24 maja 2022 roku w Sali Sejmu Śląskiego w Katowicach odbędzie się uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa prof. dr. hab. n. med. Markowi Rudnickiemu. Uroczystość rozpocznie się o godzinie 12.00.
Profesor Marek Rudnicki pochodzi z Łańcuta. Po ukończeniu studiόw w Śląskiej Akademii Medycznej w 1972 roku podjął specjalizację z chirurgii w Centralnym Szpitalu Klinicznym w Katowicach - Ligocie. W tej samej uczelni uzyskał doktorat (1980 r. Summa cum Laude) i habilitację (1993 r.). Od 1987 roku w USA związany z amerykańskimi uczelniami - do 1990 roku z University of Cincinnati, w latach 1990 – 1999 z Columbia University, a od 1999 roku z University of Illinois w Chicago. Od 2002 do 2020 roku pozostaje Dyrektorem Rezydencji Chirurgicznej w University of Illinois/Advocate Illinois Masonic Medical Center w Chicago, a od 2019 roku jest również Dyrektorem Departamentu Chirurgii w Ross University School of Medicine.
Prof. Rudnicki należy do grona wybitnych chirurgόw przewodu pokarmowego, ciesząc się uznaniem środowiska chirurgicznego na całym świecie. Do Jego szczegόlnych zainteresowań należą problemy związane z konsekwencjami zabiegόw operacyjnych, endokrynne interakcje przewodu pokarmowego, minimalnie inwazyjna chirurgia, jakość leczenia oraz polityka zdrowotna. Był mentorem dla setek studentów medycyny i lekarzy specjalizujących się w chirurgii w Polsce i Stanach Zjednoczonych. Jest autorem lub współautorem dziesiątek publikacji, skryptów i książek dla studentów polskich i amerykańskich, współautorem pierwszego w Polsce podręcznika poświęconego małoinwazyjnej chirurgii.
Jest nauczycielem akademickim, promotorem wiedzy wśród młodego pokolenia Polaków. Jest członkiem wielu krajowych i międzynarodowych organizacji medycznych, w tym prestiżowego Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgów, w którym od kilku lat pełni funkcję Governora. Od 20 lat prowadzi założony przez siebie Polsko - Amerykański “Program Walki z Rakiem Piersi - Amber Coalition”. Przez wiele lat był członkiem Zarządu Związku Lekarzy Polskich w Chicago, a w latach 2018 – 2020 Prezesem tej organizacji. Od 2009 do 2016 roku był Prezesem, a od 2017 roku pozostaje Honorowym Prezesem Światowej Federacji Polonijnych Organizacji Medycznych.
Profesor Rudnicki był współzałożycielem „Solidarności” w Śląskiej Akademii Medycznej i aktywnym członkiem podziemnej opozycji. Dzięki jego interwencji, wielu postrzelonych przez Oddziały Milicji górników Kopalni Wujek, zostało, wbrew planom władz stanu wojennego, przyjętych i leczonych w „cywilnym” Centralnym Szpitalu Klinicznym w Katowicach -Ligocie. Po wprowadzeniu stanu wojennego działał w Sekcji Lekarskiej Biskupiego Komitetu Pomocy Uwięzionym i Internowanym „Miłość i Sprawiedliwość Społeczna”.
Pomimo zamieszkania za granicą utrzymuje bardzo ścisły kontakt ze swoją Alma Mater i krajem. Dwukrotnie był Profesorem Wizytującym w Śląskim Uniwersytecie Medycznym. Był doradcą Ministra Zdrowia (2001 – 2002), koncentrując się na możliwościach wykorzystania doswiadczeń zagranicznych dla systemu organizacji ochrony zdrowia w Polsce, roli samorządu lekarskiego i towarzystw lekarskich, reorganizacji szkolenia specjalizacyjnego i ustawicznego dla lekarzy, współdziałania polskiej ochrony zdrowia w ramach Grupy Wyszehradzkiej. W roku 2018 został zaproszony do Polonijnej Rady Konsultacyjnej przy Marszałku Senatu RP. Od 2020 roku jest członkiem Rady Patronackiej przy Stowarzyszeniu “Wspólnota Polska”. Był kandydatem do Senatu Rzeczypospolitej w wyborach parlamentarnych w roku 2019.
Prof. Rudnicki znany jest ze swoich bezkompromisowych akcji przeciwko zakłamywaniu historii, w szczególności dotyczących udziału Polski i Polaków w II Wojnie Światowej. Jest jednym z liderόw walki o godność i dobre imię Polski i Polaków. Zainicjował serię konferencji międzynarodowych „Patriotyzm, Dziedzictwo i Medycyna” poświęcone lekarzom, którzy przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości. Podejmował wiele działań służących polskim pacjentom, lekarzom, studentom, niezależnie od miejsca ich zamieszkania.
Wśród wielu wyrόżnień należy wymienić Krzyż Kawalerski i Oficerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, Krzyż Wolności i Solidarności, Medal Gloria Medicinae, Nagrodę Dziedzictwa Narodowego, a ostatnio nagrodę TVP Polonia „Za zasługi dla Polski i Polaków poza granicami kraju”.
Prof. Rudnicki jako wybitny lekarz, polski patriota powinien być przykładem dla młodych pokoleń Polaków. Warto wspomnieć, że pasją prof. Rudnickiego był sport akademicki – koszykówka, narty, tenis oraz himalaizm – wspinał się w Himalajach, czy Hindukuszu zdobywając szczyty powyżej 7 tysięcy metrów. Sam wzniósł się na najwyższe szczyty naukowe, ciesząc się opinią nie tylko lekarza o nieprzeciętnych kompetencjach, ale też człowieka o wielkim sercu, cechującym się olbrzymią wolą pomocy ludziom jej potrzebującym. Pozostaje znakomitym ambasadorem Polski w świecie, zwłaszcza w USA, jako niekwestionowany lider Polonii Medycznej.