Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

En

Najnowsze technologie obrazowania w zabiegach kardiologii interwencyjnej w GCM, szpitalu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego

Zespół I Katedry i Kliniki Kardiologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach - Ochojcu najpierw pod koniec sierpnia, zastosował trójwymiarowe obrazowanie CarnaLife Holo z wykorzystaniem gogli Microsot HoloLens 2 podczas zabiegu zamknięcia uszka lewego przedsionka. Tym razem technologia mieszanej rzeczywistości (mixed reality) i trójwymiarowych hologramów opracowanych przez MedApp S.A. po raz pierwszy w Polsce właśnie w szpitalu SUM znalazła nowe zastosowanie podczas zabiegu z zakresu elektroterapii urządzeń wszczepialnych.

Tą nowatorską metodę wykorzystano u pacjentki z ciężką niewydolnością serca, z istotnym upośledzeniem funkcji serca, z blokiem lewej odnogi pęczka Hisa, która została zakwalifikowana do implantacji układu resynchronizującego serce (CRT-D), a dokładniej do rozbudowy układu z wszczepionego trzy lata wcześniej kardiowertera-defibrylatora (ICD). Kluczowym elementem zabiegu implantacji CRT jest znalezienie ujścia zatoki wieńcowej i wprowadzenie przez nią elektrody do stymulacji lewej komory, która „wspomoże” niewydolne serce.

Wykorzystano technologię rozszerzonej rzeczywistości CarnaLife Holo zarówno offline w obrazowaniu zatoki wieńcowej w oparciu o tomografię komputerową (angioTK) oraz śródzabiegowo – on-line z użyciem obrazowania przy pomocy echokardiografii przezprzeływowej (TEE) wykonanej najnowocześniejszym aparatem GE Healthcare Vivid E95, który wspiera holografię czasu rzeczywistego.

Przed zabiegiem wykonano badanie angioTK, które posłużyło do wizualizacji hologramu- trójwymiarowego modelu serca z uwzględnieniem zatoki wieńcowej. Anatomia zatoki wieńcowej była nietypowa – obrazowano zarówno wczesny podział naczyń żylnych, jak i ich zwężenie. Dokładne uwidocznienie anatomii serca umożliwiło lepsze zaplanowanie zabiegu, w tym dobranie odpowiedniego instrumentarium, a także przygotowanie do potencjalnych trudności.

W trakcie implantacji wykorzystano echokardiografię przezprzełykową, która w czasie rzeczywistym wizualizowała działania operatorów, jako trójwymiarowy hologram wytworzony przez gogle HoloLens. Prowadzenie zabiegu przy pomocy wizualizacji 3D / angioCT i 3D / TEE było kluczowe dla skutecznej i bezpiecznej implantacji CRT-D u „trudnej anatomicznie” chorej.

Choroby układu krążenia są nadal główną przyczyną zgonów w Polsce. Najczęstszą ich przyczyną są niezmiennie zawały serca i udary mózgu, jednak nie sposób pominąć fakt, że coraz większym wyzwaniem dla opieki medycznej jest rosnąca liczba chorych z niewydolnością serca. Stosowanie nowatorskich metod terapeutycznych i nowoczesnych technologii obrazowania stanowi niezwykłą wartość zarówno dla pacjentów jak i dla kadry medycznej.

Operatorzy: dr Michał Orszulak, dr Wojciech Kwaśniewski, dr hab. Wojciech Wańha

Echokardiografiści: prof. dr hab. n. med Katarzyna Mizia - Stec /Kierownik Kliniki/, dr Anna Rybicka – Musialik