Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 
Najnowsze technologie obrazowania w zabiegach kardiologii interwencyjnej w GCM, szpitalu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego

Zespół I Katedry i Kliniki Kardiologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach - Ochojcu najpierw pod koniec sierpnia, zastosował trójwymiarowe obrazowanie CarnaLife Holo z wykorzystaniem gogli Microsot HoloLens 2 podczas zabiegu zamknięcia uszka lewego przedsionka. Tym razem technologia mieszanej rzeczywistości (mixed reality) i trójwymiarowych hologramów opracowanych przez MedApp S.A. po raz pierwszy w Polsce właśnie w szpitalu SUM znalazła nowe zastosowanie podczas zabiegu z zakresu elektroterapii urządzeń wszczepialnych.

Tą nowatorską metodę wykorzystano u pacjentki z ciężką niewydolnością serca, z istotnym upośledzeniem funkcji serca, z blokiem lewej odnogi pęczka Hisa, która została zakwalifikowana do implantacji układu resynchronizującego serce (CRT-D), a dokładniej do rozbudowy układu z wszczepionego trzy lata wcześniej kardiowertera-defibrylatora (ICD). Kluczowym elementem zabiegu implantacji CRT jest znalezienie ujścia zatoki wieńcowej i wprowadzenie przez nią elektrody do stymulacji lewej komory, która „wspomoże” niewydolne serce.

Wykorzystano technologię rozszerzonej rzeczywistości CarnaLife Holo zarówno offline w obrazowaniu zatoki wieńcowej w oparciu o tomografię komputerową (angioTK) oraz śródzabiegowo – on-line z użyciem obrazowania przy pomocy echokardiografii przezprzeływowej (TEE) wykonanej najnowocześniejszym aparatem GE Healthcare Vivid E95, który wspiera holografię czasu rzeczywistego.

Przed zabiegiem wykonano badanie angioTK, które posłużyło do wizualizacji hologramu- trójwymiarowego modelu serca z uwzględnieniem zatoki wieńcowej. Anatomia zatoki wieńcowej była nietypowa – obrazowano zarówno wczesny podział naczyń żylnych, jak i ich zwężenie. Dokładne uwidocznienie anatomii serca umożliwiło lepsze zaplanowanie zabiegu, w tym dobranie odpowiedniego instrumentarium, a także przygotowanie do potencjalnych trudności.

W trakcie implantacji wykorzystano echokardiografię przezprzełykową, która w czasie rzeczywistym wizualizowała działania operatorów, jako trójwymiarowy hologram wytworzony przez gogle HoloLens. Prowadzenie zabiegu przy pomocy wizualizacji 3D / angioCT i 3D / TEE było kluczowe dla skutecznej i bezpiecznej implantacji CRT-D u „trudnej anatomicznie” chorej.

Choroby układu krążenia są nadal główną przyczyną zgonów w Polsce. Najczęstszą ich przyczyną są niezmiennie zawały serca i udary mózgu, jednak nie sposób pominąć fakt, że coraz większym wyzwaniem dla opieki medycznej jest rosnąca liczba chorych z niewydolnością serca. Stosowanie nowatorskich metod terapeutycznych i nowoczesnych technologii obrazowania stanowi niezwykłą wartość zarówno dla pacjentów jak i dla kadry medycznej.

Operatorzy: dr Michał Orszulak, dr Wojciech Kwaśniewski, dr hab. Wojciech Wańha

Echokardiografiści: prof. dr hab. n. med Katarzyna Mizia - Stec /Kierownik Kliniki/, dr Anna Rybicka – Musialik

 

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne.
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2022

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.