Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 
Rektor SUM

Rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański wraz ze wszystkimi Prorektorami oraz Kanclerzem SUM dr  n. med. Ireneuszem Ryszkielem  odbyli serię spotkań z władzami dziekańskimi i pracownikami SUM.

To pierwsze takie spotkanie po dwóch latach od wyboru prof. Szczepańskiego do pełnienia funkcji Rektora SUM.

- Cieszę się, że możemy się spotkać osobiście, gdyż pandemia ograniczyła  te bezpośrednie kontakty. Mam nadzieję, że takie rozmowy staną się naszą tradycją – powiedział prof. Szczepański.   Przedstawiono to, co udało się zrobić i najważniejsze cele do realizacji w przyszłości.

Omówiono m.in. stan działań naukowych. Pandemia nie przeszkodziła w publikacji zwiększonej liczby dobrych prac naukowych. Podsumowano bardzo efektywne działanie Szkoły Doktorskiej. Prof. Katarzyna Mizia – Stec Prorektor ds. nauki współpracy międzynarodowej podkreśliła,  że doszło do ograniczenia i usprawnienia procedur administracyjnych. Określono też warunki awansu na stanowisko profesora Uczelni i adiunkta. Zachęcała do szerszego aplikowania o granty, choć w tej kwestii należy mówić o progresie.

Prorektor ds. studiów i studentów prof. Jerzy Stojko  powiedział o  stanie dydaktyki w trakcie wychodzenia z pandemii, a także o perspektywach pomocy dla studentów i pracowników naukowych z Ukrainy.

Przed SUM otwierają się nowe możliwości. Na Wydziale Nauk o Zdrowiu w Katowicach od przyszłego roku akademickiego będą studiować pielęgniarki z Zimbabwe. Zacieśniamy współpracę z Rwandą oraz Jordanią.  Złożono też wniosek o akredytację do Departamentu Edukacji Stanu Nowy Jork. Chcemy, by studiowało u nas więcej studentów anglojęzycznych.

Prof. Damian Czyżewski Prorektor SUM ds. Klinicznych ocenił jako dobrą sytuację finansową uniwersyteckich szpitali. Jednocześnie wskazano na konieczność rozszerzenia naukowej bazy dydaktycznej, co jest jednym z głównych celów działań prof. Szczepańskiego.

Rozszerzyliśmy ofertę studiów podyplomowych. - Razem z Uczelnią Łazarskiego i Gdańskim Uniwersytetem Medycznym prowadzimy MBA w Ochronie Zdrowia ( partnerem jest Medtronic Poland jeden z największych producentów sprzętu medycznego. Utworzyliśmy też studia podyplomowe: Badania Kliniczne w Medycynie, a tu naszym partnerem jest PRATIA S.A. – największa w Europie, niezależna, międzynarodowa sieć ośrodków  badań klinicznych – stwierdził prof. Oskar Kowalski, Prorektor SUM ds. Studiów Podyplomowych i Promocji.

Niebawem ruszy rekrutacja na kolejne studia podyplomowe dla koderów medycznych, współorganizowane z Polskim Towarzystwem Koderów Medycznych.

– Niezwykle ważne dla naszej uczelni jest umiędzynarodowienie, składanie aplikacji do różnych programów, których wybór jest coraz większy. Z pewnością nowe możliwości stworzy otwarcie już niebawem SILESIA LABMED wyposażonego na światowym poziomie – powiedział prof. Edward Wylęgała, Prorektor Ds. Rozwoju i Transferu Technologii.

Kwestie finansowe przeanalizował Kanclerz dr. n. med. Ireneusz Ryszkiel.

- Sytuacja finansowa Uczelni jest stabilna. Ważnym krokiem było powstanie Funduszu Wsparcia, który stanowi podstawę do przyszłych inwestycji – wyjaśniał Kanclerz SUM. Doszło też m.in. do wzrostu nakładów na publikacje oraz realizacje umów statutowych i własnych.

- Bardzo chciałbym, aby nastąpił systemowy wzrost wynagrodzeń. To moja troska i temat wielu rozmów m.in. władzami ministerstwa zdrowia – ocenił Rektor SUM prof. Szczepański, który liczy na stały dialog i bieżące omawianie spraw ważnych dla Uczelni, do czego zachęcał uczestników spotkań.

 

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Zdrowia Publicznego w Bytomiu
 

"Wydział Zdrowia Publicznego w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2023

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.