Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 
prof. Kornel Gibiński

Znakomity lekarz, twórca polskiej gastroenterologii, wizjoner nowych trendów w zakresie medycyny wewnętrznej, a także inicjator pionierskich przedsięwzięć – tak o profesorze Kornelu Gibińskim mówiono podczas konferencji poświęconej jego osobie. Wydarzenie, którego organizatorami była Polska Akademia Nauk wraz ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym w Katowicach, odbyło się w katowickiej Willi Goldsteinów.

– To dla mnie wielki honor i ogromna przyjemność móc być współorganizatorem tej konferencji. Cieszę się, że Śląski Uniwersytet Medyczny uczestniczy w tak ważnych wydarzeniach. W przyszłym roku będziemy obchodzić 75-lecie naszej uczelni, a wiemy, że zbudowano ją na filarach i nie mówię tutaj o budynkach, mówię o ludziach, takich jak prof. Gibiński. Był jednym z najmocniejszych filarów, który budował naszą. Patrząc na jego wszechstronność i wizjonerstwo, a także na to, w jaki sposób kierował swoimi uczniami i dbał o ich rozwój, mogę śmiało powiedzieć, że jako Śląski Uniwersytet Medyczny, jesteśmy pełni wdzięczności za wszystko, co dla nas zrobił – mówił prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański, Rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Konferencji poświęconej prof. Gibińskiego przewodniczył prof. dr hab. n. med. Andrzej Więcek, Prezes oddziału Polskiej Akademii Nauk w Katowicach, który w trakcie wydarzenia powiedział: – Wspominamy wybitnego lekarza, naukowca, akademika, wychowawcę, wizjonera różnych kierunków medycyny i inicjatora wielu przedsięwzięć, które były podstawą funkcjonowania naszych katedr i dzisiejszej służby zdrowia.
Jednym z prelegentów konferencji była prof. dr hab. n. med. Katarzyna Mizia-Stec, Prorektor ds. Nauki i Współpracy Międzynarodowej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. – Profesor Kornel Gibiński zawsze powtarzał, że miał ogromne szczęście. Jestem pewna, że mając tak wybitnych naukowców jak Pan Profesor, to szczęście sprzyja również naszej uczelni. Profesor Gibiński jest kluczową postacią, o której powinniśmy pamiętać. Pozostawił po sobie wielu naukowców i pacjentów, którzy wciąż go wspominają – stwierdziła prof. Mizia-Stec. Pani Prorektor przygotowała również prezentację dotyczącą trwałych śladów prof. Kornela Gibińskiego w Śląskim Uniwersytecie Medycznym.
Prof. Kornel Gibiński urodził się 7 września 1915 roku w Krakowie, zmarł 31 marca 2012 r w Katowicach. Był znakomitym lekarzem, twórcą polskiej gastroenterologii, wizjonerem nowych trendów w zakresie medycyny wewnętrznej inicjatorem pionierskich przedsięwzięć m.in. powstania pierwszego na Śląsku oddziału intensywnej opieki medycznej, stacji dializ pozaustrojowych, pracowni izotopowej, czy pierwszej w Polsce pracowni antydopingowej. Profesor Gibiński był także niezwykle aktywnym i zasłużonym członkiem Polskiej Akademii Nauk. Jak sam wspominał w jednym z wywiadów, dołączenie do grona akademików PAN w połowie lat 60., a co za tym idzie, możliwość uczestnictwa z ramienia PAN w zagranicznych sympozjach, wymianie wiedzy i doświadczeń z uczonymi w kraju i za granicą, otworzyło przed nim „wrota na świat”. Ze Śląską Akademia Medyczną profesor Gibiński związał się w 1953 roku, to wtedy przeniósł się z Krakowa na Górny Śląsk, gdzie objął kierownictwo III Kliniki Chorób Wewnętrznych w Bytomiu, którą stworzył od podstaw. W październiku 1957 r. powierzono mu funkcję prorektora ds. nauki ŚAM, którą pełnił do 1959 r. Z kolei 30 września 1983 r. otrzymał tytuł doktora honoris causa Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach. W 2000 r. wyróżniono go również odznaczeniem „Lux ex Silesia”.

Profesor Gibiński, choć był człowiekiem wielkiego formatu, to zawsze pozostawał skromnym, pracowitym, empatycznym, niebywale oddanym pacjentom człowiekiem, humanistą. Swoją postawą inspirował kolejne pokolenia lekarzy, uświadamiając im wielowymiarowość pracy w służbie medycznej, służbie drugiemu człowiekowi i wiążące się z nią pułapki natury etycznej.

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Zdrowia Publicznego w Bytomiu
 

"Wydział Zdrowia Publicznego w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2023

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.