Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 
Prof. Krzysztof S. Gołba nagrodzony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe byłym działaczom opozycji demokratycznej w Polsce oraz kobietom, które za swoją patriotyczną postawę i aktywne wspieranie działalności antykomunistycznej swoich bliskich były szykanowane i represjonowane przez władze PRL.

M.in. odznaczany został: za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej KRZYŻEM KOMANDORSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI  prof. Krzysztof S. GOŁBA

Prof. dr hab. n. med. Krzysztof Stanisław Gołba FESC, specjalista chorób wewnętrznych i kardiologii, jako student V i VI roku (1980-1982) Wydziału lekarskiego w Zabrzu był współzałożycielem Niezależnego Zrzeszenia Studentów Śląskiej Akademii Medycznej, poprzedniczki SUM. Współorganizował jedyny na Śląsku w pierwszej fali strajków studenckich tzw. łódzkich, strajk okupacyjny w lutym 1981. Efektem obejmującej wyższe uczelnie fali strajkowej było porozumienie z ówczesną władzą w sprawie autonomii wyższych uczelni i formalnej rejestracji NZS. Był członkiem komisji ds. reformy studiów Krajowej Komisji Koordynacyjnej NZS. Brał udział w pracach Międzyuczelnianego Komitetu Obrony Więźniów za Przekonania. Organizował w latach 1980-1981 samorząd studencki, który w Śl. AM przybrał nazwę Parlamentu Studenckiego. Okresowo pełnił role redaktora „Prosto z Mostu”, pisma NZS Śl.AM. Przewodniczył Komitetowi Strajkowemu w drugiej fali strajków studenckich listopad/grudzień 1981 w obronie studentów WSI w Radomiu. Był ostatnim przed stanem wojennym przewodniczącym Komisji Uczelnianej NZS.

Od 13 grudnia 1981 po nieskutecznej próbie zatrzymania, ukrywał się. Został następnie zatrzymany i internowany, przetrzymywany w areszcie śledczym KW MO w Katowicach i zakładzie karnym nr 2 w Strzelcach Opolskich. Po zwolnieniu organizował kształcenie i samokształcenie na terenie Franciszkańskiego Ośrodka Duszpasterstwa Akademickiego w Katowicach oraz kolportował literaturę bezdebitową, literaturę nie posiadającą dopuszczenia do rozpowszechniania przez cenzurę (Główny Urząd Kontroli Publikacji i Widowisk). Inwigilowany przez Służbę Bezpieczeństwa PRL w latach 1981-1989 w ramach sprawy o kryptonimie „Aktywny” - Komenda Miejska Milicji Obywatelskiej w Zabrzu, następnie Wydział III Wojewódzkiego Urzędu Spraw Wewnętrznych w Katowicach.

Od 1982 asystent stażysta, następnie asystent w Katedrze i Zakładzie Farmakologii Śl.AM w Zabrzu-Rokitnicy i równolegle asystent w I Klinice Kardiologii Instytutu Kardiologii w Katowicach. 1985–2015 kolejno st. asystent, adiunkt, profesor w II Klinice Kardiologii/Katedrze i Klinice Kardiologii Wydziału Lekarskiego Śl. AM w Katowicach/Wydziału Nauk o Zdrowiu SUM, od 2015 kierownik Kliniki Elektrokardiologii i Niewydolności Serca SUM (od 2019 Katedry) i kierujący Oddziałem Elektrokardiologii Górnośląskiego Centrum Medycznego SUM w Katowicach. Pomysłodawca i współtwórca kierunku kształcenia Elektroradiologia w SUM.


Sylwetka naukowca w Polskiej Platformie Medycznej SUM, link: https://ppm.sum.edu.pl/info/author/SUM1fb31099962f4361bc2c2f75cf3b367b/

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne.
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2022

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.