Rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański wraz ze wszystkimi Prorektorami oraz Kanclerzem SUM dr n. med. Ireneuszem Ryszkielem odbyli serię spotkań z władzami dziekańskimi i pracownikami SUM.
To pierwsze takie spotkanie po dwóch latach od wyboru prof. Szczepańskiego do pełnienia funkcji Rektora SUM.
- Cieszę się, że możemy się spotkać osobiście, gdyż pandemia ograniczyła te bezpośrednie kontakty. Mam nadzieję, że takie rozmowy staną się naszą tradycją – powiedział prof. Szczepański. Przedstawiono to, co udało się zrobić i najważniejsze cele do realizacji w przyszłości.
Omówiono m.in. stan działań naukowych. Pandemia nie przeszkodziła w publikacji zwiększonej liczby dobrych prac naukowych. Podsumowano bardzo efektywne działanie Szkoły Doktorskiej. Prof. Katarzyna Mizia – Stec Prorektor ds. nauki współpracy międzynarodowej podkreśliła, że doszło do ograniczenia i usprawnienia procedur administracyjnych. Określono też warunki awansu na stanowisko profesora Uczelni i adiunkta. Zachęcała do szerszego aplikowania o granty, choć w tej kwestii należy mówić o progresie.
Prorektor ds. studiów i studentów prof. Jerzy Stojko powiedział o stanie dydaktyki w trakcie wychodzenia z pandemii, a także o perspektywach pomocy dla studentów i pracowników naukowych z Ukrainy.
Przed SUM otwierają się nowe możliwości. Na Wydziale Nauk o Zdrowiu w Katowicach od przyszłego roku akademickiego będą studiować pielęgniarki z Zimbabwe. Zacieśniamy współpracę z Rwandą oraz Jordanią. Złożono też wniosek o akredytację do Departamentu Edukacji Stanu Nowy Jork. Chcemy, by studiowało u nas więcej studentów anglojęzycznych.
Prof. Damian Czyżewski Prorektor SUM ds. Klinicznych ocenił jako dobrą sytuację finansową uniwersyteckich szpitali. Jednocześnie wskazano na konieczność rozszerzenia naukowej bazy dydaktycznej, co jest jednym z głównych celów działań prof. Szczepańskiego.
Rozszerzyliśmy ofertę studiów podyplomowych. - Razem z Uczelnią Łazarskiego i Gdańskim Uniwersytetem Medycznym prowadzimy MBA w Ochronie Zdrowia ( partnerem jest Medtronic Poland jeden z największych producentów sprzętu medycznego. Utworzyliśmy też studia podyplomowe: Badania Kliniczne w Medycynie, a tu naszym partnerem jest PRATIA S.A. – największa w Europie, niezależna, międzynarodowa sieć ośrodków badań klinicznych – stwierdził prof. Oskar Kowalski, Prorektor SUM ds. Studiów Podyplomowych i Promocji.
Niebawem ruszy rekrutacja na kolejne studia podyplomowe dla koderów medycznych, współorganizowane z Polskim Towarzystwem Koderów Medycznych.
– Niezwykle ważne dla naszej uczelni jest umiędzynarodowienie, składanie aplikacji do różnych programów, których wybór jest coraz większy. Z pewnością nowe możliwości stworzy otwarcie już niebawem SILESIA LABMED wyposażonego na światowym poziomie – powiedział prof. Edward Wylęgała, Prorektor Ds. Rozwoju i Transferu Technologii.
Kwestie finansowe przeanalizował Kanclerz dr. n. med. Ireneusz Ryszkiel.
- Sytuacja finansowa Uczelni jest stabilna. Ważnym krokiem było powstanie Funduszu Wsparcia, który stanowi podstawę do przyszłych inwestycji – wyjaśniał Kanclerz SUM. Doszło też m.in. do wzrostu nakładów na publikacje oraz realizacje umów statutowych i własnych.
- Bardzo chciałbym, aby nastąpił systemowy wzrost wynagrodzeń. To moja troska i temat wielu rozmów m.in. władzami ministerstwa zdrowia – ocenił Rektor SUM prof. Szczepański, który liczy na stały dialog i bieżące omawianie spraw ważnych dla Uczelni, do czego zachęcał uczestników spotkań.