Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

Kandydat / Admission

En

obraz dekoracyjny do wiadomości

Wiceminister zdrowia Piotr Bromber spotkał się z przedstawicielami Samorządu Studenckiego i organizacji samorządowych, działających w Śląskim Uniwersytecie Medycznych w Katowicach. W dyskusji wziął udział Rektor SUM prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański. Nie brakło dociekliwych, profesjonalnych pytań ważnych dla przyszłości ochrony zdrowia. Wiceminister promuje program, który ma zwiększyć liczbę lekarzy na rynku. Nasi studenci pytali o konkrety i los wszystkich zawodów medycznych. Piotr Bromber poinformował, że liczy na szybkie zakończenie prac związanych m.in. ratownictwem medycznym (możliwość uzyskania magisterium i powstanie samorządu ratowników) oraz diagnostów laboratoryjnych. Apelował o zrozumienie i szczerość. Nasi studenci nie zawiedli.

Kredyt dla studentów, upraktycznienie zawodu, praca dla studenta, program „młody dydaktyk", zmiany w kształceniu podyplomowym to główne tematy rozmów.

M.in. z kredytu w wysokości 18 tys. zł., według szacunków resortu, będzie mogło skorzystać ponad 7 tys. studiów niestacjonarnych lekarskich i prawdopodobnie lekarsko-dentystycznych. ( jeszcze trwają negocjacje z bankami). Studenci postulują o możliwość rozszerzenia tych możliwości dla uczących się stacjonarnie.

Wiele emocji wzbudziła propozycja pracy dla studenta. Wiceminister zachęcał do skorzystania z niej jako z jednej możliwości wyboru. – Jestem tu, by przedstawić wam program. Najważniejszym celem jest upraktycznienie studiów, a projekty pozwolą na lepszy start w zawodzie – powiedział wiceminister. – Projekty muszą odpowiadać na potrzeby systemu ochrony zdrowia w Polsce. Jednym z najpilniejszych jest stworzenie warunków dla rozwoju pielęgniarstwa – stwierdził prof. Szczepański, który podkreślił rolę dialogu, bo to on zwykle prowadzi do najlepszych rozwiązań.

Pytań ze strony studentów było tak wiele, że niebawem możemy spodziewać się kolejnej wizyty wiceministra Brombera. – My jesteśmy gotowali do bardzo szczegółowych propozycji – ocenił Wojciech Madejczyk, przewodniczący Samorządu Studenckiego SUM. Studenci ocenili, że są zainteresowani przedstawionym programem, ale są też gotowi do dyskusji i mają swoje propozycje rozwiązań w tym finansowych.