Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 
obraz dekoracyjny do wiadomości

Zespół Lekarzy GCM im. prof. L. Gieca Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach - kardiologów z I Katedry i Kliniki Kardiologii  (dr n.med.  Marek Grabka, dr n.med Mariusz Łebek, prof. Katarzyna Mizia – Stec), kardiochirurgów Kliniki Kardiochirurgii (dr n.med. Paweł Żurek , dr n.med. Radosław Gocoł) oraz anestezjologów (zespół Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii z Nadzorem Kardiologicznym pod kierunkiem prof. Ewy Kucewicz – Czech) w ubiegłym tygodniu uratował  życie u ciężarnej w 10 tygodniu ciąży z ciężkim zatorem płucnym, przebiegającym ze wstrząsem kardiogennym.

Sukces tego spektakularnego zabiegu jest efektem działania w GCM wielodyscyplinarnego Zespołu PERT  (Pulmonary Embolism Response Team) mającego na celu małoinwazyjne endowaskularne, lub kardiochirurgiczne leczenie ostrej zatorowości płucnej przebiegającej z zagrożeniem życia  i jednoczesnym przeciwskazaniem do reperfuzyjnej terapii trombolitycznej.

 - Pacjentka w chwili przyjęcia znajdowała się w bezpośrednim zagrożeniu życia, była niewydolna oddechowo i krążeniowo. Została zaintubowana. Z uwagi na  ciążę chora miała przeciwskazania do podania systemowej trombolizy, wobec czego została poddana małoinwazyjnej trombektomii płucnej – wyjaśnia prof. Katarzyna Mizia – Stec, kierownik I Katedry i Kliniki Kardiologii Wydziału Nauk Medycznych w Katowicach, prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej SUM.

 Zespół kardiologów interwencyjnych (pod kierunkiem dr. n.med. Marka Grabki) poprzez nakłucie żyły udowej, bez otwierania klatki piersiowej, wykonał trombektomię płucną usuwając z tętnicy płucnej masywny materiał  zatorowy przy użyciu trombektomu, uzyskując udrożnienie tętnicy płucnej. Następnie chora została poddana pozaustrojowej oksygenacji z użyciem systemu ECMO (zespół kardiochirurgów) i przez następne doby była prowadzona w ramach Oddziału Intensywnej Terapii GCM w Katowicach - Ochojcu (zespół anestezjologów). W wyniku wieloprofilowego leczenia stan chorej uległ znaczącej poprawie, co umożliwiło usunięcie  ECMO w 3 dobie hospitalizacji i rozintubowanie chorej w dobie czwartej. Pacjentka w pełni przytomna i wydolna oddechowo i krążeniowo z prawidłową ciążą została przekazana do Oddziału Ginekologii.

 

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne.
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2022

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.