Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 
doświadczenia, praktyka, wyzwania. Wśród panelistów prof. Edward Wylęgała, prorektor ds. rozwoju i transferu technologii SUM

Prorektor ds. Rozwoju i Transferu Technologii prof. dr hab. n. med. Edward Wylęgała wziął udział  w konferencji o Społecznej Odpowiedzialności Uczelni, by  podzielić się doświadczeniami z wdrażania zasad Deklaracji SOU. Tematem spotkania były "Doświadczenia, praktyka i wyzwania społecznej odpowiedzialności uczelni".

Konferencję zorganizowały Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki.    

Podczas konferencji rozmawiano o Deklaracji SOU, efektach działania Grupy roboczej ds. SOU oraz zaprezentowano przykłady wdrażania zasad SOU zebrane w trzech katalogach dobrych praktyk publikowanych przez MFiPR od 2019 r. Swoją premierę miał również Katalog Dobrych Praktyk Uczelni za rok 2021.

W panelu Rektorów reprezentujących uczelnie, które przystąpiły do Deklaracji SOU w 2017 r., dyskutowano o doświadczenia płynących z kilku lat wdrażania zasad Deklaracji SOU w praktyce. Ponieważ społeczna odpowiedzialność uczelni to także współpraca nauki z biznesem oraz kształcenie przyszłych liderów biznesu – podczas konferencji nie zabrakło tych wątków w rozmowie na temat odpowiedzialności przedsiębiorstw w zakresie nauki i rozwoju technologii.

Śląski Uniwersytet Medyczny Deklarację podpisał 16 listopada 2017 roku, co zobowiązuje uczelnię m.in. do upowszechniania idei równości, różnorodności, tolerancji, a także respektowania i chronienia praw człowieka w odniesieniu do całej społeczności akademickiej i jej otoczenia.

- Deklaracja jest niezwykle ważnym dokumentem. W mojej ocenie podpisanie jej determinuje konieczność systematycznej samooceny jej wdrożenia z wykorzystaniem wypracowanych narzędzi – stwierdził prof. dr hab. n. med. Edward Wylęgała. – W Uczelni dotąd nie została uchwalona strategia społecznej odpowiedzialności w jednym dokumencie, ale jej zasadnicze założenia włączane są sukcesywnie w poszczególne akty wewnątrzuczelniane. Niemiej rozważamy przyjęcie usystematyzowanego dokumentu wpisującego się we wszystkie założenia Deklaracji.

Jak dodał prorektor Wylęgała raportowanie pozafinansowe nie jest procesem łatwym, niemniej można byłoby rozważyć raportowanie częściowe w obszarach uznanych za najistotniejsze z punktu widzenia współpracy Uczelni z gospodarką.

- Od podpisania Deklaracji w 2017 roku SUM stopniowo odzwierciedlał zasadnicze założenia Deklaracji Społecznej Odpowiedzialności Uczelni w poszczególnych obszarach działalności np. uchwalony został Kodeks Etyki Pracownika. Śląski Uniwersytet Medyczny dołączył też do grona instytucji, które uzyskały logo HR Excellence in Research, nadawane przez Komisję Europejską instytucjom prowadzącym działalność badawczo- rozwojową. Przyjęte także zostały zasady zapewniające przyjazne środowisko pracy naukowej oraz transparentne zasady rekrutacji pracowników naukowych – podsumował prof. Wylęgała.

Warto też dodać, że został powołany Koordynator SUM ds. Otwartego Dostępu do Publikacji Naukowych i Wyników Badań, a także wprowadzono Politykę Otwartości Polskiej Platformy Medycznej.

Do grona sygnatariuszy Deklaracji Społecznej Odpowiedzialności Uczelni dołączyło kolejnych 77 uczelni z całej Polski, co sprawiło, że łączna liczba sygnatariuszy Deklaracji SOU w latach 2017, 2019 i 2022 r. to już 160 uczelni.

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne.
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2022

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.