Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

En

Nadania tytułu doktora honoris causa profesorowi doktorowi habilitowanemu nauk medycznych Markowi Rudnickiemu

W historycznej Sali Sejmu Śląskiego w Katowicach odbyła się uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa profesorowi doktorowi habilitowanemu nauk medycznych Markowi Rudnickiemu - osobie wyjątkowej, wychowankowi naszej Alma Mater, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Prof. Rudnicki to nie tylko wybitny lekarz - chirurg, ale też nauczyciel i mentor wielu Pokoleń Lekarzy. Uhonorowany został nietuzinkowy Człowiek, który w czasach próby, w latach 80-tych ubiegłego wieku, jako jeden z założycieli „Solidarności” w ówczesnej Śląskiej Akademii Medycznej, wykazał się szlachetnością i odwagą.

Nie bacząc na osobiste konsekwencje, jako lekarz ówczesnego Centralnego Szpitala Klinicznego w Katowicach – Ligocie, pomagał rannym górnikom z kopalni Wujek, a następnie jako działacz podziemnej opozycji walczył o Niepodległą Rzeczypospolitą.

- Prof. Rudnicki jest Człowiekiem, który buduje mosty współpracy i porozumienia, by dzielić się swym bogatym doświadczeniem.

Od czasu wyjazdu do Stanów Zjednoczonych stał się liderem Medycznej i Patriotycznej Polonii. Służył swoją wiedzą ucząc studentów w najlepszych amerykańskich uniwersytetach. Nigdy jednak nie zapomniał o Polsce, o swojej Uczelni. Latami budował właśnie te intelektualne mosty pomiędzy Polską i USA, a jego działania przynosiły konkretne rezultaty – powiedział Rektor SUM prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański i dodał: - Nadanie tytułu doktora honoris causa prof. Rudnickiemu jest wyrazem szczególnego uznania dla drogi zawodowej, naukowej i życiowej tego znakomitego nauczyciela akademickiego, ale też podkreśleniem Jego roli jako Dydaktyka, Naukowca, Organizatora, Działacza Społecznego, Człowieka wielu pasji, zawsze służącemu Drugiemu Człowiekowi i Ojczyźnie. Cieszę się, że właśnie dziś, właśnie w tym wyjątkowym miejscu, odbywa się uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa Osobie tak nieprzeciętnej. Sala ta też jest symbolem Demokracji, Wolności, Dialogu wartości tak bliskich prof. Rudnickiemu.

Prof. Rudnicki w 1987 roku wyjechał do USA, gdzie pracował w najlepszych uniwersytetach.

- Nauczyłem się patrzeć na świat innymi oczami, w oparciu o wiedzę, doświadczenie pobytu za granicą, z absolutną chęcią dzielenia się tym, co nowe, co może się przydać, co może być istotne dla moich rodaków – stwierdził prof. Rudnicki.

Sala Sejmu Śląskiego była wypełniona po brzegi, znakomici uczeni, działacze społeczni z Polski i USA zgotowali prof. Rudnickiemu owację na stojąco. Cieszyliśmy się z obecności bliskich profesora m.in. żony i córki.

List od premiera RP Mateusza Morawieckiego odczytał były Marszałek Senatu, senator Stanisław Karczewski. W wydarzeniu uczestniczył wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł oraz sekretarz stanu ds. kontaktów z Polonią i Organizacjami Polonijnymi Jan Dziedziczak. Zaszczycił nas swoją obecnością ambasador Rwandy prof. Anastase Shyaka.

Nie mogło zabraknąć przyjaciół laureata: prof. Grzegorza Opali, prof. Władysława Pierzchały (profesorów honorowych SUM) i prof. Stanisława Wosia. Przybyli też z USA działacze polonijni.

Ten wyjątkowy dzień uczcił występ wspaniałego Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk.