Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

En

Dr n. med. Paweł Rajwa asystent badawczo-dydaktyczny z Kliniki Urologii Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu SUM

Dotychczasowe naukowe osiągnięcia dr n. med. Pawła Rajwy są imponujące. Dorobek naukowy stypendysty naszego Uniwersytetu to min. 72 publikacje (PubMed). Sumaryczny Impact Factor: 311.590, punkty ministerialne: 5392.

Główne zainteresowania naukowe skupiają się wokół raka prostaty.  Dr n. med. Paweł Rajwa jest członkiem w eksperckiej grupie Europejskiego Towarzystwa urologicznego, ds. raka prostaty, która zrzesza 20 najbardziej uznanych młodych urologów w Europie (≤40 r.ż.). W jego dorobku znajdują się publikacje, w których występuje jako pierwszy autor w najlepszych czasopismach urologicznych na świecie m.in. European Urology (20 IF).

Dr n. med. Paweł Rajwa tytuł lekarza otrzymał w 2016 roku na Wydziale Lekarskim z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Obronił rozprawę doktorską z wyróżnieniem, pt.: „Ocena wartości prognostycznej nowych wskaźników hematologicznych u pacjentów poddanych leczeniu operacyjnemu z powodu raka nerki oraz raka pęcherza moczowego”. Obecnie jest asystentem badawczo-dydaktycznym w Klinice Urologii, Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu

- Moje zainteresowanie urologią onkologiczną sięga czasów studenckich oraz przewodu doktorskiego. W trakcie późniejszej pracy naukowej, szczególnie w ośrodkach zagranicznych, skoncentrowałem się głównie na badaniu raka gruczołu krokowego, który jest obecnie moim głównym tematem badań. Moim głównym zadaniem jest praca nad projektami, które pozwolą na odpowiedź na obecnie najważniejsze zagadnienia i problemy w urologii onkologicznej – mówi dr n. med. Paweł Rajwa.

Współpracuje z panelem ekspertów wytycznych europejskich i amerykańskich m.in. Prof. Shahrokh F. Shariat (Uniwersytet Medyczny w Wiedniu, Austria), Prof. Alberto Briganti (Klinika San Raffaelle w Mediolanie, Włochy), Dr Guillaume Ploussard (Klinika La Croix du Sud, Quint Fonsegrives, Francja), Prof. Anthony V. D’Amico (Uniwersytet Harvarda, USA), Prof. Steven Joniau (Uniwersytet w Leuven, Belgia), Prof. Fred Saad (Uniwersytet w Montrealu, Kanada), Dr Michael S. Leapman (Uniwerytet Yale, USA), oraz Prof. Eva Comperat (Sorbona, Francja), Dr Benjamin Pradere (Uniwersytet Medyczny w Wiedniu, Austria), Dr Giorgio Gandaglia (Klinika San Raffaelle w Mediolanie, Włochy), Dr Roderick van den Bergh (Klinika Urologii w Utrechcie, Królestwo Niderlandów).

Obecnie zdecydowana większość jego publikacji to prace międzynarodowe. Współpracuję z ponad 50 ośrodkami w Polsce i na świecie (Europa i USA).

Staż zagraniczny – urologic oncology fellowship – odbył w Uniwersytecie Medycznym w Wiedniu pod bezpośrednią opieką Prof. Shariata – jednej z największych sław urologii na świecie.

Otrzymał grant naukowy Europejskiego Towarzystwa Urologicznego – tytuł projektu: “Radical prostatectomy for high-risk and oligometastatic prostate cancer: histopathological assessment, novel imaging techniques, and pathogenic gene mutations”, którego celem jest ocena wyników onkologicznych leczenia chirurgicznego zaawansowanego raka prostaty oraz określenie roli nowych metod obrazowych (PSMA-PET), a także mutacji somatycznych i germinalnych w genach DDR. Jest to międzynarodowy projekt, który ma szanse udoskonalić obecne standardy leczenia na świecie.

W 2018 roku w trakcie 48 Kongresu Naukowego Polskiego Towarzystwa Urologicznego otrzymał nagrodę Zarządu Głównego PTU za najlepszą pracę prezentowaną w sesji adeptów urologii. W trakcie studiów otrzymał aż 11 nagród oraz wyróżnień za prace wygłaszane na konferencjach studenckich (pierwszy autor lub współautor).

Prezentowałe swoje prace na głównych kongresach urologicznych na świecie, m.in. kongresach amerykańskich (Annual Meeting of the American Urological Association) oraz europejskich (Annual European Association of Urology Congress).

Jest członkiem rady naukowej (Editorial Board) czasopisma World Journal of Urology (wydawnictwo Springer, Impact Factor: 4.226, Punktacja Ministerialna: 100)

Miał przyjemność pełnić funkcję recenzenta dla 12 czasopism:

• European Urology (Impact Factor: 20.096)
  • Therapeutic Advances in Medical Oncology (Impact Factor: 8.168)
  • Frontiers in Oncology (Impact Factor 6.244)
  • European Urology Focus (Impact Factor: 5.996)
  • World Journal of Urology (Impact Factor: 4.226)
  • Urologic Oncology: Seminars and Original Investigations (Impact Factor: 3.498)
  • Clinical and Translational Oncology (Impact Factor 3.405)
  • Translational Andrology and Urology (Impact Factor 3.150)
  • Progres en Urologie (Impact Factor 0.915)
  • European Urology Open Science