Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 
O pacjentach „wyrwanych” śmierci, czyli 40 lat Katedry i Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach

Katedra i Klinika Anestezjologii i Intensywnej Terapii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego obchodzi właśnie czterdziestolecie istnienia. To przede wszystkim historia pacjentów „wyrwanych” śmierci.

- Jesteśmy dumni z państwa pracy. Rozwoju naukowego, przyciągnięcia do anestezjologii młodego pokolenia, którego przedstawiciele ze studenckich kół naukowych zdobywają tak wiele wyróżnień i nagród w wielu prestiżowych konkursach – powiedziała prof. dr hab. n. med. Katarzyna Mizia – Stec, prorektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, reprezentująca dziś podczas uroczystości władze uczelni.

 Anestezjolodzy odegrali zasadniczą rolę w walce koronawirusem, ale to na Oddział Intensywnej Terapii w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Katowicach – Ligocie trafiają najtrudniejsze przypadki kliniczne, nad którymi inni lekarze rozkładają ręce.

Świadczy o tym m.in. historia pani Renaty Szoty z Będzina, która przez wiele dni szukała przyczyn powstawania na ciele wielkich, podskórnych wylewów. Wszystko zaczęło się dwa lata temu. Najpierw wykluczono guza jajnika. Potem okazało się, że przyczyną powstawania wielkich siniaków był krwiak wielkości grapefruita. To jednak nie był koniec problemów. – Straciłam krzepliwość krwi. Tylko anestezjologom z Ligoty, ich dociekliwości i upartej walce, zawdzięczam życie. Zdiagnozowali u mnie występującą raz na kilka milionów przypadków hemofilię nabytą. Sprowadzili dwa leki, z których dopiero drugi, jakby mało było nieszczęścia, zadziałał. Siedzieli przy mnie non stop. Teraz proszą mnie żebym o swojej chorobie opowiadała studentom, bo nie ma to jak osobiste świadectwo – mówi pani Renata, która w różnych placówkach, w tym najdłużej w UCK, spędziła aż trzy miesiące.
Sukces lekarzy to efekt lat doświadczeń i naukowych ambicji kolejnych pokoleń pracujących w Klinice anestezjologów.

Trochę historii

Początki Katedry Anestezjologii i Intensywnej Terapii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego  sięgają 1974 roku, kiedy utworzono Międzyinstytutowy Zakład Anestezjologii i Reanimacji Centralnego Szpitala Klinicznego w Katowicach. 10 listopada 1981 roku jednostkę przekształcono w Katedrę i Klinikę Anestezjologii i Intensywnej Terapii, która wówczas łączyła zawodowo wszystkich anestezjologów prowadzących działalność naukowo-dydaktyczną oraz leczniczo-usługową w wielu szpitalach klinicznych, wojewódzkich i miejskich całego regionu.

Pierwszym kierownikiem Kliniki była Profesor Anna DYACZYŃSKA-HERMAN, Nestorka i Twórczyni śląskiej szkoły anestezjologii, Nauczycielka i Wychowawczyni kilku pokoleń lekarzy. Jej następczyniami były: Profesor Ewa KARPEL (w latach 2003 – 2011) oraz Doktor Izabela DUDA, która pełniła obowiązki Kierownika Katedry i Kliniki w latach 2011 – 2016. Od listopada 2016 do kwietnia 2018 roku Kierownikiem Katedry i Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii był Profesor
Łukasz KRZYCH. W marcu 2018 roku Katedrę przekształcono, tworząc w jej strukturach Klinikę Anestezjologii i Intensywnej Terapii (działającą w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Katowicach Ligocie) oraz Klinikę Kardioanestezjologii i Intensywnej Terapii (działającą w Górnośląskim Centrum Medycznym w Katowicach - Ochojcu). Pełnienie obowiązków Kierowania Katedrą Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz Kliniką Anestezjologii i Intensywnej Terapii Katedry Anestezjologii i Intensywnej Terapii powierzono Profesorowi Łukaszowi KRZYCHOWI a Kliniką Kardioanestezjologii i Intensywnej Terapii – Profesor Ewie KUCEWICZ-CZECH.

Trudno opisać zaangażowanie wszystkich

UCK stwarza możliwość leczenia pacjentów przez lekarzy wielu specjalności. Diagnoza anestezjologiczna jest niezbędna w większości przypadków.

