Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

Kandydat / Admission

En

obraz dekoracyjny do wiadomości

Rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański został uhonorowany statuetką „za współtworzenie idei ratującej życie” przez Fundacją DKMS  z okazji 10 tysięcznego przeszczepu szpiku od dawcy Fundacji. W jej imieniu  podziękowania złożyła prezes DKMS  Ewa Magnucka - Bowkiewicz

- Początek 2022 roku to dla Fundacji DKMS szczególny czas. Czas, w którym może z dumą ogłosić, że już 10 tysięcy faktycznych Dawców szpiku podarowało szansę na życie drugiemu człowiekowi, czekającemu na przeszczepienie szpiku. Ponad 2 mln zarejestrowanych osób w polskim rejestrze Dawców szpiku najlepiej udowadnia, że jesteśmy wrażliwi na los drugiego człowieka. Dla Fundacji DKMS ogromnym powodem do dumy jest przekroczenie liczby 10 tysięcy faktycznych Dawców, którzy oddali dla swojego „bliźniaka genetycznego” krwiotwórcze komórki macierzyste lub szpik.  Gdy zaczynaliśmy naszą działalność, w Polsce było zaledwie 47 tysięcy zarejestrowanych potencjalnych Dawców, a transplantacje szpiku od Dawców niespokrewnionych nie były częstą procedurą - zaledwie 21% materiału przeszczepowego dla polskich Pacjentów pochodziło od osób zamieszkałych w kraju. Obecnie aż 63% chorych osób otrzymuje pomoc od swojego „bliźniaka genetycznego” zarejestrowanego w Polsce. W Centralnym Rejestrze Niespokrewnionych Potencjalnych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej znajduje się już ponad 2 miliony osób, to daje naszemu krajowi 3. miejsce w Europie, a 5. na świecie pod względem liczby Dawców – mówi Ewa Magnucka-Bowkiewicz, Prezes Fundacji DKMS i dodaje: - W bazie fundacji DKMS zarejestrowanych jest blisko 1,8 osób a 4 Dawców każdego dnia pomaga swoim „bliźniakom genetycznym”. To efekt naszej 13-letniej pracy, systematycznej edukacji, ale także zaangażowania wielu podmiotów, instytucji i tysięcy wolontariuszy, dla których ta idea łączy się z misją ratowania ludzkiego życia. I za to w imieniu swoim i pracowników fundacji, bardzo serdecznie dziękuję.

W spotkaniu wzięła udział  Jolanta Czernicka – Siwecka,  prezes Fundacji Iskierka na rzecz dzieci z chorobą nowotworową, realizująca szereg projektów ogólnopolskich. „Iskierka” udziela wsparcia finansowego, psychologicznego i społecznego dla ponad 500 podopiecznych i ich rodzin.

obraz dekoracyjny