Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

Kandydat / Admission

En

Pogrzeb śp. prof. Władysława Nasiłowskiego

12 sierpnia 2022 roku w katowickiej Katedrze Chrystusa Króla odbył się pogrzeb śp. prof. dr. hab. n. med. Władysława Nasiłowskiego. W nabożeństwie żałobnym uczestniczyła rodzina, przyjaciele, a także społeczność akademicka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach – władze uczelni, współpracownicy i studenci.

Mszy przewodniczył bp Marek Szkudło, który w trakcie mszy świętej odczytał słowa abp. Wiktora Skworca, metropolity katowickiego. „Wyrażamy szczerą wdzięczność za zasługi Pana Profesora wobec pamiętnych wydarzeń w Kopalni Wujek, za owocną współpracę z Kościołem w sprawach związanych z procesami beatyfikacyjnymi a przede wszystkim za etyczną postawę i bezkompromisową wierność wartościom nieprzemijającym” – mówił biskup. Głos zabrał także ks. dr Stanisław Puchała, który powiedział: - Byłem zawsze urzeczony postawą Pana Profesora, jego sposobem bycia i słowem, które zawsze było tak głęboko prawdziwe, tak głęboko zatroskane o człowieka (…) Niezwykła osobowość, optymizm, wyznawane wartości, wrażliwość społeczna i poczucie sprawiedliwości – to wartości, jakie wnosił do środowiska akademickiego, medycznego i prawnego.

W nabożeństwie żałobnym uczestniczył także Jan Chrząszcz, wicewojewoda śląski, który odczytał list Mateusza Morawieckiego, Prezesa Rady Ministrów. „Żegnamy śp. prof. Władysława Nasiłowskiego, wybitnego naukowca, nestora polskiej medycyny sądowej i patomorfologii (…) Jego odejście jest dla Nas niewyobrażalną stratą” – czytał wicewojewoda śląski.

W imieniu całej społeczności akademickiej słowa pożegnania wygłosił prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański, Rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. - Szanowny Panie Profesorze, byłeś dla Nas wielkim autorytetem, nauczycielem wielu pokoleń medyków sądowych, ale też wiemy, że w Twoim sercu wielkie miejsce miała etyka tautologii. Byłeś nie tylko nauczycielem tego przedmiotu, swoim życiem pokazałeś, na czym polega życie etyczne i życie odważne. Byłeś nie tylko świadkiem prawdy, byłeś też jej strażnikiem – mówił Rektor.

Głos zabrali również prof. Grzegorz Opala, Honorowy Przewodniczący NSZZ „Solidarność” Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, przewodniczący Stowarzyszenia Solidarność i Pamięć, prof. Przemysława Jarosz-Chobot, przedstawiciel studentów z lat kiedy Dziekanem był śp. profesor Nasiłowski. Słowa pożegnania wygłosili także dr n.med. Jacek Miarka, przewodniczący Naczelnego Sądu Lekarskiego oraz dr Rafał Sołtysek, wiceprezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach. Na zakończenie uroczystości odczytano również list Prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej, Przemysława Rosati.

Prof. dr. hab. n. med. Władysław Nasiłowski zmarł w wieku 97 lat. W 2011 roku, uchwałą Senatu SUM, nadano mu tytuł doktora honoris causa. Kilka lat później został on laureatem Nagrody „Lux ex Silesia”, którą przyznaje się osobom promującym swoją postawą wartości moralne i wnoszące trwały wkład w rozwój Górnego Śląska. Prof. Nasiłowski był specjalistą anatomii patologicznej i medycyny sądowej. Godnie i odważnie zachował się w czasach stanu wojennego, gdy wydawał opinie związane z podaniem przyczyny śmierci górników z KWK „Wujek”. Podobne czynności prowadził także w związku ze śmiercią ks. Jerzego Popiełuszki. Bez wątpienia, prof. Nasiłowski był wzorem etycznym i naukowym. Był także m.in. przewodniczącym Naczelnego Sądu Lekarskiego, Naczelnej Izby Lekarskiej oraz wieloletnim przewodniczącym Okręgowego Sądu Lekarskiego w Katowicach i jednym ze współtwórców Kodeksu Etyki Lekarskiej.

Pożegnaliśmy wybitnego specjalistę i wspaniałego człowieka. W naszych sercach, pamięć o nim będzie trwać wiecznie.