Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

Kandydat / Admission

En

prof. Kornel Gibiński

Znakomity lekarz, twórca polskiej gastroenterologii, wizjoner nowych trendów w zakresie medycyny wewnętrznej, a także inicjator pionierskich przedsięwzięć – tak o profesorze Kornelu Gibińskim mówiono podczas konferencji poświęconej jego osobie. Wydarzenie, którego organizatorami była Polska Akademia Nauk wraz ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym w Katowicach, odbyło się w katowickiej Willi Goldsteinów.

– To dla mnie wielki honor i ogromna przyjemność móc być współorganizatorem tej konferencji. Cieszę się, że Śląski Uniwersytet Medyczny uczestniczy w tak ważnych wydarzeniach. W przyszłym roku będziemy obchodzić 75-lecie naszej uczelni, a wiemy, że zbudowano ją na filarach i nie mówię tutaj o budynkach, mówię o ludziach, takich jak prof. Gibiński. Był jednym z najmocniejszych filarów, który budował naszą. Patrząc na jego wszechstronność i wizjonerstwo, a także na to, w jaki sposób kierował swoimi uczniami i dbał o ich rozwój, mogę śmiało powiedzieć, że jako Śląski Uniwersytet Medyczny, jesteśmy pełni wdzięczności za wszystko, co dla nas zrobił – mówił prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański, Rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Konferencji poświęconej prof. Gibińskiego przewodniczył prof. dr hab. n. med. Andrzej Więcek, Prezes oddziału Polskiej Akademii Nauk w Katowicach, który w trakcie wydarzenia powiedział: – Wspominamy wybitnego lekarza, naukowca, akademika, wychowawcę, wizjonera różnych kierunków medycyny i inicjatora wielu przedsięwzięć, które były podstawą funkcjonowania naszych katedr i dzisiejszej służby zdrowia.
Jednym z prelegentów konferencji była prof. dr hab. n. med. Katarzyna Mizia-Stec, Prorektor ds. Nauki i Współpracy Międzynarodowej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. – Profesor Kornel Gibiński zawsze powtarzał, że miał ogromne szczęście. Jestem pewna, że mając tak wybitnych naukowców jak Pan Profesor, to szczęście sprzyja również naszej uczelni. Profesor Gibiński jest kluczową postacią, o której powinniśmy pamiętać. Pozostawił po sobie wielu naukowców i pacjentów, którzy wciąż go wspominają – stwierdziła prof. Mizia-Stec. Pani Prorektor przygotowała również prezentację dotyczącą trwałych śladów prof. Kornela Gibińskiego w Śląskim Uniwersytecie Medycznym.
Prof. Kornel Gibiński urodził się 7 września 1915 roku w Krakowie, zmarł 31 marca 2012 r w Katowicach. Był znakomitym lekarzem, twórcą polskiej gastroenterologii, wizjonerem nowych trendów w zakresie medycyny wewnętrznej inicjatorem pionierskich przedsięwzięć m.in. powstania pierwszego na Śląsku oddziału intensywnej opieki medycznej, stacji dializ pozaustrojowych, pracowni izotopowej, czy pierwszej w Polsce pracowni antydopingowej. Profesor Gibiński był także niezwykle aktywnym i zasłużonym członkiem Polskiej Akademii Nauk. Jak sam wspominał w jednym z wywiadów, dołączenie do grona akademików PAN w połowie lat 60., a co za tym idzie, możliwość uczestnictwa z ramienia PAN w zagranicznych sympozjach, wymianie wiedzy i doświadczeń z uczonymi w kraju i za granicą, otworzyło przed nim „wrota na świat”. Ze Śląską Akademia Medyczną profesor Gibiński związał się w 1953 roku, to wtedy przeniósł się z Krakowa na Górny Śląsk, gdzie objął kierownictwo III Kliniki Chorób Wewnętrznych w Bytomiu, którą stworzył od podstaw. W październiku 1957 r. powierzono mu funkcję prorektora ds. nauki ŚAM, którą pełnił do 1959 r. Z kolei 30 września 1983 r. otrzymał tytuł doktora honoris causa Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach. W 2000 r. wyróżniono go również odznaczeniem „Lux ex Silesia”.

Profesor Gibiński, choć był człowiekiem wielkiego formatu, to zawsze pozostawał skromnym, pracowitym, empatycznym, niebywale oddanym pacjentom człowiekiem, humanistą. Swoją postawą inspirował kolejne pokolenia lekarzy, uświadamiając im wielowymiarowość pracy w służbie medycznej, służbie drugiemu człowiekowi i wiążące się z nią pułapki natury etycznej.