Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

Kandydat / Admission

En

plakat konferencji

Uzależnienia są niewątpliwie ważnym problemem zdrowia publicznego. Zjawiska takie jak nadmierne picie alkoholu, branie narkotyków, nadużywanie leków, hazard generują różnego rodzaju problemy – pojawiają się kryzysy, nasilają się trudności interpersonalne oraz spada poziom bezpieczeństwa i wzajemnego zaufania. Często jednak mówiąc „uzależniony” mamy na myśli osobę, która pije alkohol lub bierze narkotyki, rzadziej myślimy o osobach, które patologiczne wykonują dane czynności, czyli o osobach, które borykają się z uzależnieniami behawioralnymi. Jednym z głównych uzależnień behawioralnych naszych czasów jest uzależnienie od urządzeń elektronicznych, takich jak smartfony, tablety, komputery, ale również uzależnienie od elektronicznych form rozrywki – aplikacji mobilnych, komunikatorów internetowych, mediów społecznościowych i gier multimedialnych – mówi dr Mateusz Grajek, Zakład Zdrowia Publicznego, Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach

Wiedza na temat uzależnień w społeczeństwie jest nadal znikoma, a grupą szczególnie na nie narażoną są osoby młode. Sytuacji nie poprawiła pandemia COVID-19, która znacznie pogorszyła komfort życia, a u niektórych osób doprowadziła do załamania zdrowia psychicznego, a tym samym zwiększyła podatność niektórych grup do uzależnień. W tym aspekcie wydaje się zasadne, aby wiedzę na temat szkodliwości używek i o rodzajach uzależnień propagować, dlatego w ramach tegorocznych Dni Otwartych Wydziału Nauk o Zdrowiu w Bytomiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach zorganizowana zostanie blisko 4-godzinna konferencja w ramach której zaproszeni uczniowie studenci będą mogli zaznajomić się z takimi tematami jak:

• Czas zabawy i czas śmierci, czyli substancje psychoaktywne okiem psychiatry
  • Uzależnienia behawioralne, czyli gdzie się kończy pasja
  • Jedzenioholizm - czy z uzależnienia od jedzenia można się wyleczyć?
  • Sowa czy skowronek? Który z chronotypów ma większą skłonność do używek?

Tematy zostały dobrane w ten sposób, aby poruszały aktualne zagadnienia związane z uzależnieniami, nie tylko od strony stricte psychiatrycznej, czy psychologicznej, ale również dietetycznej, czy też z perspektywy zdrowia publicznego. Prelegentami konferencji będą: dr n. med. Kamil Kozera – lekarz psychiatra; dr n. o zdrowiu Mateusz Grajek – specjalista zdrowia publicznego, psycholog; dr n. med. Karolina Krupa-Kotara – specjalista zdrowia publicznego, psychodietetyk; dr n. med. Jolanta Malinowska-Borowska – fizyk.

Konferencja naukowo-edukacyjna STOP UZALEŻNIENIOM! Odbędzie się 27-ego kwietnia 2022 r. w siedzibie Wydziały Nauk o Zdrowiu w Bytomiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach – Piekarska 18, 41-902 Bytom. Uczestnikami Konferencji będą studenci i zaproszeni uczniowie z okolicznych szkół.

Konferencja organizowana jest w ramach projektu „Od wiedzy do zdrowia” finansowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu jest jednym z wydziałów Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, który zlokalizowany jest w bytomskim śródmieściu. Wydział liczy już 20 lat i przez cały ten okres kształtuje tradycję w nauczaniu szeroko rozumianych kadr zdrowia publicznego. W aktualnej ofercie kształcenia znajdują się studia pierwszego i drugiego stopnia z zakresu ZDROWIA PUBLICZNEGO, DIETETYKI I ZARZĄDZANIA RYZYKIEM ZDROWOTNYM, a od października 2022 r. planowane jest uruchomienie dwóch nowych kierunków – innowacyjnych na tle kraju studiów pierwszego stopnia KOORDYNATOR MEDYCZNY i studiów pierwszego stopnia BEZPIECZEŃSTWO I HIGIENA PRACY.