Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

Kandydat / Admission

En

Rektor SUM

20 i 21 września Zabrze stanie się stolicą hematologii i onkologii dziecięcej. Pod patronatem Honorowym Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser – Dudy uczcimy Jubileusz 50 lat Hematologii Dzieci na Śląsku.

We wtorek 20 września  odbędzie się posiedzenie Zarządu Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej. W tym dniu w zabrzańskiej, zabytkowej Sztolni Królowa Luiza  zostanie zorganizowany piknik  dla pacjentów oddziałów hematologii i onkologii dziecięcej w Zabrzu, Katowicach i Chorzowie. Organizatorami wydarzenia są Śląski Uniwersytet Medyczny, Fundacja „Iskierka” oraz portal edukacyjny onkologia-dziecieca.pl.

W środę 21 września  w Hotelu Diament w Zabrzu  debatować będą specjaliści w czasie sympozjum „Postępy w leczeniu w onkologii i hematologii dziecięcej”. Na Śląsk przyjadą kierownicy Klinik i Oddziałów Onkologii i Hematologii Dziecięcej z całego kraju.

- Chcemy skupić się na osiągnięciach polskiej nauki i medycyny, ponieważ jako onkolodzy i hematolodzy dziecięcy mamy się czym pochwalić. Spotykamy się także, aby zadać kluczowe pytania: „W jakim miejscu obecnie jesteśmy?” oraz „Dokąd zmierzamy?”. Wiedza o tym, co już udało nam się osiągnąć jest konieczna do dalszego rozwoju. Bazujemy na odkryciach z poprzednich lat, wciąż je rozbudowując, a co jakiś czas – „przeskakując” w drodze ku innowacyjnej przyszłości – mówi prezes PTOiHD prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

W tym roku mija 50 lat od powstania na Śląsku pierwszego oddziału hematologii dziecięcej w Szpitalu Klinicznym nr 1 im. prof. Stanisława Szyszko SUM w Zabrzu.

- Chcemy świętować ten złoty jubileusz w dniach 20-21 września w Zabrzu, również w ramach obchodów Złotego Września – miesiąca świadomości chorób nowotworowych u dzieci – dodaje prof. Szczepański.

Wrzesień jest Światowym Miesiącem Świadomości Nowotworów u Dzieci. W tym czasie propaguje się wiedzę na ich temat pod hasłem #GoldSeptember z symbolem „złotej wstążki”. Kolor złoty przedstawia bowiem to, co w życiu najcenniejsze - zdrowie dzieci. W tym miesiącu organizowane są różnego rodzaju inicjatywy, które są pretekstem do rozmów i publikacji o realnych problemach w onkologii dziecięcej, pokazywania dobrych praktyk i różnych aspektów choroby oraz tego, jak można pomagać. 20 września dokładnie o godzinie 20.00, by podkreślić wagę Światowego Miesiąca Świadomości Nowotworów u Dzieci, wiele gmachów w Polsce.  Województwo śląskie zazłoci się najbardziej, gdyż podświetlone będą   m.in. Spodek, Muzeum Śląskie, Stadion Śląski, Radiostacja Gliwicka, Opera Śląska oraz dwa szpitale Śląskiego Uniwersytetu Medycznego: Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka oraz Uniwersyteckie Centrum Kliniczne.

Każdego roku w Polsce diagnozuje się ponad 1000 nowych zachorowań na nowotwory u dzieci i młodzieży. Szacuje się, że przed ukończeniem 18 roku życia na raka zachoruje 1 na 600 dzieci. Do najczęściej rozpoznawalnych nowotworów wśród młodych pacjentów, należą białaczki, guzy mózgu, chłoniaki i mięsaki.

Partnerem Instytucjonalnym wydarzenia jest Śląski Urząd Marszałkowski z Panem Marszałkiem Jakubem Chełstowskim na Czele oraz Urząd Miasta w Zabrzu. W Komitecie Honorowym znalazł się Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek. Patronami medialnymi są: TVP Katowice, Radio Katowice, Dziennik Zachodni oraz Rynek Zdrowia.

Program dotyczący konferencji, znajduje się na stronie:

Konferencja Postępy w leczeniu w onkologii i hematologii dziecięcej (onkologia-dziecieca.pl)