Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

Kandydat / Admission

En

prof. dr. hab. n. med. Rudnicki Marek

24 maja 2022 roku w Sali Sejmu Śląskiego w Katowicach odbędzie się uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa prof. dr. hab. n. med. Markowi Rudnickiemu. Uroczystość rozpocznie się o godzinie 12.00.

Profesor Marek Rudnicki pochodzi z Łańcuta. Po ukończeniu studiόw w Śląskiej Akademii Medycznej w 1972 roku podjął specjalizację z chirurgii  w Centralnym Szpitalu Klinicznym w Katowicach - Ligocie.  W tej samej uczelni uzyskał doktorat (1980 r. Summa cum Laude) i habilitację (1993 r.). Od 1987 roku w USA związany z amerykańskimi uczelniami -  do 1990 roku z University of Cincinnati, w latach 1990 – 1999  z Columbia University, a od 1999 roku z University of Illinois w Chicago.  Od 2002 do 2020 roku pozostaje Dyrektorem Rezydencji Chirurgicznej w University of Illinois/Advocate Illinois Masonic Medical Center w Chicago, a od 2019 roku jest również Dyrektorem Departamentu Chirurgii w Ross University School of Medicine.

Prof. Rudnicki należy do grona wybitnych chirurgόw przewodu pokarmowego, ciesząc się uznaniem środowiska chirurgicznego na całym świecie.  Do Jego szczegόlnych zainteresowań należą problemy związane z konsekwencjami zabiegόw operacyjnych, endokrynne interakcje przewodu pokarmowego, minimalnie inwazyjna chirurgia, jakość leczenia oraz polityka zdrowotna.   Był mentorem dla setek studentów medycyny i lekarzy specjalizujących się w chirurgii w Polsce i Stanach Zjednoczonych.  Jest autorem lub współautorem dziesiątek publikacji, skryptów i książek dla studentów polskich i amerykańskich, współautorem pierwszego w Polsce podręcznika poświęconego małoinwazyjnej chirurgii.

Jest nauczycielem akademickim, promotorem wiedzy wśród młodego pokolenia Polaków.  Jest członkiem wielu krajowych i międzynarodowych organizacji medycznych, w tym prestiżowego Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgów, w którym od kilku lat pełni funkcję Governora.  Od 20 lat prowadzi założony przez siebie Polsko - Amerykański “Program Walki z Rakiem Piersi - Amber Coalition”.  Przez wiele lat był członkiem Zarządu Związku Lekarzy Polskich w Chicago, a w latach 2018 – 2020 Prezesem tej organizacji.  Od 2009 do 2016 roku był Prezesem, a od 2017 roku pozostaje Honorowym Prezesem Światowej Federacji Polonijnych Organizacji Medycznych.

Profesor Rudnicki był współzałożycielem „Solidarności” w Śląskiej Akademii Medycznej i aktywnym członkiem podziemnej opozycji.  Dzięki jego interwencji, wielu postrzelonych przez Oddziały Milicji górników Kopalni Wujek, zostało, wbrew planom władz stanu wojennego, przyjętych i leczonych w „cywilnym” Centralnym Szpitalu Klinicznym w Katowicach -Ligocie.  Po wprowadzeniu stanu wojennego działał w Sekcji Lekarskiej Biskupiego Komitetu Pomocy Uwięzionym i Internowanym „Miłość i Sprawiedliwość Społeczna”.

Pomimo zamieszkania za granicą utrzymuje bardzo ścisły kontakt ze swoją Alma Mater i krajem. Dwukrotnie był Profesorem Wizytującym w Śląskim Uniwersytecie Medycznym.   Był doradcą Ministra Zdrowia (2001 – 2002), koncentrując się na możliwościach wykorzystania doswiadczeń zagranicznych dla systemu organizacji ochrony zdrowia w Polsce, roli samorządu lekarskiego i towarzystw lekarskich, reorganizacji szkolenia specjalizacyjnego i ustawicznego dla lekarzy, współdziałania polskiej ochrony zdrowia w ramach Grupy Wyszehradzkiej.  W roku 2018 został zaproszony do Polonijnej Rady Konsultacyjnej przy Marszałku Senatu RP.  Od 2020 roku jest członkiem Rady Patronackiej przy Stowarzyszeniu “Wspólnota Polska”.  Był kandydatem do Senatu Rzeczypospolitej w wyborach parlamentarnych w roku 2019.

Prof. Rudnicki znany jest ze swoich bezkompromisowych akcji przeciwko zakłamywaniu historii, w szczególności dotyczących udziału Polski i Polaków w II Wojnie Światowej.  Jest jednym z liderόw walki o godność i dobre imię Polski i Polaków.  Zainicjował serię konferencji międzynarodowych „Patriotyzm, Dziedzictwo i Medycyna” poświęcone lekarzom, którzy przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości.  Podejmował wiele działań służących polskim pacjentom, lekarzom, studentom, niezależnie od miejsca ich zamieszkania.

Wśród wielu wyrόżnień należy wymienić Krzyż Kawalerski i Oficerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, Krzyż Wolności i Solidarności, Medal Gloria Medicinae, Nagrodę Dziedzictwa Narodowego, a ostatnio nagrodę TVP Polonia „Za zasługi dla Polski i Polaków poza granicami kraju”.

Prof. Rudnicki jako wybitny lekarz, polski patriota powinien być przykładem dla młodych pokoleń Polaków. Warto wspomnieć, że pasją prof. Rudnickiego był sport akademicki – koszykówka, narty, tenis oraz himalaizm – wspinał się w Himalajach, czy Hindukuszu zdobywając szczyty powyżej 7 tysięcy metrów. Sam wzniósł się na najwyższe szczyty naukowe, ciesząc się opinią nie tylko lekarza o nieprzeciętnych kompetencjach, ale też człowieka o wielkim sercu, cechującym się olbrzymią wolą pomocy ludziom jej potrzebującym. Pozostaje znakomitym ambasadorem Polski w świecie, zwłaszcza w USA, jako niekwestionowany lider Polonii Medycznej.