O nowym kierunku przygotowanym przez Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach rozmawiamy ze współautorem programu studiów dr n. o zdrowiu Mateuszem Grajkiem.
Kim jest KOORDYNATOR MEDYCZNY?
KOORDYNATOR MEDYCZNY to osoba, która w świetle aktualnych przepisów pełni funkcję przewodnika pacjenta po systemie ochrony zdrowia. Do podstawowych zadań KOORDYNATORA MEDYCZNEGO należy organizacja i monitorowanie procesu diagnostyczno-leczniczego pacjenta. Wiąże się to z konieczność kształcenia nowych kadr, które posiadać będą wiedzę kliniczną oraz kompetencje miękkie dotyczące komunikacji i zarządzania.
Jak wyglądają studia na tym kierunku?
Studia przygotowane są na pierwszym stopniu kształcenia zatem absolwent po obronie pracy dyplomowej otrzymuje tytuł licencjata. Z myślą o wszystkich zainteresowanych przygotowaliśmy ścieżkę kształcenia w formie stacjonarnej i niestacjonarnej. Zajęcia stacjonarne odbywać się będą od poniedziałku do piątku, ale harmonogram ułożony będzie w ten sposób aby osoby pracujące również mogły skorzystać z tej formy studiowania. Z kolei zajęcia w trybie niestacjonarnym odbywać się będą w weekendy.
Zajęcia prowadzone będą w siedzibie Wydziału Nauk o Zdrowiu w Bytomiu z wykorzystaniem bazy klinicznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Kadra kierunku to wykwalifikowani specjaliści – wieloletni dydaktycy, naukowcy i praktycy w swoich dziedzinach: lekarze różnych specjalizacji, specjaliści zdrowia publicznego, biolodzy, dietetycy, socjolodzy, psycholodzy, specjaliści z zakresu marketingu i zarządzania, a także koordynatorzy medyczni z ramienia Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Koordynatorów Opieki Onkologicznej (ON-KO).
Zajęcia odbywać się będą w formie wykładów, ćwiczeń i seminariów, gdzie podczas wykładów studentom przekazywana będzie wiedza teoretyczna z zakresu danej partii materiału. A na ćwiczeniach i seminariach kształtowane będą umiejętności praktyczne i ważne kompetencje społeczne przy zastosowaniu szeregu metod i technik dydaktycznych, takich jak dyskusja, burza mózgów, case study, praca przy komputerze, czy też zajęcia z fantomami medycznymi.
Czego nauczą się studenci?
Program kształcenia został przygotowany w oparciu o programy kształcenia na kierunku Health Care Coordinator na uniwersytetach w USA. Oczywiście wszystko zostało dostosowane do wymagań polskiego systemu ochrony zdrowia. Wiemy jak ważne w kontakcie z pacjentami, oprócz fachowej wiedzy klinicznej, są umiejętności psychospołeczne. Dlatego obok typowej wiedzy i umiejętności związanych z anatomią, fizjologią i patofizjologią chorób kształcić będziemy kompetencje związane z empatycznym reagowaniem, komunikacją interpersonalną i zarządzaniem zespołem.
W programie m.in. znalazły się takie treści jak: anatomia i fizjologia, patofizjologia, psychopatologia, trening umiejętności menadżerskich, organizacja i zarządzanie, diagnostyka medyczna, epidemiologia, psychoonkologia, telemedycyna i e-zdrowie, psychokardiologia, kodowanie i rozliczanie świadczeń zdrowotnych, psychologia jakości życia, język migowy, coaching medyczny, planowanie programów zdrowotnych oraz wiele, wiele więcej.
Czy przygotowano ścieżki kształcenia?
Tak naprawdę w ramach studiów przygotowaliśmy kilka przedmiotów do wyboru oraz dwie specjalności. Specjalność wybierana jest przez studenta po pierwszym roku kształcenia. Studenci wybierać mogą pomiędzy KOORDYNATOREM W OPIECE ONKOLOGICZNEJ lub KOORDYNATOREM W OPIECE KARDIOLOGICZNEJ. Obie specjalności przygotowane zostały w oparciu o aktualne zapotrzebowanie i prace nad wprowadzaniem ogólnopolskiej sieci onkologicznej i sieci kardiologicznej. W przyszłości myślimy również o stworzeniu alternatywnych specjalności. Ponadto po ukończeniu studiów absolwenci mogą podjąć kształcenie na studiach magisterskich na innych kierunkach oferowanych przez Wydział lub kontynuować kształcenie w ramach studiów podyplomowych.
Kto może zostać KOORDYNATOREM MEDYCZNYM?
Właściwie każdy kto czuje powołanie w niesieniu pomocy drugiemu człowiekowi. Każdy kto lubi pracę związaną z organizacją i zarządzaniem, ale również każdy kto lubi rozmawiać, bo to właśnie tym kanałem załatwiana będzie większość spraw w pracy KOORDYNATORA MEDYCZNEGO, bowiem osoba na tym stanowisku oprócz odpowiedzialności za dokumentowanie procesu diagnostyczno-leczniczego odpowiedzialna jest za przekazywanie pacjentowi kluczowych informacji na temat dalszego postępowania medycznego, edukację zdrowotną i niejednokrotnie psychoedukację. Drugim równie ważnym zadaniem KOORDYNATORA MEDYCZNEGO jest budowanie sieci kontaktów między placówkami medycznymi, tak aby proces leczenia pacjenta przebiegał w sposób ciągły.
Jak wygląda rekrutacja?
Rekrutacja na studia rusza pod koniec kwietnia*. Na studia zapisywać się mogą osoby, które legitymują się egzaminem maturalnym z dwóch wybranych przez siebie przedmiotów: języka polskiego lub języka obcego nowożytnego i drugiego przedmiotu wybranego przez kandydata zdawanego na dowolnym poziomie. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie: https://kandydat.sum.edu.pl/ w zakładce KOORDYNATOR MEDYCZNY.
*studia uruchomione zostaną po uzyskaniu zgody MEiN.
Główne atuty kierunku:
- Program zgodny z oczekiwaniami rynku pracy i trendami międzynarodowymi
- Zdobycie pełnych kwalifikacji i formalnych podstawy do pełnienia funkcji koordynatora medycznego w podmiotach leczniczych.
- Jedna z dwóch specjalności do wyboru:
- Koordynator w opiece onkologicznej
- Koordynator w opiece kardiologicznej
- Wybrane przedmioty realizowane w języku angielskim (Global Public Health, Evidence Based Health Care)
- Współpraca z ON-KO w sprawie certyfikacji umiejętności absolwentów i formalizacji statusu zawodowego Koordynatora medycznego
- Dodatkowe zaświadczenia, cenne z punktu widzenia pracodawcy, po ukończeniu przedmiotów:
- Trening umiejętności menadżerskich
- Kodowanie i rozliczanie świadczeń zdrowotnych
- Podstawowe zabiegi resuscytacyjne (Basic Life Support)
- Wykwalifikowana kadra nauczycieli akademickich Wydziału Nauk o Zdrowiu w Bytomiu oraz koordynatorzy praktycy ze stowarzyszenia ON-KO
- Możliwość odbycia praktyki zawodowej w renomowanych podmiotach leczniczych (m.in. szpitalach klinicznych SUM oraz w innych placówkach)
Więcej informacji o rekrutacji znajdziesz na: https://kandydat.sum.edu.pl/