Aleksandra Glenc, spod Rybnika, trafiła do Ligoty, żeby urodzić synka Tadeusza. Została, bo pojawiły się u niej bóle w klatce piersiowej. Doszło do wstrząsu krwotocznego. Tydzień leżała na Oddziale Intensywnej Terapii.  – Trudno słowami opisać zaangażowanie wszystkich, żebym wyszła z choroby i wreszcie zobaczyła synka – mówi pani Aleksandra, która cieszy się dziś macierzyństwem.

- Miałem tętniaka rozwarstwiającego aorty, potem doszła perforacja jelit. Znajdowałem się między życiem i śmiercią, a w domu żona i dwie małe córeczki. Jeden miesiąc mam całkowicie wyjęty z życiorysu. Niczego nie pamiętam. Za to bardzo dobrze pamiętam wysiłek całego personelu. Dbali też, żebym „nie zwariował”, bo tęsknota za rodziną i możliwość straty wpływały na mnie tragicznie – wspomina pan Grzegorz Szczypka spod Cieszyna.

Danuta Żerdzińska „swój” ponad miesiąc na OIT pamięta z relacji najbliższych, bo dla niej to „biała plama”. Dwa lata temu w kwietniu sadziła kwiatki z wnukiem i doznała krwotoku podpajęczynówkowego. – Teraz lepiej kojarzę to, co zdarzyło się przed chorobą niż w czasie leczenia i późniejszej rehabilitacji.  Ale co najważniejsze cenię sobie każdy nowy dzień, każdą minutę. Nie przejmuję się bzdurami. Zawdzięczam życie opiece lekarzy, pielęgniarek i rehabilitantów – wyjaśnia pacjentka.

Ponad 10000 znieczuleń, ogólnych i regionalnych…

W Katedrze zatrudnionych jest 11 etatowych pracowników dydaktycznych i naukowo-dydaktycznych, ponad 20 pozostałych pracowników dydaktycznych oraz doktoranci.  -Klinika dysponuje 10 stanowiskami intensywnej terapii, na których, zgodnie z najwyższymi, europejskimi standardami, prowadzona jest  spersonalizowana diagnostyka i terapia pacjentów w stanie bezpośredniego zagrożenia życia. - Na oddziale leczeni są chorzy krytycznie, niewydolni wielonarządowo, po urazach, w sepsie, we wstrząsie. Przy pomocy najnowszego sprzętu możliwe jest stosowanie u pacjentów m.in.:  wentylacji nieinwazyjnej i inwazyjnej,   zaawansowanego monitorowania hemodynamicznego i wdrażania terapii niewydolności układu krążenia,   ciągłej żylno-żylnej terapii nerkozastępczej,  dializy wątrobowej – wyjaśnia prof. Krzych.  W Klinice wykonywane są zabiegi implantacji czasowej elektrody endokawitarnej (do stymulacji serca) i tracheostomii przezskórnej.
- Na 20 stanowiskach anestezjologicznych znieczulani są pacjenci zakwalifikowani do zabiegów operacyjnych i procedur diagnostyczno-terapeutycznych, zgodnie z profilem klinicznym szpitala. Każdego roku w Klinice wykonywanych jest ponad 10000 znieczuleń, ogólnych i regionalnych – dodaje prof. Krzych.


W ramach działalności uniwersyteckiej prowadzone są zajęcia dla studentów medycyny, także dla studentów anglojęzycznych. Przy Katedrze działają aktywnie trzy Studenckie Koła Naukowe, corocznie zrzeszające ponad 100 studentów i lekarzy stażystów, regularnie sięgających po laury na konferencjach naukowych.

- Dysponujemy 35 miejscami specjalizacyjnymi, szkoląc lekarzy w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii. W ramach współpracy z Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego w Warszawie w Katedrze odbywają się kursy i staże specjalizacyjne. Od wielu lat Katedra jest organizatorem lub współorganizatorem sympozjów i konferencji – wyjaśnia prof. Krzych.

Działalność naukowa oparta jest na prowadzeniu prac badawczych przede wszystkim z zakresu medycyny okołooperacyjnej i szeroko pojętej intensywnej terapii, także we współpracy z innymi jednostkami Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w ramach uczestnictwa w międzynarodowych projektach naukowych. Powstające liczne publikacje ukazują się w krajowych i zagranicznych prestiżowych czasopismach. Aktualny dorobek Katedry plasuje ją w czołówce najbardziej aktywnych naukowo jednostek.

110522 krzych 2 

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne.
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2022

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.