Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 
plakat konferencji

Uzależnienia są niewątpliwie ważnym problemem zdrowia publicznego. Zjawiska takie jak nadmierne picie alkoholu, branie narkotyków, nadużywanie leków, hazard generują różnego rodzaju problemy – pojawiają się kryzysy, nasilają się trudności interpersonalne oraz spada poziom bezpieczeństwa i wzajemnego zaufania. Często jednak mówiąc „uzależniony” mamy na myśli osobę, która pije alkohol lub bierze narkotyki, rzadziej myślimy o osobach, które patologiczne wykonują dane czynności, czyli o osobach, które borykają się z uzależnieniami behawioralnymi. Jednym z głównych uzależnień behawioralnych naszych czasów jest uzależnienie od urządzeń elektronicznych, takich jak smartfony, tablety, komputery, ale również uzależnienie od elektronicznych form rozrywki – aplikacji mobilnych, komunikatorów internetowych, mediów społecznościowych i gier multimedialnych – mówi dr Mateusz Grajek, Zakład Zdrowia Publicznego, Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach

Wiedza na temat uzależnień w społeczeństwie jest nadal znikoma, a grupą szczególnie na nie narażoną są osoby młode. Sytuacji nie poprawiła pandemia COVID-19, która znacznie pogorszyła komfort życia, a u niektórych osób doprowadziła do załamania zdrowia psychicznego, a tym samym zwiększyła podatność niektórych grup do uzależnień. W tym aspekcie wydaje się zasadne, aby wiedzę na temat szkodliwości używek i o rodzajach uzależnień propagować, dlatego w ramach tegorocznych Dni Otwartych Wydziału Nauk o Zdrowiu w Bytomiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach zorganizowana zostanie blisko 4-godzinna konferencja w ramach której zaproszeni uczniowie studenci będą mogli zaznajomić się z takimi tematami jak:

  • Czas zabawy i czas śmierci, czyli substancje psychoaktywne okiem psychiatry
  • Uzależnienia behawioralne, czyli gdzie się kończy pasja
  • Jedzenioholizm - czy z uzależnienia od jedzenia można się wyleczyć?
  • Sowa czy skowronek? Który z chronotypów ma większą skłonność do używek?

Tematy zostały dobrane w ten sposób, aby poruszały aktualne zagadnienia związane z uzależnieniami, nie tylko od strony stricte psychiatrycznej, czy psychologicznej, ale również dietetycznej, czy też z perspektywy zdrowia publicznego. Prelegentami konferencji będą: dr n. med. Kamil Kozera – lekarz psychiatra; dr n. o zdrowiu Mateusz Grajek – specjalista zdrowia publicznego, psycholog; dr n. med. Karolina Krupa-Kotara – specjalista zdrowia publicznego, psychodietetyk; dr n. med. Jolanta Malinowska-Borowska – fizyk.

Konferencja naukowo-edukacyjna STOP UZALEŻNIENIOM! Odbędzie się 27-ego kwietnia 2022 r. w siedzibie Wydziały Nauk o Zdrowiu w Bytomiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach – Piekarska 18, 41-902 Bytom. Uczestnikami Konferencji będą studenci i zaproszeni uczniowie z okolicznych szkół.

Konferencja organizowana jest w ramach projektu „Od wiedzy do zdrowia” finansowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu jest jednym z wydziałów Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, który zlokalizowany jest w bytomskim śródmieściu. Wydział liczy już 20 lat i przez cały ten okres kształtuje tradycję w nauczaniu szeroko rozumianych kadr zdrowia publicznego. W aktualnej ofercie kształcenia znajdują się studia pierwszego i drugiego stopnia z zakresu ZDROWIA PUBLICZNEGO, DIETETYKI I ZARZĄDZANIA RYZYKIEM ZDROWOTNYM, a od października 2022 r. planowane jest uruchomienie dwóch nowych kierunków – innowacyjnych na tle kraju studiów pierwszego stopnia KOORDYNATOR MEDYCZNY i studiów pierwszego stopnia BEZPIECZEŃSTWO I HIGIENA PRACY.

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne.
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2022

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.