Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 
ESOF 2022

W ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki 2022, którym jest Lejda, od 13 do 16 lipca 2022 roku w holenderskim mieście odbywać się będzie konferencja naukowa EuroScience Open Forum (ESOF) 2022. Jednocześnie w Katowicach – mieście przygotowującym się do przejęcia tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024 – 15 lipca 2022 roku zaplanowano konferencję towarzyszącą ESOF 2022 Regional Site. Spotkanie odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Na wydarzenie obowiązuje bezpłatna rejestracja poprzez formularz zgłoszeniowy. W razie pytań można kontaktować się pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Jeden z paneli tematycznych zatytułowany „Ciesz się życiem! Wykorzystaj w pełni swój czas – Innowacje w zakresie profilaktyki chorób przewlekłych” („Live Life! Get the most of your time – Innovation in chronic disease prevention”) zorganizowały Śląski Uniwersytet Medyczny (SUM) oraz Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach (AWF). Spotkanie będzie poświęcone profilaktyce chorób przewlekłych oraz promocji postaw prozdrowotnych, pozytywnie wpływających zarówno na ogół społeczeństwa, jak i na poszczególne jednostki. 

Spotkanie zostanie podzielone na dwie części. W pierwszej, przygotowanej przez Śląski Uniwersytet Medyczny, przedstawione zostaną trzy czynniki ryzyka sprzyjające występowaniu chorób takich jak sarkopenia czy osteoporoza – mowa tu o:

 1. ładunku kwasowym w diecie ludzkiej, 
 2. dodawaniu do żywności nieorganicznego fosforu oraz 
 3. związku pomiędzy cząsteczkowym i gazowym zanieczyszczeniem powietrza a ryzykiem rozwoju sarkopenii i jej przyspieszonego postępu.

W spotkaniu uczestniczyć będą przedstawiciele Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach

 • prof. dr hab. n. med. Piotr Rozentryt,
 • dr n. med. Jolanta Malinowska-Borowska,
 • dr hab. n. o zdrowiu Grzegorz Dziubanek,
 • mgr Małgorzata Piecuch.

Z kolei w części drugiej, przygotowanej przez Akademię Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki, podjęte zostaną trzy tematy związane z aktywnością fizyczną, która ma bezpośredni wpływ na zdrowie zarówno dzieci, jak i osób starszych.

 1. Ninanki GO! to siedem schematów ruchowych składających się na program edukacyjny dla dzieci w wieku 4–10 lat. Projekt Ninanki przedstawia świat zwierząt, gdzie ruch jest częścią ich biologicznych potrzeb, podobnie jak w przypadku dzieci i młodzieży. Rozpoznawanie zwierząt poprzez ich charakterystyczny sposób poruszania się pozwala dzieciom na poznanie podstawowych zasad ruchu w przystępny sposób, a specjalnie dobrany program aktywności sportowych pozytywnie wpłynie na ich rozwój fizyczny i emocjonalny.
 2. Nowe technologie w kontrolowaniu aktywności fizycznej. Dostarczenie wymaganej przez organizm energii poprzez aktywność fizyczną jest kluczowe dla zachowania samowystarczalności i zdrowia. Jednocześnie można zaobserwować coraz większą liczbę osób cierpiących z powodu zaburzeń przemiany węglowodanów, wysokiego ciśnienia krwi oraz chorób sercowych. W ostatnich latach coraz bardziej popularne stają się urządzenia do monitorowania naszej aktywności fizycznej.
 3. Innowacje w zakresie diagnozy wad postawy osób starszych. Utrzymanie prawidłowej postawy ciała jest jedną z najbardziej niedocenionych aktywności, które można wykonywać każdego dnia. Niestety inwolucyjne (zanikowe) procesy fizjologiczne zachodzące w układzie nerwowym wraz z wiekiem, takie jak osłabienie siły mięśni, propriocepcja i zaburzenia widzenia wpływają negatywnie na zdolność utrzymania prawidłowej postawy ciała. Skutkuje to pogorszeniem równowagi ciała wraz z wiekiem. Wielokrotnie wykazano, że zła równowaga jest czynnikiem ryzyka upadków. Niezamierzone upadki osób powyżej 65. roku życia stanowią coraz większy problem i są główną przyczyną zgonów związanych z urazami. Wczesne rozpoznanie zaburzeń równowagi i ich odpowiednia interpretacja może zapobiec upadkom prowadzącym do urazów, a w konsekwencji do utraty samodzielności.

W spotkaniu udział wezmą:

 • dr hab. Kajetan Słomka (AWF),
 • dr hab. Krzysztof Ficek (AWF),
 • dr Justyna Michalska (AWF),
 • dr Petr Stastny (Uniwersytet Karola w Pradze, Czechy).

 

Więcej informacji na temat konferencji znajduje się na stronie wydarzenia. Pełen program konferencji w Katowicach sprawdzić można na stronie ESOF 2022. Rejestracja jest bezpłatna i można jej dokonać za pomocą formularza zgłoszeniowego.

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne.
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2022

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.