Polsce, gdzie rektorzy chcą i potrafią ze sobą współpracować – mówił Marcin Krupa, prezydent Katowic. Władze miasta poinformowały również o przekazaniu w sumie 700 tysięcy złotych wszystkim siedmiu uczelniom. Pieniądze te będą przeznaczone na badania, które zostaną przeprowadzone wśród mieszkańców miasta i regionu. Jednym z celów będzie znalezienie odpowiedzi na pytanie – jakie oczekiwanie wobec uczelni wyższych mają mieszkańcy regionu. W wydarzeniu uczestniczył także Matthias Girod – Sekretarz Generalny EuroScience, który powiedział: – Kiedy pierwszy raz usłyszałem, że Katowice uzyskały ten tytuł to bardzo się ucieszyłem i pomyślałem, że to wyznacza naprawdę dobre standardy na przyszłość. EuroScience stworzyło tytuł „Europejskiego Miasta Nauki" z myślą o mieście, które nie tylko ma jedną bądź kilka uczelni, ale także skutecznie wdrożyło system nauki w lokalny ekosystem i w planowanie jego rozwoju.

Głos zabrali także przedstawiciele władz regionu.

– Kopenhaga, Sztokholm, Monachium to miasta, które miały już okazję gościć ten wyjątkowy, europejski zaszczyt miana miast nauki. Do tego prestiżowego grona dołączyły Katowice. Składam ogromne gratulacje za ten wysiłek, trud i ambicje, jakie włożono w to, by Katowice, region i Polska znalazły się w tej ścisłej czołówce europejskiej nauki – powiedział Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski.

– Jestem pewien, że ta idea „Europejskiego Miasta Nauki" świetnie wpisuje się w strategię naszego regionu, która zakłada, że to właśnie szeroko pojęty sektor akademicki będzie takim motorem transformacji. To świetna promocja całego województwa śląskiego, Katowic i przede wszystkim nauki – mówił Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.

Porozumienie w sprawie współpracy w ramach „Europejskiego Miasta Nauki" podpisali m.in. rektorzy siedmiu uczelni publicznych w Katowicach, w tym Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. – Niezwykle cieszę się na tę współpracę, ponieważ w tej chwili medycyna to nie tylko szpitale i pacjenci. To też nauka, która sprzyja innowacjom, a przecież wiele jest jeszcze do zrobienia, chociażby na polu bioinżynierii medycznej. Mam nadzieję że Europejskie Miasto Nauki będzie także stolicą nowoczesnej medycyny. Śląsk już stoi medycyną, ale mamy szansę, rozwinąć ją jeszcze na wyższym poziomie – powiedział prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański, Rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Jednym z kluczowych punktów spotkania, które odbyło się w Planetarium Śląskim było również zaprezentowanie logo Europejskiego Miasta Nauki, za stworzenie którego odpowiadała Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach. – To siedem elementów pozostających ze sobą w ścisłej relacji, które tworzą nową, dynamiczną formę. Współpraca, przyszłość i przemysł to cechy ją charakteryzujące – powiedział prof. dr. hab. Grzegorz Hańderka, rektor ASP w Katowicach.

Decyzja o przyznaniu Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki zapadła w grudniu 2021 r. Jego oficjalne przekazanie nastąpiło w lipcu br. w holenderskiej Lejdzie. Tytuł EMN wiąże się z organizacją EuroScience Open Forum 2024 (Otwarte Forum EuroScience 2024 – ESOF 2024). Wydarzenie odbywa się co dwa lata i jest poświęcone badaniom naukowym i innowacjom. Korzyści płynące z wyróżnienia Katowic tytułem Europejskie Miasto Nauki 2024 to m.in. możliwość wzbudzenia zainteresowania regionem wśród przedstawicieli nauki, biznesu i mediów z całego świata, wzmocnienie możliwości pozyskania środków do realizacji celów naukowo-badawczych czy zwiększenie zaangażowania mieszkańców w rozwiązywanie problemów lokalnych.

Aby wspólnie przygotować się do wydarzeń roku 2024 rektorzy siedmiu katowickich uczelni publicznych utworzyli Konsorcjum Akademickie Katowice – Miasto Nauki. Potwierdzeniem tej współpracy będzie pierwsza w historii akademickiego Śląska międzyuczelniana inauguracja roku akademickiego, która odbędzie się już 30 września 2022 roku o godz. 10.00 w sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.

 

 

 

 

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne.
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2022

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.